Vali Erin, Fransızları Suriye’ye davet etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Erin, Fransızları Suriye’ye davet etti
Şanlıurfa’da ve bölgede Suriyelilere yönelik projeler uygulamak üzere kente gelen Fransa Kalkınma Ajansı (AFD) heyetini kabul eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Fransa Kalkınma Ajansı Suriyelilere yardım edecekse, buyursun güvenli bölge olarak ilan ettiğimiz ve terör örgütlerinden temizlediğimiz bölgede altyapıyı birlikte yapalım. Hem Şanlıurfa’ya hem oraya destek olsun” diyerek, projelerini Barış Pınarı bölgesinde uygulamaya davet etti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Avrupa Birliği (AB) tarafından ülkemizdeki Suriyelilere sağlanan Sığınmacı Mali İmkanının (FRIT) ikinci dilimi kapsamında, Fransa Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından yürütülen projelere ilişkin incelemelerde bulunmak üzere kente gelen heyeti kabul etti.

Valilik makamında gerçekleşen kabulde; Heyet Başkanı Elçilik Müsteşarı Sylvain Guiaugue, Danışman Stephane Letortu, AFD Türkiye Müdürü Serge Snrech, AFD Ankara Şubesi Koordinatörü Maxime Lebovics, Büyükelçilik Güvenlik Şefi Fabien Hervy, Konsolosluk Birimi Sorumlusu Florent Prieur ve Büyükelçilik Sekreteri Feridun Urani yer aldı.

Şanlıurfa Milletvekili M. Kasım Gülpınar ve Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya’nın da hazır bulunduğu kabulde, Heyet Başkanı Sylvain Guiaugue, Türkiye’de Suriyeli sığınmacılara yönelik Fransa Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi.


GAİAUGUE: PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ

AFD’nin AB’nin Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programının (FRIT) ikinci dilimindeki finansmanlar üzerinden Mersin, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerinde projeler yürüttüğünü kaydeden Gaiaugue, bu projelerin özellikle su idaresine ilişkin içme ve arıtma suyunun işleme şebekeleri ve tesisleri gibi altyapı projeleri olduğunu söyledi.

AFD’nin, FRIT finansmanı üzerinden Sağlık Bakanlığı ile birlikte, mülteci akımından çok fazla etkilenen Güneydoğu bölgesinde şehir içi ve kırsal kesimlerde inşa edilecek birinci basamak sağlık merkezleri projesi üzerinde çalıştığını ifade eden Guiaugue, bölge illerine yaptıkları ziyaretlerle bu projelerinin yürütülmesi ve hayata geçirilmesini sağlamak istediklerini söyledi.

VALİ ERİN: DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Fransa Kalkınma Ajansı heyet başkanı ve beraberindekilere nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali Erin ise, AB’nin Türkiye’de yaşayan mültecilere destek olmaya yönelik projelerine destek verdiklerini ve bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin, 2011 yılından itibaren 4 milyonun üzerinde Suriye vatandaşına kapılarını açtığını ve bu Suriyelilerden 500 bin kadarının Şanlıurfa’da yaşadığını hatırlatan Vali Erin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kardeş olarak kabul ettiği bu insanlara yönelik yaptığı yardımların hesabını yapmadığını ve hayatlarını kolaylaştırmak için her türlü desteği verdiğini söyledi.

“KİMSEYE GELİN YARDIM EDİN DEMEYİZ”

Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle burada yaşayan Suriyelilerin mutlu olduğunu ancak bu desteğin yerel yönetimler ve kamu idaresine ciddi bir yük getirdiğini kaydeden Vali Erin, Şanlıurfa’da 800 bin kadar öğrenci olduğunu, nüfusun neredeyse yarısının öğrenci olduğunu ifade etti. Bir yandan eğitim altyapısını bu nüfusa göre planlarken diğer yandan da Suriyeli öğrencilerin bu sayıya eklendiğini, sağlık, istihdam ve diğer altyapı alanlarında bu nedenle bazı sıkıntılar yaşandığını dile getiren Vali Erin, “Buna rağmen biz kimseye elimizi açıp, aman gelin yardım edin demedik, demeyiz de. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, mevcut durumu uluslararası camiaya sürekli anlatıyor. Avrupa Birliği’nin yapımına başladığı, henüz tamamlanmayan 5-6 tane okulumuz var. Ama bunun dışında proje diyebileceğiniz, toprağın üstünde görünen, uygulanabilir herhangi bir projeleri yok” diye konuştu.

KUVEYT VE KATAR’I HATIRLATTI

AB’nin uygulanabilir, somut bir projesinin olmamasının yanında, küçük birer devlet olan Kuveyt ve Katar gibi ülkelerin, iki yıl içerisinde 25-30 okul inşa ettiğini anımsatan Vali Erin, “Bu ülkeler, 3-4 bin Suriyeli yetim çocuğun her birinin hesabına aylık 50 dolar ödeme yapıyor, iki yıldır bu devam ediyor. Suriyeli misafirlere günlük yüzbinlerce ekmek üreten dört tane fırın kurdular” diyerek, bu ülkelerin Avrupa Birliği’nden çok fazla yardım ettiğini ifade etti.

FRANSA’YI SURİYE’YE DAVET ETTİ

Vali Erin; Türkiye’nin, Suriye sınırındaki 220 kilometrelik bölgeye Barış Pınarı Harekatı ile müdahale ettiğini ve terör örgütlerini buradan temizleyerek, Suriyelilerin rahatça yaşayabileceği bir alan oluşturduğunu hatırlattı. Terör örgütlerinin bölgeden ayrılırken su kaynaklarını, elektrik şebekelerini, okulları ve sağlık kuruluşlarını tahrip ettiğini kaydeden Vali Erin, bu bölgede 300 binden fazla insanın yaşadığını belirterek, “Fransa Kalkınma Ajansı Suriyelilere yardım edecekse, buyursun güvenli bölge olarak ilan ettiğimiz ve terör örgütlerinden temizlediğimiz bölgede altyapıyı birlikte yapalım. Hem Şanlıurfa’ya hem oraya destek olsun” diyerek, bölgeye yönelik hazırladıkları projeleri kendilerine sunmaya davet etti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Benzin ve motorin fiyatlarında ikinci indirim!Önceki Haber

Benzin ve motorin fiyatlarında ikinci in...

Şanlıurfa'da kedi operasyonu: İtfaiye kurtardı!Sonraki Haber

Şanlıurfa'da kedi operasyonu: İtfaiye ku...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar