Urfa'da Yapılacak otopark ‘çok katlı’ olsun!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfa'da Yapılacak otopark ‘çok katlı’ olsun!
Harita ve Değerleme Uzmanı Müslüm Yıldırım sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla Bahçelievler’de yapılması düşünülen otopark için ‘çok katlı ücretsiz otopark’ önerisinde bulundu.

Haliliye ilçesinde bulunan Bahçelievler’de otopark sıkıntısının giderilmesi için yeni bir otopark yapılması düşünülüyor. Yapılması düşünülen otopark için sosyal medya üzerinden Şanlıurfalılar birçok yorum ve öneride bulunuyor. Yapılacak otopark için Harita ve Değerleme Uzmanı Müslüm Yıldırım ise ‘çok katlı ücretsiz otopark’ önerisinde bulundu.

Müslüm Yıldırım sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Yeni otopark yönetmeliği 31 Mart’ta yürürlüğe giriyor. Artık inşaat yapılacak parselde oluşacak her daire için minimum 20 metre kare otopark yeri kendi parselinde karşılanacak. Araçlar artık bina bahçesine de konulmayacak. Peki, ihtiyaç nasıl karşılanacak? Bodrumlar kazılarak. Bahçelievler ne olacak?

Küçücük parsellere 7-8 kat inşaat izni veriliyor. Şimdi yeni moda daireler 1+1 veya 2+1 (Bunlarda yakında patlayacak... Önüne gelen 1+1 yapıyor. Arz fazlası oluştuğunda bakalım Sayın Şanlıurfalılar ne yapacak.)Yani bir binada 25-30 daire. Altta da dükkanlar. Onlara da otopark lazım. Kısaca Bahçelievler’de bir bina için yaklaşık 30 -35 otoparklık alan lazım.

 

Şimdiye kadar belediyeler otopark ihtiyacı için bedel alıyorlardı. Sonrada vatandaşa aracını nereye koyarsan koy diyorlardı. Yöneticilerin aklından geçeni bizde seslendirelim. TOPRAKSU’nun yerine şu anki imarıyla yaklaşık 2800 metre kare taban alanı inşaat yapılabiliyor. 5 kat da izni var. 2 kat bodrum otopark, zeminde İnşaat maliyetini kurtarmak için kat işyeri dükkanlar,  Üstte de 4 kat yine otopark yapılabilir. Bu otopark inşaatına yaklaşık 840 araç konulabilir. Bu yaklaşık yol ve kolonları çıkarsanız bu miktar düşer. Ama en az 700 araç sığar. O alanda şu an 250 m² büyüklüğünde pek işlevi olmayan bina ile 8 daireli bir lojman var. Kışın günü lojmana sığınmış memurlar ne olacak adamları sokağa mı atalım diye düşünüp bu icraatı bekletmezler umarım.  En azından inşaatlar yapılırken parası peşin alınan otopark ihtiyacının bir kısmı buradan karşılanabilir. İnşallah Burası da saati 5 lira denip ticarethaneye çevrilmez.”

Kaynak:Ajansurfa

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa’da öğrencilerin zorlu okul yolculuğuÖnceki Haber

Şanlıurfa’da öğrencilerin zorlu okul yol...

VALİLİK, URFA’DAKİ YATIRIMLARA AYRILAN ÖDENEĞİ AÇIKLADISonraki Haber

VALİLİK, URFA’DAKİ YATIRIMLARA AYRILAN Ö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!