UZMANLAR Ş.URFA SANAYİSİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN TOPLANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
UZMANLAR Ş.URFA SANAYİSİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN TOPLANDI
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Şanlıurfa Sanayisinin Geleceğine Yönelik Bilgilendirme ve İstişare Çalıştayı Toplantısı yapıldı.

Avrupa Birliği - Türkiye Katılım Öncesi Mali Yardım Programı kapsamında yürütülen Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması Projesi kapsamında, Şanlıurfa Sanayisinin Geleceğine Yönelik Bilgilendirme ve İstişare Çalıştayı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Yerel ve ulusal düzeyde kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen Çalıştay’da Şanlıurfa’nın sosyo-ekonomik kalkınmasında tetikleyici rol oynayacak stratejik sektörlerin belirlenmesine ilişkin yürütülen sektör tarama çalışmasının ara sonuçları katılımcılarla paylaşıldı. Proje bünyesinde hazırlanan Şanlıurfa için Entegre Sınaî Kalkınma Planı’na kaynak teşkil eden Çalıştay kapsamında, ayrıca tekstil, yenilenebilir enerji, tarıma dayalı sanayi ile kadın girişimciliği ve sosyal eşitlik konularında da bir panel düzenlendi. Panel ve çalıştaya işadamları ve sivil toplum örgüt temsilcileri büyük ilgi gösterdi.

ŞUTSO İHRACATI ARTIRMAK İÇİN DIŞ TİCARET BİRİMİ KURDU

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının himayesinde yapılan toplantıda Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin sorunları işletmelerin ve yatırımların içinde bulunduğu sorunlar da ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Bşkanı E.Sabri Ertekin yaptı. ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, kentin ihracattaki kötü bir durumda olduğunu belirterek ihracatı geliştirmek için çaba sarf edilmesine vurgu yaptı. İhracatı artırmak, geliştirmek için yatırımcıya ve sanayiciye Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası içerisinde Dış Ticaret birimi kurduklarını hatırlatan ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, konuşmasını şöyle sürdürdü;”Şuan Şanlıurfa sanayileşmede emekle aşamasında. İnşallah bu çalıştay ve bu toplantıyla sanayileşmemiz iyi bir yol alacak. Avrupa Birliği destekli yapılan Organize Sanayi Bölgemizin daha iyi bir gelişme sağlaması için de Birleşmiş Milletler Gelişme programının yürüttüğü sanayinin yeniden yapılandırılması projesi bulunuyor. Bu projeyle de Şanlıurfa sanayisinin geleceğine yön verilmek isteniyor. Mevcut durumu gözden geçirmek gerekirse Ocak ve Mayıs 2009 döneminde hemen yanı başımızdaki Gaziantep’in ihracatı 1 milyar 266 milyon doları yakalarken Aynı dönemde Şanlıurfa’nın ihracatı 45 milyon dolarda kalmış. Bu rakam bizim için çok kötü. Aslında biz potansiyel olarak daha büyük bir potansiyeli sahip bir iliz. Buna rağmen Gaziantep ile aramızdaki Ocak Mayıs 2009 tarihleri arasındaki ihracat farkının yaklaşık 25 kat fazla olması düşündürücü. Mesela geçen yıl Gaziantep bizden 40 kat daha fazla ihracat yapmış. Şanlıurfa’nın potansiyelinin olmasına rağmen ihracatımızın ilerlememesi konusunda kafa yormamız lazım. İhracatımızı artışa geçirmemiz gerekiyor. Gaziantep bu ihracatı yakalaya biliyorsa biz neden yapmayalım. Buna kafa yormalıyız. Tabi bu miskin miskin oturarak olmaz. Çalışarak olur. Bugün bu toplantı da bu anlamda bize katkı sunmalıdır. Bir süre önce Birleşmiş Milletler Gelişme programının kapsamında ilimizdeki yatırımlarda araştırma yapıldı. 20 fabrikamızı da incelemelerini yürüten Birleşmiş Milletler Geliştirme Programı heyeti inceleme sonundaki değerlendirme notları çok kötü çıktı. Notlara bakıldığında sanayileşme bakımından sınıfta kaldığımızı gösteriyor. Yani 15 puan alan fabrikalarımız bile var. En yüksek puan alan fabrikamız 60 almış.”

ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin’den sonra söz alan Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırma Projesinin Yöneticisi Bülent Açıkgöz, Şanlıurfa Entegre Sınai Kalkınma Planı Bileşeni, Stratejik Öncelikli Sektörlerin Belirlenmesi Çalışması, Çalıştayın Amaç ve Hedeflerini anlattı.

Projeye destek veren Rekabet Uzmanı Anders Jönsson Stratejik Öncelikli Sektörleri Belirleme Çalışmasının Ara Sonuçlarını toplantıdaki konuşmasına aktarırken Uluslararası Kısa Dönemli Uzman John Hana, Uluslar arası Kıdemli Uzman Oğuzhan Bayrak Stratejik sektörlerin ve bu sektörlerle kesişen sosyal konuların Şanlıurfa açısından değerlendirmesini anlattılar. Gıda Sektörü, İmalat Sektörü, Yenilenebilir Enerji Sektörü ve Çevre Kadın-Erkek Eşitliği ve Sosyal Eşitlik konularının da ele alındığı toplantının panel bölümünde soru cevap bölümlerine de yer verildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VALİ NURİ OKUTAN VEDA MESAJI Önceki Haber

VALİ NURİ OKUTAN VEDA MESAJI

75 KİLO EROİN ELE GEÇİRİLDİSonraki Haber

75 KİLO EROİN ELE GEÇİRİLDİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!