Urfalı avukat: Camilerdeki imam efendiler mahkemelere karışıyorlar mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfalı avukat: Camilerdeki imam efendiler mahkemelere karışıyorlar mı?
Şanlıurfalı Avukat Ömer Sinikan, yaptığı açıklamada, “Ankara Barosunun bu talihsiz ve haksız beyanatını haklı ve yerinde gören ve de müntesibi olduğum Şanlıurfa Barosunu da esefler ve derin üzüntü ile karşılıyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın zina ve eşcinsellikle ilgili açıklamasının ardından tartışmalar devam ederken, Mazlumder Şanlıurfa eski Şube Başkanı Avukat Ömer Sinikan’dan da bir açıklama geldi.

Sinikan açıklamasında, Erbaş’ı eleştiren Ankara Barosu, Şanlıurfa Barosu ve destekleyen tüm baroları kınadığını ifade etti.

Sinikan’ın açıklaması şu şekilde:

“Bir avukat olarak; başta Ankara Barosu olmak üzere, ilgili hususta, Ankara Barosuna desteğini deklare eden tüm baroları tek tek kınıyor; bu hususta Ankara Barosunun bu talihsiz ve haksız beyanatını haklı ve yerinde gören ve de müntesibi olduğum Şanlıurfa Barosunu da esefler ve derin üzüntü ile karşılıyorum. Dinin emir ve yasaklarını anlatanlara, yine dinin emir ve yasakları ile cevap verilir. Bu işin de ehil ve muhatapları din bilginleri ve dini kurumlardır. Bir baronun, avukatlık meslek örgütünün; kendi heva ve hevesinden konuşmayıp semavi bir dinin, İslâm’ın emir, yasak, düşünce ve yorumlarını aktaran bir imam efendiye, beşeri terminoloji ile karşılık verip saldırması hukuki de değildir, insani de! Herkes kendi işine baksın; camilerdeki imam efendiler bizim mahkemelerdeki söz ve kelamlarımıza karışıyorlar mı ki biz barolar ve avukatlar da onların cami minberlerindeki hutbelerine karışalım? Bu hakkı nereden ve kimden alıyoruz?

Maksadınız hakkı savunmaksa, dinin, İslâm’ın hükümlerine saldırmak hak değildir! Yok, maksadınız dine, İslâm’a sövmekse, onun da şekli bu değildir; çıkar mertçe ve ferden görüş ve düşüncelerini açıklarsınız ama bir baronun, meslek örgütünün arkasına saklanmaz ve gizlenmezsiniz.”

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bahar fırtınası Urfa'da ağaç devirdi!Önceki Haber

Bahar fırtınası Urfa'da ağaç devirdi!

Tüm ülkede ekipler sahaya indi: Cezalar kesildi!Sonraki Haber

Tüm ülkede ekipler sahaya indi: Cezalar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar