URFA KALESİNDE SONRA HARRAN KALESİ DE ONARILIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
URFA KALESİNDE SONRA HARRAN KALESİ DE ONARILIYOR
İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami YILDIZ yaptığı basın açıklamasında:

“Urfa Kalesinden sonra Harran Kalesi de onarılıyor. Harran Kalesi yapıldığı günden bu yana plan ve projeye dayalı ciddi anlamda bir restorasyon görmemiştir. Harran Kalesinin restorasyonun yapılması için: röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin ihalesi 8 Temmuz 2009 tarihinde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinde yapılacaktır.

İnşa tarihinden bu yana Harran Kalesi ilk defa milimetrik, olarak projelendirilecektir. Evimizin bile milimetrik mimari projesi varken, Harran’ın en önemli yapılarından, 3 katlı olması dolayısıyla bölgenin önemli kalesi olan,  Harran Kalesi’nin mimari projesinin bugüne kadar çıkarılmaması düşündürücüdür. İlk defa milimetrik projesi ihale edilmektedir. Bu projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığımızın gündemine getirmemiz ve sonuç alarak, projeyi hazırlatarak, restorasyonunu 2009 yılı içinde başlatacak olmamız bizim için onur vericidir. 

Böylece ilimizdeki en önemli kalelerinden Urfa Kalesini 2009 yılında bitirmiş olup, aynı yıl Harran Kalesinin onarımına başlamış olacağız. Sayın Valimiz Yusuf YAVAŞCAN başta olmak üzere Sayın Milletvekillerimizin Urfa Kalesi ve Harran Kalesi onarımının Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırım programına alınmasında önemli katkıları olmuştur. Geçmişten günümüze yılların ihmali olan işler ile ilgili girişimlerimiz sonuç vermeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı özellikle son 3 yılda Şanlıurfa’da ciddi projeler başlatmıştır.

Harran kalesi kısaca özetleyecek olursak;  Şehrin güneydoğusunda yer alan içkale, surların o kesimdeki bölümünü oluşturur. İslami kaynaklarda kalenin yerinde bir Sabii tapınağının bulunduğundan bahsedilir. Emevi halifesi II. Mervan'ın 10 milyon dirhem altın harcayarak yaptırdığı sarayın, kalenin esasını oluşturduğu tahmin edilmektedir. Kale, 1192 yılında Eyyubiler'den Melik el-Adil tarafından bazı eklemelerle birlikte restore edilmiştir. 1951 yılı kazılarında kalenin doğuya bakan cephesinin güney kesiminde bazalt taşından yapılmış at nalı kemerli bir kapı ortaya çıkartılmıştır. Kapıya ait Arapça bir kitabe parçalarında Numeyriler'in III. hükümdarı Meni‘ b. Şebib en-Numeyri (1040–1060)'nin adı geçmektedir. Kitabeye göre, Meni B. Şebib, 1059 yılında kalenin güneydoğu kapısı üzerine bazı tamirat ve eklemeler yaptırmıştır. 90x130 metre boyutlarındaki kale üç katlıdır. Düzensiz dikdörtgen planındaki kalenin dört köşesinde onikigen birer kule bulunmaktadır. Bunlardan kuzeybatıdaki kule tamamen yıkılmıştır. Güneydoğudaki kulenin dış kısmı yıkılmış olup, iç kısmı ayaktadır. Güneybatıdaki ve kuzeydoğudaki kuleler ise kısmen ayaktadır. 1951 yılındaki kale içi kazısında İslami döneme ait 100'e yakın havan, sini, kazan benzeri madeni kap bulunmuştur.” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KARNE DAĞITIM TÖRENİÖnceki Haber

KARNE DAĞITIM TÖRENİ

ŞANLURFA’YA “ŞANLI” ÜNVANININ VERİLİŞİNİN 25. YILISonraki Haber

ŞANLURFA’YA “ŞANLI” ÜN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar