Urfa'daki çok tartışılan görüntülerle ilgili Vali Erin'den açıklama!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfa'daki çok tartışılan görüntülerle ilgili Vali Erin'den açıklama!
Şanlıurfa'da mevsimlik tarım işçileri, koronavirüsü tedbirleri kapsamında şart koşulan seyahat izin belgesini almak için İlçe Tarım Müdürlükleri önünde kuyruklar oluşturmuştu. Sosyal mesafe kurallarına uyulmadığının görüldüğü görüntüler çok konuşulurken, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, CNN TÜRK canlı yayınına katılarak Şanlıurfa'da tarımişçilerininoluşturduğu seyahat izin kuyruğu görüntüleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Vali Erin yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Pandemi ile mücadele kapsamında Şanlıurfa'da da çok ciddi mücadelenin yürütüldüğünü ve bu işe emek veren binlerce kamu görevlisi ve gönüllü olduğunu öncelikle ifade etmek isterim. İşin başından itibaren Şanlıurfa olarak sayın Bakanımızın da talimatlarıyla oluşturduğumuz Bilim Kurulumuz, Pandemi Kurulumuz, çalışma gruplarımız, uygulamayı takip kurumlarımız ve diğer sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı gönüllü guruplarla birlikte binlerce kamu görevlisi ve personeli bu mücadeleyi yürütüyor. 


'YAYILIMI ENGELLEDİĞİMİZ VATANDAŞLARIMIZ VAR'

Mücadeleyi sadece Şanlıurfa'da değil aynı zamanda başarıyla gerçekleştirdiğimiz Barış Pınarı Harekatı sonrasında Resulyayn ve Tel-Abyad'da da yürütüyoruz. Kolluk kuvvetlerimiz sağlık teşkilatımız başta olmak üzere bu iki şehirde de önlemleri alıyoruz. Umreci vatandaşlarımızla ilgili Bilim Kurulu tavsiyesi doğrultusunda binin üzerindeki umreci kardeşimiz yakın takibe aldık. Yayılımı engellediğimiz vatandaşlarımız var.

'İLK GÜN KALABALIK OLUŞTU, ÖNLEM ALDIK'

2 milyon 73 bin nüfusu olan bir şehir Şanlıurfa. Aynı zamanda 400 bin Suriyeli kardeşimiz var. Etkili tedbirler sonucunda nüfusa oranla en az pozitif vakanın olduğu şehir Şanlıurfa. Mevsimlik işçiler konusu sizin de yakından bildiği gibi Türkiye'nin bu alandaki ihtiyacının yüzde 50 ihtiyacı Şanlıurfa karşılıyor. Yine 80 bine yakın bu mevsimlerde Türkiye'nin birçok iline mevsimlik işçi olmak için hareket ediyor. 80 bin kişi ortalama ailesiyle gittiğinde ortalama 350 bin civarında bir nüfusa tekabul ediyor. Biz bir haftadır Bilim Kurulumuz ve pandemi kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda 13 ayrı noktada mevsimlik işçilerimizin sayısını önceden tespit etmek suretiyle bütün ilçelerimizde başvuru noktaları oluşturduk. Bir haftadır bu devam ediyor. İlk başladığı gün kısa süreli kalabalık oluştu. Yoğunluğun olduğu yerlerde kalabalığı azaltmaya yönelik önlemler aldık.


'GÖRÜNTÜLER HAFTA BAŞINA AİT'

Bu görüntülerin 14'ünde hafta başında bir güne ait olduğunu yarım saat devam ettiğini ve ardından başvuruları kapatmak suretiyle kalabalığın dağılması sağlandı. Daha geniş bir alan tahsis edilmek suretiyle başvuru alan personel sayımızı artırarak başvuruları almaya başladık. 15-16'sında herhangi bir problem olmadı. Sayın Bakanımızın talimatları olmak üzere yarından itibaren bir nokta daha oluşturduk. 

'PERSONEL SAYISINI ARTTIRDIK'

Yoğunluğun olabileceği yerlerde personel sayımız artırdık. Kalabalıkların oluşumunun önüne geçmiş olacağız. Kolluk kuvvetleri aracılığıyla gerekli bariyer sistemini kurmak suretiyle insanların fiziki mesafeye uymalarını sağlayacak tebirleri birçok noktada alıyoruz.Ortalama günlük 5 bin civarında işlem yaptık. Bugüne kadar işlemini tamamladığımız 35 bin müracaat var. ani yarısını şu ana kadar gerekli işlemleri yaptık. Gidecekleri illerle mutabakat sağlanmak suretiyle çoğu yola çıktı.

'BAŞVURU SAYISI ORTALAMANIN ÜSTÜNDE OLDU' 

14'ünde yaşanan sıkıntı, mevsimlik işçilerinin tamamının kaydı yok. 2,5 milyonluk şehirde 340 bin civarındaki bu başvuruların hangisi nerede hangi adreste nerede oturuyor bunu bugüne kadar tutulmuş kayıtları yok. O gün başvuru sayısının günlük ortalamadan fazla olmasından dolayı olduğunu ifade etmek istiyorum. Her türlü tedbir alındı.

Alınması gereken ilave tedbirlerin alınması gerektiğini kabul ediyoruz."

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Resmi gazetede yayımlandı! Celp ve terhisler bir ay ertelendiÖnceki Haber

Resmi gazetede yayımlandı! Celp ve terhi...

Tüm gözler orada! Bugün de toplanıyorSonraki Haber

Tüm gözler orada! Bugün de toplanıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!