Turistler dert yanıyor... Ücret çok, rehber yok!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Turistler dert yanıyor... Ücret çok, rehber yok!
Şanlıurfa'nın en önemli kültürel ve tarihi değeri Göbeklitepe'ye giden turistler, ören yerini tanıtacak rehber olmamasından dert yandı. Ören yerini ziyarete gelen turistlerden, "Burayı sadece seyretmekle yetindik çünkü kazı alanında rehber yok. Sadece girişe bir gişe kurulmuş. Gişede de sadece para almayı biliyorlar" yorumları geldi.

Türkiye'nin ve dünyanın en önemli tarihi yapılarından olanGöbeklitepe'nin önüne iki engel birden çıktı.
 

Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), "Dünya Mirası Geçici Listesi"ndeki varlıklar arasında bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe’de giriş ücreti 36 liraya yükseldi. Göbeklitepe’de sinevizyon gösterisinin de izlemesiyle birlikte 42 liraya yükselen ücret, birçok tepki topluyor.

Bu yılın ilk 7 ayında 2 milyon 100 bin üzerinde yerli ve yabancıturistin gezdiği tarihi alanda giriş ücretinin 36 lira olması  nedeniyle bazı ziyaretçilerin geri döndüğü iddia ediliyor.  

Bölgesel Turist Rehberleri Oda Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe’yi görmeleri için götürdüğü 45 kişilik bir gezi grubundan bazı turistlerin fiyat nedeniyle kazı alanını görmeden döndüğünü aktardı.
 

ÇOBAN: GİRİŞ ÜCRETİ VATANDAŞI ZORLUYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1 yıl içerisinde iki defa zam yapmasının doğru olmadığının altını çizen Müslüm Çoban, ilk zammın yüzde 20 ikinci zammın ise 50 oranında olduğunu vurguladı. Sinevizyonla birlikte ücretin 42 lirayı bulduğunu belirten Çoban, “4 kişilik bir aile görmeye geldiği zaman büyük bir meblağ tutuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze kart almaya teşvik ediyor. Ancak çoğu misafirlerimiz sadece yılda birkaç geziye giden insanlardır. O bakımdan müze kart almayı pek düşünmüyorlar. Müze ve ören yerleri giriş ücretlerinin çok fazla artması vatandaşlarımızı zorluyor. Tabi bakanlık bunu Avrupa’daki müze ve ören yerleriyle kıyaslıyor ama Türkiye’deki yaşam standartlarıyla Avrupa’daki yaşam standartları eşit değil. Göbeklitepe kazı alanında Kültür ve Turizm Bakanlığı rehber görevlendirme kararı alırsa, biz Şanlıurfa Rehberler Odası olarak işbirliği yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.
 

KAHRAMAN: GÖBEKLİTEPE'Yİ TEKRAR ZİYARET ETMEM!

Göbeklitepe’yi görmek için Hakkari’den geldiğini söyleyen Mücahit Kahraman, giriş ücretini çok yüksek bulduğunu belirterek, "Ücret konusunda iyileştirme yapılmalı diye düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi mekânları halkın ziyaret etmesi adına kolaylık sağlaması gerekiyor. Halk da gelip buraları görmek istiyor. Bu fiyat Şanlıurfa’nın misafirperverliğine de yakışmıyor. Biz hiç 42 lira diye beklemiyorduk. Yani 10 ile 20 lira arasında bir fiyat bekliyorduk. Şanlıurfa’ya tekrardan gelirim ancak Göbeklitepe’yi tekrardan ziyaret etmem. Çevremdeki insanlara da gelip Göbeklitepe’yi görmeleri konusunda tavsiyede bulunurum, ancak giriş ücretini duyduktan sonra geleceklerini zannetmiyorum" dedi.
 

KAPUCU: SORU SORACAĞIMIZ KİMSE YOK

İstanbul’dan Göbeklitepe’yi görmeye geldiklerini belirten Bünyamin Kapucu ise, "Maalesef burayı sadece seyretmekle yetindik. Çünkü kazı alanında rehber yok. Sadece girişe bir gişe kurulmuş. Gişede de sadece para almayı biliyorlar. Yani insanlar burada gördüklerini anlamlandırma noktasında soru soracağı bir kimse yok. En azından burada birkaç rehber olmalıydı. Giriş için 36 lira alınıyor. Fiyatı çok yüksek bulduk. Biz 5 kişi geldik. Bir hizmette görmedik. Dünyanın her tarafından milyonlarca insan burayı görmeye geliyor. Ama buradaki tarihi anlatacak bir rehber dahi bulamıyorlar. Fiyatı çok yüksek bulduk, ancak görmeden geri dönmekte çok büyük talihsizlik olurdu diye mecburen ödedik. Burası dünyanın kaderini belirleyen bir yer, ancak tanıtım eksikliğinden dolayı sönük kalıyor. Burada dünyaya yön veren bir tarih var. Fakat ciddi anlamda tanıtım eksikliği var" diyerek sözlerine son verdi.

BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa’da DEDAŞ ekiplerine saldırı: Yaralı var!Önceki Haber

Şanlıurfa’da DEDAŞ ekiplerine saldırı: Y...

Eylül 2019 kira zammı oranı belli olduSonraki Haber

Eylül 2019 kira zammı oranı belli oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!