URFALI ŞAİRLER MEVLANA ŞİİR ŞÖLENİ’NDE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
URFALI ŞAİRLER MEVLANA ŞİİR ŞÖLENİ’NDE
Karatay Belediyesi ile TYB Konya Şubesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği 2. Mevlâna Şiir Şöleni Mevlâna Gül Bahçesi'nde yapıldı.

Şanlıurfalı ve Bursalı yazar, şair ve sanatçılar, Konya Karatay Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen “Mevlana Şiir Şöleni’nde buluştu.
Konya’da Mevlana Gül Bahçesi’nde düzenlenen şiir şöleninde şiirlerini ustaca seslendiren Şanlıurfalı şairlerimiz davetlilerden büyük alkış aldı.
ŞURKAV (Şanlıurfa Kültür ve Araştırma Vakfı)’ın katkılarıyla Konya’ya giden TYB Şanlıurfa Şubesi, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin takdire şayan bir misafirperverliğiyle karşılandı.
Mevlâna Şiir Şöleni için Urfa ve Bursa'dan gelen ve Urfa-Konya-Bursa buluşmasını gerçekleştiren yazar, şair ve gazetecilerden oluşan yaklaşık kırk beş kişilik heyet Cumartesi ve Pazar günü Konya'nın tarihi mekânlarını rehberler eşliğinde ziyaret ederek bilgiler aldı. Urfalı yazar, şair ve sanatçılar, gezinin ev sahipliğini üstlenen Konya Şubesine ve Karatay Belediyesine teşekkür ettiler.
Geçmişte önemli bir yeri olan son yıllarda çeşitli restorasyonlarla gündeme gelen Sille bölgesinde gezi ve incelemelerde bulunana heyete Mevlâna Müzesi Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı ve Uzman Hacer Kara geniş bilgiler verdi.
Anadolu'nun ilk kiliselerinde olan Aya Elena Kilisesini ziyaret eden heyet daha sonra sırasıyla şehir merkezindeki Sarettin Konevi Cami ve Türbesi, İplikçi Camisi ve Aziziye Camisi'ni ziyaret etti. Konya'ya hayran kalan şair, gazeteci ve yazarlardan oluşan heyet bol bol fotoğraf çektirdi.
Urfa, Bursa ve Konyalı sanat ve kültür adamlarından oluşan heyet daha sonra Mevlâna Müze ve Türbesini ziyaret ederek Müze Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı'dan geniş bilgiler aldı.
ŞÖLENE İLGİ BÜYÜKTÜ
Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı İstiklâl Harbi Şehitliği'ni de ziyaret eden yazar ve şairler daha sonra Mevlâna Gül Bahçesi'ne geçtiler. Saat 21'de başlayan Mevlâna Şiir Şöleni'ne AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Memiş Kütükçü, Karatay Belediyesi Başkan Vekili Ömer Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Tomris Çetinel, TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB Bursa Şube Başkanı Fatih Birgül, TYB Urfa Şube Başkanı İbrahim Emiroğlu, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü, Eğitim-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Latif Selvi, gazeteciler, yazarlar, şairler ve seçkin bir dinleyici topluluğu katıldı.
İlk olarak kürsüye gelen TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, "Her zaman hayal ettiğimiz ve büyük şair Hz. Pir'in gölgesinde gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz Mevlâna Şiir Şöleni için bize her türlü katkıyı sağlayan Karatay Belediyesi'ne ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim" dedi.
TYB Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Erhan Emiroğlu, Konya’da gördükleri misafirperverliğe dikkat çekerek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ettiklerini ifade etti. ŞURKAV’a katkılarından dolayı minnettarlık duyduklarını ifade eden Emiroğlu, “Vali Vekilimiz Yıldıray Malgaç’ın şahsında tüm ŞURKAV çalışanlarına teşekkür ediyorum. Hz. İbrahim'in makamı Urfa'dan Mevlâna diyarı Konya'ya gelmekten büyük bir mutluluk duyduk” diye konuştu.
Şölene şu şairler katıldı: Ahmet Efe, İhsan Deniz, Cevat Akkanat, M. Faruk Habiboğlu, Mehmet Solak, S. Ahmet Kaya, Mustafa Muharrem Tüfekçi, Mehmet Kurtoğlu, Necdet Karasevda, Vural Kaya, M. Ali Köseoğlu, Eyyüp Azlal, Akif Kuruçay, Atilla Yaramış. Dinleyicilerin duygusal anlar yaşadığı şölen gecenin ilerleyen saatlerinde sonra erdi. Şairler, bir sonraki seneye tekrar buluşmak ümidiyle ayrıldılar.
Mevlana Gül Bahçesi’nde düzenlenen şiir şöleninde şiirlerini birer birer seslendiren Urfalı Şairler, gecenin sonunda birer plaket ve teşekkür belgesi ile ödüllendirildiler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EKOSEP ÇALIŞTAYI DEVAM EDİYORÖnceki Haber

EKOSEP ÇALIŞTAYI DEVAM EDİYOR

ÜLKENİN ÖNÜNÜ AÇALIMSonraki Haber

ÜLKENİN ÖNÜNÜ AÇALIM

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!