TKDK'dan Girişcilere Önemli Fırsatlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TKDK'dan Girişcilere Önemli Fırsatlar
Vali Celalettin Güvenç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK), yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığının geliştirilmesi gibi alanlarda girişimcilere önemli desteklerin sunulduğunu söyledi.
El Ruha Otel'de düzenlenen ''Şanlıurfa'daki Tarım Projeleri'' toplantısın katılan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, burada yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın sadece Türkiye'de değil, dünya çapında kullanabileceği zengin bir potansiyele sahip bir il olduğunu ifade ederek, “Şanlıurfa’da her geçen gün bu potansiyel büyüyecek. Dolaysıyla Urfalının durma hakkı yok koşmak zorunda; durursa düşer çünkü turist sayımız her geçen gün artacak nüfusumuz her geçen gün artacak. Dolaysıyla dinamik bir yönetim yapısının dinamik bir düşünce tarzının hâkim olması lazım” dedi.

 

Bu potansiyelin yerinde kullanılması için projeler üretilmesi gerektiğini anlatan Güvenç, ''TKDK, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığının geliştirilmesi gibi alanlarda girişimcilere ciddi destek sunuyor. Burada desteklenen sektörlere yüzde 50 hatta yüzde 65'e varan destekler veriliyor. 40 yaşından genç yeni müteşebbisleri bu avantajlardan yararlanmaya davet ediyorum. '' şeklinde konuştu.

 

Celalettin Güvenç, görev yaptığı bir aylık zaman diliminde edindiği izlenimlere göre Şanlıurfa’nın bu kadar eleştiriyi hak eden bir il olmadığını kaydederek, “Kendimize haksızlık yapmayalım. El birliğiyle çalıştığımız zaman bu çıtayı daha yukarıya taşıyacağız. Burada hazinenin üzerinde oturuyoruz. Moral bozmadan, aşkla şevkle çalışmak lazım, daha yapılacak çok şey var. Güzel olanda bunları yapacak çok imkânlarımız ve alternatiflerimiz var. İşte şu çok önemli benim gördüğüm kalkınma ajansımızdan, Avrupa Birliğinden var her yerden projelere destek var. İlk defa bir işletmeye 1 milyon 500 bin avroluk bir destekten konuşuyoruz. iş adamlarımız burada, şuradan iki tane üç tane proje geçirse benim insanım süt ve et ürünleriyle ilgili 5 milyon avroluk yatırım yapmış olacağız. 10 ar kişiden 30 kişi çalışır. Başlangıçta organizede 3 parsel verelim kim yapacaksa verelim. Bundan güzel imkân olamaz. Aynı şekilde İl Özel İdaresinin imkânları, bakanlıkların ve hükümetin bize gönderdiği paralar konusunda kaynak sıkıntımız yok” dedi.

 

“Susuz Köy Kabul Etmiyoruz”

 

Şanlıurfa’da bulunan köylerin su ve yol yapımlarıyla ilgili çalışmalara değinen Vali Güvenç, “Bin 148 tane köyümüz var, bunun da bin 500 tane bağlısı var yani toplam İl Özel İdaresinin sorumluluğunda 3 bin yerleşim alanı var. Yine bu bölge de 19 bin kilometre karede 7 bin km üzerinde yol ağımız var. Bu yol ağımızın 2 bin km asfalt yapmışız. Yani köylerde hiçbir şey yok demek haksızlık olur. 3 bin yerleşim yerinden yolu bozuk olanlar, sıkıntılı olanlar ve yapılıp da bozulanlar var ama gene Türkiye şartlarını bilen biri olarak söylüyorum; yol durumumuz da kamuoyunun algıladığı kadar kötü değil.  

 

Su konusunda da yine açık ve net söylüyorum susuz köy kabul etmiyoruz. Sadece 2011 yılında il özel idaresi 188 sondaj yapmıştır. Bunun büyük bir kısmına elektrik bağlanamamış, bunların da paraları kaymakamlıklara gönderildi. En geç bir ay içerisinde kasım ayı ortalarına kadar 188 köyün suyunu bitirmiş olacağız. Paraları gönderildi, projeleri gönderildi, talimatları gönderildi. 21 milyon TL’yi de yeni yol yapımı için de kaymakamlıkların emrine gönderdik” dedi.

 

-''GAP'ın merkezi azami destek bekliyor''

 

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Mehmet Ekinci de kurumunun işleyişi ve yapısı hakkında bilgi verdi. Ekinci, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında 8 ayrı sektör başlığında proje kabul ettiklerini belirterek, “Yatırım yapmak isteyen işletmeler uygun harcama kalemlerinin yüzde 50 ile yüzde 65'ine kadar hibe alabilir. Bu bağlamda hem il merkezinden hem de ilçelerden çok sayıda proje bekliyoruz. Hazırlanan projelerin 19 Aralık 2011 tarihi ile 10 Ocak 2012 tarihleri arasında İl Koordinatörlüğümüze teslim edilmesi gerekiyor. GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'nın, bu desteklemelerden azami faydayı sağlayabilmesi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Bütün girişimcilerimizi koordinatörlüğümüze bekliyoruz” dedi.

 

Ekinci, hibe verilebilecek sektörleri şöyle sıraladı: “Süt üreten tarımsal işletmeler, et üreten tarımsal işletmeler, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm, kültür balıkçılığının geliştirilmesi.”

 

Bu arada Toplantıya Şanlıurfa Valisi Celattin Güvenç’in yanı sıra Vali Yardımcıları Şaban Erdoğan, Oğuz Şenlik ve Ramazan Seçilmiş, İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. (UrfaHaberMerkezi.Com) • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hemoroid Yaşam Kalitenizi BozmasınÖnceki Haber

Hemoroid Yaşam Kalitenizi Bozmasın

Şanlıurfa'da "İhalelerde Usulsüzlük" İddiasıSonraki Haber

Şanlıurfa'da "İhalelerde Usulsüzlük" İdd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar