Vali Yavaşcan'ı Sorumlu Tuttu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Yavaşcan'ı Sorumlu Tuttu
DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici’nin kardeşi Avni Binici, bu olaylardan birkaç gün sonra, “Muhtemelen elinde taş olabilir” iddiasıyla tutuklandı.

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde iki kişinin yaşamını yitirdiği olaylardan Vali Yusuf Yavaşcan’ı sorumlu tutan DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici’nin kardeşi Avni Binici, bu olaylardan birkaç gün sonra, “Muhtemelen elinde taş olabilir” iddiasıyla tutuklandı. İbrahim Binici, Türkiye’de polisin hazırlamış olduğu ‘hayali iddianameler’ ile çok sayıda kişinin tutuklandığını belirterek, “Hukuk ‘muhtemelen’ kelimesine sığdırılmaya çalışılıyor” dedi.


Kardeşim olduğu için tutuklandı”
Halfeti’de 4 Nisan 2009 tarihinde Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak isteyenlerin Ömerli (Amara) Köyü’ne yaptıkları yürüyüş sırasında yaşanan olaylar nedeniyle iki kişi ölmüş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Olay yerinde bulunan DTP’li İbrahim Binici’nin kardeşi Avni Binici, birkaç gün sonra tutuklandı. İşadamı olan Avni Binici, o gün, milletvekili olan kardeşinin arabasını kullanıyordu ve olaylar sırasında da arabanın yanında çekilen resimleri vardı. DTP’li Binici, “Kardeşim arabanın başında durmasına rağmen, görüntü ve fotoğraflarında hiçbir eylemde bulunmadığı net bir şekilde görünürken, sadece kardeşim olduğu için tutuklandı” dedi.
İbrahim Binici’nin anlatımına göre, 32 yıllık hâkimliğin ardından avukatlık yapan ağabeyi Behzat Binici, geçtiğimiz günlerde gidip kardeşinin tutuklama iddianamesini okuduğunda şaşırdı. Çünkü iddianamede suç kanıtı olarak resimleri gösteriliyordu ve Avni Binici kolları yana sarkık duran, elleri görünmeyen bu resimlerden dolayı, “Muhtemelen elinde taş olabilir” iddiasıyla tutuklanmıştı. Behzat Binici, tutuklamayı yapan hâkimle görüşerek, “Tutuklamanın hukuki alt yapısının olmadığı, ‘muhtemel’ kelimesiyle hiçbir kişinin tutuklanamayacağı ve bu karardan vazgeçilmesi gerektiği” itirazında bulunmasına rağmen de bir gelişme olmadı.

Eski hâkim ağabeyin isyanı
“Eski DGM üyesi olarak bu yaşananlara üzülüyorum” diyen ağabey Behzat Binici, tepkisini şöyle dile getirdi: “Avni olayları yatıştırmak için oraya giden İbrahim’in yanında gitmiş, arabayı o kullanmış. Hiçbir tutuklama sebebi yok. CMK’nın 100. maddesinde belirtilen tutuklama nedeni ve delil yok. Çocuk tişörtüyle duruyor. Etrafında yüzünü gizleyen ve maske takanlar var. Suç olarak ‘muhtemelen taş’ diyor. Elleri görünmüyor. Resimlerde sadece orada durmuş etrafına bakıyor. Ama hiçbir suç yok. İnsaf etsinler.”

Taraf


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otobüste Esrar SevkiyatıÖnceki Haber

Otobüste Esrar Sevkiyatı

YENİ STAD ÇEVRESİNDE ANIZ YAKILDISonraki Haber

YENİ STAD ÇEVRESİNDE ANIZ YAKILDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!