Urfalı öğrenciler ‘ilki’ yaşadı! Gittiler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfalı öğrenciler ‘ilki’ yaşadı! Gittiler
Şanlıurfa Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, “Mardin’in Tarihi ve Turistik Kültür Dokusunu Yerinde Gezmek, İncelemek ve Öğrenmek” Projesi kapsamında Mardin’e gezi düzenledi.

Şanlıurfa Sosyal Bilimler Lisesi, eğitim ve öğretimi okul sınırları dışına taşınması gerekliliğinden hareketle “Mardin’in Tarihi ve Turistik Kültür Dokusunu Yerinde Gezmek, İncelemek ve Öğrenmek” Projesi kapsamında okulda yapılan sınavlarda derece yapan, başarı gösteren kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde özverili çalışan öğrencileri ödüllendirmek ve yerindelik eğitim felsefesiyle bu öğrencileri Mardin’e götürdü.

Günü birlik planlanan gezi sabahın erken saatlerinde Şanlıurfa’dan Şanlıurfa Sosyal Bilimler Lisesi öğrenci, öğretmen, idareci ve pansiyon çalışanlarının katılımıyla başladı.

Kasimiye Medresesini gezen öğrenciler hayranlıklarını gizleyemezken, okul öğrencilerinden Hilal Küçük, “Burası çok güzel bir yer ilk defa Mardin’e geliyorum daha doğrusu Urfa’nın dışına ilk defa çıkıyorum, çok güzel yerler her yer tarih kokuyor özellikle taşların üzerine işlenen desenler bizi büyüledi bu geziyi düzenleyen herkese teşekkür ediyorum özellikle de okul müdürümüze çok teşekkür ediyorum” dedi.
 


11. Sınıf öğrencisi Abdüssamet AK ise yapılan gezi ile ilgili olarak, “Ben 4 yıldır bu okuldayım, ilk defa okulumuzda böyle bir gezi düzenledi. Şu an burada olduğum için çok mutluyum ve kendimi şanslı hissediyorum, iyi ki Sosyal Bilimler Lisesindeyim diyorum çünkü bu sen yapılan geziler, tiyatrolar, söyleşiler ve sportif ve kültürel faaliyetler bizleri hem ruhen hem de fiziken olgunlaştırdığına inanıyorum. Onun için öğretmenlerime ve okul müdürümüz Ali Hocama minnettarız” ifadelerini kullandı.

Midyat’a geçen kafile, ünlü dizilerin çekildiği doğal bir film platosu olan Tarihi Midyat yerleşkesindeki konakları ve tarihi evleri ziyaret etti.

ÖĞRENCİLERDEN TEŞEKKÜR

Tarihi çarşılar ve kiliseleri gezen öğrencilerden Melih Sidar Tütüncü, “İlk defa böyle bir geziye katılıyorum. Burada tüm inançların ve tüm farklı kesimlerin kardeşçe yaşadığını gördüm. Çok etkilendim. Cami ve kiliselerin yan yana olması, her dilden insanların konuşması, bizim cennet ülkemizin ne kadar renkli bir güzelliğe sahip olduğunu anladım. Bu organizasyonu yapan Rehber Öğretmenlerime; Osman Dağtekin, Ethem Doğan, Seval Dik, Gülüm Damla Çot, Selma Şıhanlıoğlu’na teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 


Tarih Öğretmeni Seval Dik ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz bu tip organizasyonları yapmak durumundayız; çünkü bu tür gezilerde öğrencinin birçok duyu organını devreye geçirtiyor, daha sağlam bilgiler oluşturma sürecinde müzeler içinde barındırdıkları dünyanı gerçek objelerle bize en iyi yaşatan öğreten yerler olduğu için, bundan dolayıdır ki öğrencilerimizin zihin dünyasında farkındalık yaratıyor ve yerinde görüp yerinde öğreniyorlar ve bir tarih bilinci oluşuyor ister istemez.”

Son olarak konuşan Şanlıurfa Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ali Tutluoğlu ise yaptığı açıklamada, “Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz okulda öğrenmiş oldukları bilgileri somutlaştırması için biz bu tür organizasyonları yapıyoruz. Çünkü öğrencilerimizin birçoğu şehrin dışına bile çıkamamışlar. Biz öğrencilerimizin kültür sanat ve sportif faaliyetlerdeki başarılarına bakarak onları böyle bir masal geziyle ödüllendirmiş olduk, onların dimağlarında güzel bir hatıra bıraktığımızı düşünüyorum. Önemli olan buraları dünya gözüyle görmek ve akıllarında yanı başlarındaki dünyanın bile hayran kaldığı tarihi ve dünya mirası olan değerleri müşahede etmektir, Önemli olan buraları dünya gözüyle görmek ve akıllarında yanı başlarındaki dünyanın bile hayran kaldığı tarihi ve dünya mirası olan değerleri müşahede etmektir, biz bunun için çocuklarımızı ve evlatlarımızı bir farkındalık yaratsınlar diye kendi zihinsel dünyalarında ‘Mardin’in Tarihi ve Turistik Kültür Dokusunu Yerinde Gezmek, İncelemek ve Öğrenmek’ projesi kapsamında gezmeye, görmeye ve müşahede etmeye getirdik, çok faydalı olduğu kanaatindeyim. Özellikle bize destek olan Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürümüz Sayın  Şerafettin Turan’a ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Erdal Şekeroğlu’na şükranlarımızı sunuyorum. Ayrıca yolculuk esnasında ulaşımımızı sağlayan Aytaç Turizme de teşekkür ediyorum, tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun diyorum” diyerek sözlerine son verdi.

AJANS URFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa eski başkanı mezarı başında anıldıÖnceki Haber

Urfa eski başkanı mezarı başında anıldı

Büyükşehirde flaş kararlar! Atama ve istifalar varSonraki Haber

Büyükşehirde flaş kararlar! Atama ve ist...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar