TÜRK İŞ’TEN AÇIKLAMA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜRK İŞ’TEN AÇIKLAMA
Toplu görüşme sürecinin olumsuz sonuçlanmasının ardından eylem kararı alan Türk İş yaptığı açıklamayla tepkisini dile getirdi.

ŞANLIURFA -  Toplu görüşme sürecinin olumsuz sonuçlanmasının ardından eylem kararı alan Türk İş yaptığı açıklamayla tepkisini dile getirdi.
81 ilde olduğu gibi Şanlıurfa’da da Türk İş İl Temsilcisi Ahmet Bayık ve Türk İş’e bağlı sendika temsilcileri Ak Parti İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı.
Açıklamayı okuyan İl Temsilcisi Ahmet Bayık önerilen zammı kabul etmediklerini bildirdi. Bayık “Biz TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalara üye yaklaşık 300 bin işçi, kimimiz ocak, kimimiz, şubat, kimimiz mart ayından bu yana toplu iş sözleşmelerimizin imzalanmasını bekliyoruz. Taleplerimize ilişkin cevap nihayet  4 Haziran 2009 tarihinde Kamu  sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile yapılan görüşmede gelmiştir. 
Sayın Yazıcı, birinci ve ikinci altı aylar için yüzde 3;  üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 2,5 zam teklifinde bulunmuş, düşük ücretlerin ise sadece 25 TL artırılabileceğini ifade etmiştir. Aradan geçen zamana rağmen bugün gelinen nokta farklı değildir. Yönetim Kurulumuzun dün Başbakan ile yaptığı görüşmede, Başbakan birinci altı ay için yüzde 3’ün üzerine çıkılamayacağını söylemiştir. Başbakan, ikinci altı aydaki yüzde üç rakamını ise yüzde 4’e çıkarmıştır.
TÜRK-İŞ bu teklifi kabul etmemiş ve eylemlilik sürecinin startını vermiştir.
Bugün itibariyle 89 bin 915 işçimiz için grev kararı alınmış, 3 bin 851 işçimizin toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu’na intikal etmiş;  96 bin 312 işçimizin sözleşmesi arabulucu aşamasına gelmiştir. 30 bin 861 işçimizin ise toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam etmektedir. 
Gelinen noktada aylardır sözleşme bekleyenler ve onların aileleri üzgündür, kırgındır, kızgındır.
Hükümetin önerdiği birinci altı ay yüzde 3, ikinci altı ay yüzde 4 ücret zam teklifi kabul edilirse,  Temmuz ayında yüzde 3 zam almamıza rağmen ücretlerimiz yüzde 3 düşecektir.
Bizleri “sabit gelirli” kategorisinden de çıkarıp, “azalan gelirli” hale getiren bu çarpıklığı kabul etmemiz mümkün değildir. 
Krize karşı duyarsız olduğumuz düşünülemez. 2001 krizinden bu ülkeyi daha çok çalışarak, daha uzun çalışarak ve daha verimli çalışarak çıkaran bizleriz. 2001 krizinden bu tarafa da gelişen ekonomiden pay alamayan, ücretleri enflasyona yenik düşen, artırılan vergi ve sigorta primleri ile ücretleri kuşa çevrilen de bizleriz.
Hükümet artık üzerine düşen görevi yapmalıdır.” Dedi.
Basın açıklamasının ardından Türk İş yöneticileri Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada Ak Parti İl Başkanı Ahmet Düşünür ile bir araya gelen Türk İş İl Temsilcisi Ahmet Bayık “Umuyoruz ki bugün yarın bir gelişme sağlanır ve bu eylemlere ve grevlere gerek kalmaz” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KANALDA BALIK TUTMA KEYFİÖnceki Haber

KANALDA BALIK TUTMA KEYFİ

ÇOCUKLARIN LUNAPARK KEYFİSonraki Haber

ÇOCUKLARIN LUNAPARK KEYFİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!