Urfa’da ekilecek ve dünya ticaretine sunulacak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Urfa’da ekilecek ve dünya ticaretine sunulacak!
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu tarafından Şanlıurfa’da yapılan toplantıda, kentteki tarım arazilerinde tıbbi aromatik bitkilerin ekileceği ve bu bitkilerin dünya ticaretine sunulacağı belirtildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonun Şanlıurfa’da düzenlediği toplantı tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğinin korunmasında, bunların üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsünde (GAPTEM) gerçekleştirildi.

Katılımcıları selamlayarak konuşmaya başlayan Komisyon Başkanı İbrahim Aydın şu ifadelere yer verdi: “Yalnızca Türkiye’de yetişen bir bitki zenginliği var. Biz bunlardan ne kadar kazanç sağlıyoruz. Biz Türkiye olarak Devlet hazinesine bağlı olan arazilerde normal bitkiler dışında Tıbbi Aromatik bitkilerin de üretimini sağlayacağız. Bu bitkiler sadece ham halde değil tıbbi ilaçların kullanıma elverişli halde üretilmesini sağlayacağız. Urfa’da bu çalışmalar için gerekli arazi alanı mevcut, bu bitkilerin üretimini arttırıp dünya ticaretine sunup kazanç sağlamayı hedefliyoruz.”

Komisyon hakkında verilen bilgilerin ardından sonra sunumlar yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Başkanı İbrahim Halil Çetiner, Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan ve Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek sunumlarını gerçekleştirdi.

Toplantı, AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, AK Parti Şanlıurfa Millet Vekili Zemzem Gülender Açanal, MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, AK Parti Artvin Milletvekili Ertunç Erkan Balta, CHP Bursa milletvekili Erkan Aydın, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,  İYİ parti Eskişehir Milletvekili Arsal Kabukcuoğlu, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın ve HDP Adana Milletvekili Rıdvan Turan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi   

Sunumların ardından Başkan İbrahim Aydın, katılımcılara teşekkür ettikten sonra toplantı sonlandırıldı.

BİHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Erin, tüm vatandaşları davet etti!Önceki Haber

Vali Erin, tüm vatandaşları davet etti!

Başkan Kuş: Mirası ileriye taşımanın gayreti içinde olacağızSonraki Haber

Başkan Kuş: Mirası ileriye taşımanın gay...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!