Urfalı Büyükelçi Önen'den anlamlı mesaj

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfalı Büyükelçi Önen'den anlamlı mesaj
Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Urfalı Abdulkadir Emin Önen, Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında; anneleri, babaları senede bir gün değil her gün hatırlamak, onlara hizmet etmek, ölmüşlerse kabirlerini ziyaret etmek, dua etmek, hayır hasenatta bulunmak gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçi Abdulkadir Emin Önenden "Anneler günü" mesajı geldi. 

Mesajında Hz. Muhammed’in “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür” hadisini hatırlatan Büyükelçi Önen; “Peygamberimizin ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan bütün annelerin ‘Anneler Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyorum. Yine bir Hadis-i Şerifte; ‘Her kadın bir erkeğin ya kızıdır ya kardeşidir yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir’ insan olan herkesin atasının, annesinin ve büyüklerinin kıymetini bilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.


‘HER KADIN BİR ANNEDİR, TOPLUMUN TEMEL TAŞLARIDIR’

Büyükelçi Önen, her kadının bir anne olduğunu, hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olduğunu belirtti. 

Kadınların hak ettikleri konuma yükselmeleri ve geleceğe güvenle bakmalarının, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerin mutluluğuna ve başarıları olmalarına bağlı olduğunu dile getiren Büyükelçi Önen mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Her kadın bir annedir. Bizi 9 ay karnında taşıyan, doğumdan ölüme kadar hayatımızın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli annelerimizin bu özel gününü yürekten kutluyoruz. Anneleri, babaları senede bir gün yerine her gün hatırlamak, hayır dualarını almak, onlara hiçbir zaman ‘öf’ bile demeden onlara hizmet etmek, ölmüşlerse, dua etmek, hayır hasenatta bulunmak gerekir. Anne sevgisi, sevgilerin en kutsalı, en büyüğü ve en özverilisidir. Doğumumuzdan itibaren en zor ve özveri isteyen dönemlerimizde yanımızda hep annemiz vardır. Anne, çocuğunun ihtiyaçlarını hiçbir sıkıntı duymadan karşılar. Anneler, çocuğu gülünce gülen, o ağlayınca ağlayan kutsal bir varlıktır."


‘DİNİMİZ KADINA ÇOK DEĞER VERMİŞTİR’    

Pekin Büyükelçisi Emin Önen, İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri olmadığını hatırlatarak, “Araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kadınlar, İslam dininin kendilerine verdiği kıymeti, rahatı, huzuru, hürriyeti ve boşanma hakkına malik olduklarını bilmiş olsalar, bütün dünya kadınları hemen Müslüman olurlardı. Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir” diye konuştu.

‘CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR’

Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olduğunu unutmamamız gerektiğini söyleyen Büyükelçi Önen şöyle konuştu:

“Peygamberimizin ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan annelerimize hiçbir zaman ah-of dememeli, onları başımızda taşımalıyız. Bu vesileyle başta şehit annelerimiz olmak üzere annelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyorum. Özellikle koronavirüs illetinden muhafaza olmamız için de annelerimizin duasını almamız gerekiyor."

Haber detay altı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Erin’den Anneler Günü mesajıÖnceki Haber

Vali Erin’den Anneler Günü mesajı

Urfalı Vekil Açanal: Anne kızarken bile dua edendirSonraki Haber

Urfalı Vekil Açanal: Anne kızarken bile...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar