Vali Urfalılara seslendi: Bu ayıba artık bir son verelim!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Urfalılara seslendi: Bu ayıba artık bir son verelim!
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Satan ve Alan Aileleri arasındaki husumeti sone erdiren barış yemeğine katılarak her iki ailenin de fertlerine gösterdikleri duyarlılık için teşekkür etti ve "“Urfa tasvip etmediğimiz şekilde anılmamalı” dedi. “Hakkımı ben alırım” anlayışını ayıp olarak değerlendiren Vali Erin, "Buna bir son verelim" çağrısında bulundu.

Hilvan'ın Sögütlü köyünde 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle başlayan ve 14 ay süren husumet bugün barışla neticelendirildi.

Bir restorantta düzenlenen barış yemeğine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in yanı sıra, Kanaat Önderlerinden Şeyh İzzettin Aksan, Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Hilvan Kaymakamı Furkan Duman, İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Sabri Kirişçi, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, çok sayıda davetli ve her iki ailenin fertleri katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Vali Abdullah Erin, barışa vesile olanlara teşekkür ederek Şanlıurfa’nın çok daha güzel konularla anılmayı hake eden bir şehir olduğunu vurguladı. “Şanlıurfa’nın tasvip etmediğimiz konularla anılmasından son derece üzüntülüyüz” diyerek konuşmasına devam eden Vali Erin; bir çok doğu ilinde terkedilmeye başlanan “Hakkımı ben alırım” anlayışının Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da halen devam etmesinden üzüntü duyduklarını kaydetti. Bu ayıba bir an önce son verilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Erin; “Bu sadece devletin ve devlet yetkililerinin müdahale etmesiyle son bulacak bir şey olmadığını biliyorsunuz. Bu konuda bir süredir dile getirerek ve çağrılar yapmak suretiyle milletvekillerimiz, toplumun önderleri, dini kanaat önderlerimiz, aklı başında olan insanlarımızın hepsi bu konuda ortak bir paydada buluşmalıdır. Toplumu huzursuz eden bu kötü alışkanlıklara son verilmesi konusunda tam bir kararlılık göstermek suretiyle farklı bir duruş ortaya koymaları gerektiğini ifade ediyorum. Bunu bu güzel gün vesilesiyle bir kez daha istirham ediyoruz. El birliğiyle bu meselenin üzerinde durmak gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

SİLAHSIZLANMA İÇİN URFALILARA DESTEK ÇAĞRISI

Konuşmasında geçtiğimiz günlerde başlattığı silahsızlanma çağrısına da değinen Vali Erin; “Bütün toplumun bunu sahiplenmesi lazım. Silah taşıma ruhsatı alabilecek özellikte olanlara hiçbir diyecek sözümüz olamaz. Kanunlarla silah taşıyabilecekler olarak tanımlanmış olan toplum kesimlerine ve vatandaşlarımıza hiçbir tereddüt göstermeden bu ruhsatları zaten veriyoruz. Toplum düzeninin, vatandaşlarımızın namusunun, şerefinin, haysiyetinin ve güvenliğinin teminatı ve garantisinin yegane temsilcisinin sadece ve sadece devlet olduğunu, bunun dışında gruplara, kişilere, oluşturacağımız başka kesimler eliyle devredilmesi suretiyle toplum üzerinde baskı oluşturmalarına göz yumamayız. Baskı unsuru olarak bu silahların ve bu gücün kullanılmasına evet diyemeyiz. Bunu kademeli bir şekilde önümüzdeki dönemde inşallah makul ölçülerde ve çerçevede toplumu da rahatsız etmeyecek şekilde gerçekleştireceğiz. Bu konuda bütün Şanlıurfalıların da bize destek olmalarını rica ediyoruz” dedi.

Konuşmasının sonunda Vali Erin, sağlanan barışın hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere ve her iki ailenin mensuplarına teşekkür etti.

Barış yemeğinde konuşan Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık ise; “Emeği geçenlere ve her iki ailemizin fertlerine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra bu tür acılar görmeyiz. Allah bir daha yataşmasın” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen barış yemeği İl Müftü Vekili İbrahim Sancar’ın yaptığı dua ve ikramların sunulmasının ardından sona erdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eski Genel Sekreter Gündoğdu, Kocaeli’nde göreve başladıÖnceki Haber

Eski Genel Sekreter Gündoğdu, Kocaeli’nd...

Urfalı yapımcıdan heyecanlandıran projeSonraki Haber

Urfalı yapımcıdan heyecanlandıran proje

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar