Urfa'daki işçilerin direnişi devam ediyor: Mücadelemizi sürdüreceğiz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfa'daki işçilerin direnişi devam ediyor: Mücadelemizi sürdüreceğiz
Şanlıurfa'da Öz İplik-İş Sendikasından istifa edip, DİSK/Tekstil’e üye olmaları nedeniyle çalıştıkları Özak Tekstil yönetiminin baskı ve tehdidi ile karşılaştıklarını iddia eden işçiler, geri adım atmayacaklarını kaydetti. İşçinin yanında olduklarını belirten DİSK/Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen de, “Urfa kamuoyuna, Urfa’da emekten yanayım diyen, adaletten, hukuktan, demokrasiden yana olduğunu söyleyen herkese bu hukuksuzluğa ve bu yasaklara karşı Urfalı işçilerin Özak işçilerinin yanında olmaya çağırıyoruz” dedi.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Özak Tekstil işçileri, 2 buçuk yıl önce üyesi oldukları Öz İplik-İş Sendikasından istifa etti ve DİSK/Tekstil’e üye oldu.

Öz İplik-İş Sendikasından DİSK/Tekstil'e geçmeleri ile işçiler, hem işyeri yönetiminin hem de Öz İplik-İş Sendikası yetkililerinin baskı ve tehdidi ile karşılaştıklarını ve bunu protesto etmek için fabrikanın önünde toplanmak istediklerini belirtti. Valiliğin aldığı karar üzerine protesto yapamadıklarını fabrikanın önüne gidince güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini iddia eden Özak Tekstil işçileri, bu yasağın kaldırılmasını ve seslerini duyurmak istediklerini söyledi.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan DİSK/Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “Suç duyurusunun yanı sıra işçi arkadaşlarımızla birlikte yine Türkiye Cumhuriyeti yasaların ve anayasanın bize tanıdığı bir hak olan toplantı gösteri yürüyüş hakkımız demokratik haklarımızın anayasal haklarımızı kullanmak üzere fabrikadaki haksızlıkları protesto etmek için fabrikanın önüne gittiğimizde her seferinde jandarmanın ve güvenlik güçlerinin engeliyle karşılaşıyoruz.

Bugünde valilik yasağı bahane edilerek işçilerin fabrika önünde beklemesine izin verilmedi. İşçiler kendi çalıştıkları fabrikada uğradığı haksızlığı hakkında bilgi almak müdürle toplantı yapmak bu taleple fabrikaya gittiğinde bile jandarma ve özel harekatın müdahalesiyle fabrikanın dışına atıldı. Hatta bu esnada darp edilen kolunda ve çeşitli yerlerinde morluklar olan arkadaşlarımız var. Yine fabrika yöneticileri tarafından bizzat tehdit edilen arkadaşlarımız var. Yani bugün pek çok suç işlendi işçilere karşı ama ne yazık ki orada engellenen, orada beklemesine bile izin verilmeyen orada sesini duyurmak hak aramak için orada sesini duyurmaya çalışan işçilere yani bize engel olundu.

Urfa kamuoyuna, Urfa’daki demokratik kurum temsilcilerine, Urfa’daki siyasi temsilcilerine, Urfa’daki diğer sendika, meslek örgütü, emek örgütü, kitle örgütü bütün bu kurumlara seslenmek istiyorum. Urfa’da şu anda valiliğin pandemiyi gerekçe göstererek sürekli uzattığı bu yasaklardan dolayı biz çıkıp en demokratik anayasal hakkımız olan sesimizi duyurmak için bir açıklama bile yapamıyoruz. Bu ancak darbe dönemlerinde olabilecek bir şeydir.

‘BU TUTUMU PROTESTO EDİYORUZ'

Şanlıurfa kamuoyuna ve yetkililere seslerini duyurmak istediğini vurgulayan Türkmen, “Eğer bir sendika işçi ve emekçinin uğradığı haksızlığa, haklarının gasp edilmeye karşı çıkıp bir açıklama bile yapamayacaklarsa, fabrika önünde bir protesto eylemi bile yapamayacaklarsa sendika bunu yapamayacaksa biz ne yapacağız o zaman. Bu işçiler nasıl hak arayacak. Sesimizi nasıl duyuracağız. Bunlar bize anayasayla tanınmış haklarımız. Eğer ana yasal haklarımızı kullanmayacaksak anayasa rafa kalkmış demektir. Anayasa ne zaman rafa kalkar, anayasal haklar ne zaman ortadan kalkar? Darbe olunca, sıkıyönetim olunca kalkar. Pandemiyi bahane ediyorlar. Bunun pandemiyle alakalı olmadığını hepimiz biliyoruz. Son bir ay içinde iki defa yasak kararı alındı. 

Bugün yine birisi bir ay uzatılma kararı alındı. Ne tesadüfse iki karada biz sendika işçilerle beraber fabrikanın önünde ne zaman Özak’ın önüne gitsek valilik bir ay yasak kararı alıyor.  Buda açıkçası bizde şöyle sorgulamalara neden oluyor. Acaba bu yasak kararı sırf patronlar rahatsız olmasın, sırf işverenlerin patronların işçilere yaptığı haksızlıklara karşı işçiler ve sendikalar sesini duyurmak protesto etmek için eylem yapamasın diye mi alınıyor bu karalar. Eğer böyle ise bu görevi kötüye kullanmadır. Biz bunu kınıyoruz. Bu tutumu protesto ediyoruz. Bu görevi kötüye kullanmadır. Bu yasaklar anti demokratiktir. Urfa halkının Urfa’daki işçi ve emekçileri bunlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Anayasadan kaynaklı protesto hakkıdır. Sesini duyurmak, hak aramak, basın açıklaması yapmak oturma eylemi yapmak bunları da yapamıyorsak bizim anayasal haklarımız gasp ediliyor demektir. Biz bunu protesto ediyoruz.

Bu yasakların valiliğin bu keyfi yasaklamasının bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Urfa kamuoyuna, Urfa’da emekten yanayım diyen, adaletten, hukuktan, demokrasiden yana olduğunu söyleyen herkese bu hukuksuzluğa ve bu yasaklara karşı Urfalı işçilerin Özak işçilerinin yanında olmaya çağırıyoruz. Özak işverenine de buradan sesleniyoruz. Bu yasaklarla bu baskılarla işçilerin hak arama mücadelesine engel olacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Biz asla sendika ve örgütlenme hakkımızda, işçilerin istedikleri sendikaya üye olma hakkına, örgütlenme özgürlüğüne ve emeğimiz için haklarımız için, daha insanca bir yaşam için örgütlenmekten ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Oradaki haksızlıklar son bulana kadar biz bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Pegasus açıkladı: Listede Şanlıurfa da var!Önceki Haber

Pegasus açıkladı: Listede Şanlıurfa da v...

AK Parti İl Başkanı da koronavirüs testi yaptırdı!Sonraki Haber

AK Parti İl Başkanı da koronavirüs testi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar