Urfalılar dikkat! Ramazan'da uyku düzeni nasıl olmalı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfalılar dikkat! Ramazan'da uyku düzeni nasıl olmalı?
Uzun ve sıcak günlerde tutulan oruç, uyku düzeninin değişmesiyle beraber kişiyi zorlayabiliyor. Peki, sağlıklı uyku düzeni nasıl olmalı? İşte yanıtı...

Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, Ramazan'da uyku düzeninin ayarlanması için önemli tavsiyelerde bulundu.

SAHURDAN SONRA 1,5 SAAT MUTLAKA UYUNMALI

Sahurdan sonra mutlaka bir uyku siklusu uyuyun. Bir uyku siklusu ortalama bir buçuk saattir. Uykumuz NonREM ve REM olarak iki kısımdır. NonREM uykumuzu gecenin ilk kısmında uyuruz ve bu esnada vücudumuz dinlenir. REM uykusunu sabahları uyanmaya yakın uyuruz ve bu dönemde de beynimiz dinlenir, tazelenir.

SAHUR SONRASI UYUMAYAN GÜNE YORGUN BAŞLIYOR

Eğer sahurdan sonra uyumazsak REM evresini yeteri kadar uyuyamamış oluruz. Bu da bize sabahları yorgun ve dinlenmemiş uyanma, günlük aktivitelerimizde enerji azlığı, isteksizlik, dikkat eksikliği ve unutkanlık, gündüz artmış uykululuk olarak yansır.

SAHUR DOLAYISIYLA UYANMA SAATİNİZİ DEĞİŞTİRMEYİN

Sahura kalktınız diye sabah uyanma saatinizi değiştirmeyin. Aksi takdirde uyku düzeniniz bozulur. Gece uykuya da aynı saatte geçmeye özen göstermek gerekir.

GÜNDÜZ UYKUSU GECEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Gece uykusu dışında gündüz uyumayın, uzanmayın, uyuklamaya çalışmayın. Gündüz uyumanın gece uykusu üzerinde negatif etkileri vardır. Gün içerisinde ne kadar uykulu ya da uykusuz olduğunuz yatma ve kalkma saatinizi etkilemesin. Yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasını sağlayın, ısısını rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın. Yatağınızda televizyon seyretme, kitap okuma gibi başka eylemlerde bulunmayın.

ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNE DİKKAT

İftarda çok fazla ve ağır yemekler yememeye özen gösterin yemek yeme sürenizi uzatın, çok hızlı yemek yemeyin. İftardan sonra kahve, fazlaca çay, çikolata ve kolalı içecekleri tüketmemeye çalışın.

MUTLAKA YÜRÜYÜŞ YAPIN

İftar sonrası mutlaka hafif egzersiz (yürüyüş) yapmaya özen gösterin.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa Tugay Komutanlığında yaralı bulundu!Önceki Haber

Şanlıurfa Tugay Komutanlığında yaralı bu...

Eyyübiye'de kavga: Ortalık savaş alanına döndü!Sonraki Haber

Eyyübiye'de kavga: Ortalık savaş alanına...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!