Vali Erin: Sorgulayan, beynini kiralamayan, araştıran...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Erin: Sorgulayan, beynini kiralamayan, araştıran...
Harran Üniversitesi'nin Akademik Yılı açılış törenini konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, "Toplasanız her yıl 50 kitabı okuyup, üniversiteyi bitiriyorsunuz. Başka hiçbir kitap okumadan üniversiteyi bitirebiliyorsunuz. Ezerlikçilikten uzak, araştıran, sorgulayan, beynini şuna-buna kiralamayan, özgür düşünebilen, soru sormaktan korkmayan, ahlaklı, terbiyeli nesiller yetiştirmek zorundayız" dedi.

Harran Üniversitesi'nin 2019-2020 Akademik Yılı açılış töreni bugün gerçekleşti.
 

Harran ilçesinde gerçekleşen törene Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Harran Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz ve çok sayıda davetli katıldı.
 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış, üniversitenin tanıtım filmi ve Harran Yayla Dörtlüsü'nün müzik dinletisi ile devam etti.
 

Daha sonra açılış konuşması için mikrofon başına geçen Rektör Çelik, kısa bir slayt sunumu yaptı.
 

ERİN: KİTAP OKUMADAN ÜNİVERSİTE BİTİRİLİYOR

Çelik'in ardından eğitim yılının hayırlı olmasını dileyen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, doğru eğitim verilmesi gerektiğini kaydederek, "Belki 5 bin değil, ilk 2 bin-3bin arasında neden yer almıyoruz. Bunu düşünmek ve tedbirler geliştirmeliyiz. Çok değerli hocamıza  ilk görüşmemizde belirttiğim kanaat şudur. Harran Üniversitesi hakkettiği noktada değil, yerde değil. Şanlıurfa'nın birçok çok problemi var. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 17-18 senedir, Türkiye'deki 81 il içerisinde en fazla yatırım yapılan illerin başında Şanlıurfa geliyor. Üniversitemizin öncül ve amiral kurumlardan biri haline hep birlikte getirelim. Sistem değişiklikleri son 20 yılda da devam etti, bu eleştirilebilir ama kötü bir şey olmadığını ifade etmek lazım. Bir arayış var, daha iyiyi, daha güzeli ortaya koymak için. Çocuklarımıza neden neredeyse 20 yıla yakın eğitim sürecinden sonra iki kelime İngilizceyi bir araya getiremediğini, çocuklarımızı neden bu şekilde yetiştirdiğimizi sorgulayıp, önlemler almaya yönelik arayışlar var. Toplasanız her yıl 50 kitabı okuyup, üniversiteyi bitiriyorsunuz. Başka hiçbir kitap okumadan üniversiteyi bitirebiliyorsunuz. Ezerlikçilikten uzak, araştıran, sorgulayan, beynini şuna-buna kiralamayan, özgür düşünebilen, soru sormaktan korkmayan, ahlaklı, terbiyeli nesiller yetiştirmek zorundayız. Bunu başarabileceğimize inanıyorum" ifadelerine yer verdi.
 

Vali Erin'in konuşması sonrası YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu'nun ilk dersi yapması ile program sona erdi.


Özlem DİKMEN-BİHA


Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa’nın yeşillenmesi için toplantı yapıldıÖnceki Haber

Urfa’nın yeşillenmesi için toplantı yapı...

Urfalı ailelerin acı günü!Sonraki Haber

Urfalı ailelerin acı günü!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar