Urfa'daki Konuşması Sorgulandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfa'daki Konuşması Sorgulandı
Başbuğ basının önüne çıktı, konuşmalarıyla olduğu kadar, duruşuyla da mesaj verdi. Başbakan'ın Şanlıurfa kongresindeki konuşması bakın nasıl tartışma konusu oldu

15 gündür tüm Türkiye'yi esir alan "irtica eylem planı belgesi"ne ilişkin sonundaGenelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da konuştu. "Elinizi TSK'nın üzerinden çekin" diyen Başbuğ'un tonu konuşmanın başından sonuna sertti. Ancak Genelkurmay Başkanı kendini gaza getirmek isteyenlerin oyununa gelmedi.

Başbuğ "Belge sahte çıkarsa Türkiye yapacaklarımızı görür" sözlerinin ardından bugün Karargahta bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TOPLANTIDAN ÇOK ÖNEMLİ MESAJ

Bugünkü açıklamanın Başbuğ'un bir önceki basın toplantısından çok büyük bir farkı vardı. Daha önce tek başına basının karşısına çıkan Başbuğ'un yanında bu kez tam tekmil kuvvet komutanları ve karargahın üst düzey askerleri vardı. Yani Başbuğ "içimizde boşuna cuntacı aramayın, birlikteyiz, birliğiz" imajı vermeye çalışıyordu.

KARARGAHTA SÖZDE BELGE OLDU

 "TSK savcılığı karar vermiştir. Bu belge bir kağıt parçasıdır" sözlerinin ardından karargahtaki gazeteciler topluluğun sorularını sorarken "sözde belge" diye bahsetmeleri dikkat çekiciydi.

HİCAP DUYUYOR MUSUNUZ?

Ancak gazeteciler arasında Başbuğ'u 'gaza getirmeye' çalışanlar da yok değildi. Yeniçağ Gazetesi Sabahattin Önkibar yanıtının "Evet" olmasını beklediği bir soru aynen şöyleydi: 

-ÖNKİBAR:  "Başbakan Erdoğan’ın, doğruluğu kanıtlanmamış bir kağıt parçasından itibarla Şanlıurfa’daki konuşmasında TSK’yı hedefe oturtmasından hicap duyuyor musunuz?"

Başbuğ Paşa "hicap sözü biraz ağır oldu" diyerek sert bir yanıt bekleyen Önkibar'ın gazına gelmedi. Konuşmasını şöyle sürdürdü; 

-BAŞBUĞ"Niye hicap duyayım ki? Kesinlikle böyle bir düşünceye sahip değilim. Düşüncemi soruyorsanız, ben düşüncelerimi Başbakan’a ilettim.

YORUM YAPMADI

Ardından buna benzer bir soru Sözcü Gazetesi'nden geldi: "AK Parti yargıya askeri savcının kararından sonra başvursa daha iyi olmaz mıydı?" sorusuna Başbuğ yine sakince bir cevap verdi : "Bu konuda yorum yapmam uygun olmaz. O kurumun takdiridir."

NE YAPACAĞIMIZI GÖRECEKSİNİZ DEMİŞTİNİZ

Başbuğ'un sakin uslübü bazı gazetecileri tatmin etmemiş olacaktı ki ardından bir deneme daha geldi;

SORU- Belge sahte çıkarsa Türkiye ne yapacağımızı görecek demiştiniz. Ne gibi bir yöntem izleyeceksiniz?

CEVAP- Türkiye görecek sözümüzle ne yaptığımızı görüyorsunuz ya işte... Biz hukuk devleti ilkelerine saygılıyız. Bu konulara ilişkin görüş ve düşüncelerimizi yasal platformda getiririz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Balıklıgöl'de Tedbirler...Önceki Haber

Balıklıgöl'de Tedbirler...

Fırat'ta BoğulduSonraki Haber

Fırat'ta Boğuldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!