Tenekeci Mahmut Belgeseli Çekiliyor‏

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tenekeci Mahmut Belgeseli Çekiliyor‏
Şanlıurfalı Ünlü Gazelhan Kaynak kişi ve Müzik ustası Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün belgesel filmi çekiliyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın proje desteği ile  DETA  Prodüksiyon tarafından çekilen belgesel film,  yapımcı Muhammet Benek, Yönetmen  Erol Onur, Kameraman Burak Ustaoğlu, Işık ve ses Samet Benek ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Danışmanlığını Abuzer Akbıyık, Salih Turhan ve Osman Güzelgöz’ün yaptığı  Belgeselin çekimlerine Şanlıurfa’da başlandı.

Gazelhan Kazancı Bedih, sanatçı Mehmet Özbek ve  Bestekar Abdullah Balak’ın da ustası olan Tenekeci Mahmut ile ilgili belgesel filmde dağ yatısı ile ilgili müzik faslına, THM Koro şefi Halil Altıngöz yönetiminde Urfa’nın tanınmış ses ve saz sanatçıları katıldı.

Çekimleri devam eden belgesel film için Tenekeci Mahmut Güzelgöz’den derlenen türküler Şanlıurfa Belediyesi  Sıra Gecesi ekibi tarafından  seslendirilecek.

Belgesel içinde; Yrd Doç. Cihat Kürkçüoğlu, Gaziantepli Gazelhan Abdülcabbar Demirkan, Bestekar Abdullah Balak, Öğr. Görevlisi Sabri Kürküçüoğlu, Araştırmacı Yazar Abuzer Akbıyık, Program Yapımcısı-Yazar Sabri Dişli, Şair Arif İnan, Edebiyatçı Adil Saraç, Sanatçı Mehmet Özbek ve Salih Turhan, Prf.Dr İlhan Başgöz, 17 ve 18. Dönem Şanlıurfa Milletvekili Osman Doğan ve Gazeteci Yazar Osman Güzelgöz Tenekeci Mahmut’la ilgili görüş düşünce ve anekdotlarını anlatacaklardır.      

Konu ile ilgili bilgi veren program danışmanlarından Abuzer Akbıyık ; Tenekeci Mahmut Güzelgöz Urfa müzik tarihinin mihenk taşlarından biridir.  Bir  ömür boyu Şanlıurfa folkloruna hizmet etmiştir .Müzik camiasında Ustalığı tartışmasızdır. Yıllarca müzik meclislerinde okumuş ve birçok öğrenci yetiştirmiştir. Kendisinden derlenen yüzlerce türkü, hikaye ve masal  TRT ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivine alınmıştır.  Böylesi güzide bir ustamızı daha geniş kesimlere tanıtmak amacıyla böyle bir projeyi hazırlamış bulunmaktayız.  Urfa’nın müzik kültürünün tanıtımına da katkıda bulunacak bu belgesele destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa Belediyesi ve El-Ruha Oteli yetkililerine de teşekkür ederiz “ demiştir.

 

 

 

TENEKECİ MAHMUT GÜZELGÖZ  KİMDİR

       

       

Tenekeci Mahmut Güzelgöz  bir müzik ustası, gazelhan  ve Şanlıurfa halk kültürünü çok iyi bilen bir  kaynak kişidir.

17 Şubat 1919’da Şanlıurfa’nın Eyyübiye Mahallesi’nde doğdu. 7 Mart 1988’ de  vefatetti. Esas mesleği tenekeciliktir.Uzun yıllar tenekecilik yaptıktan sonra bir müddet  Şanlıurfa Halk Kütüphanesi ve Şanlıurfa Müzesi’nde çalışıp emekli oldu. 11 çocuk babasıdır.

        Şanlıurfa müzik meclislerinde icra edilen makam geleneğini en iyi bilenlerden biridir, Usta bir okuyucudur.  Sesi güzel ve ses aralığı çok geniştir. Herkesin okuyamadığı tiz seslerden gazel ve hoyrat okur bu nedene. müzik camiasında  Tenekeci Mahmut Usta” olarak tanınır. Repertuarı çok geniştir ikibinin üzerinde şarkı, türkü, gazel ve hoyrat bilir.

Geleneksel müziği kaynaktan günümüze aktaran en önemli kaynak kişisidir. Kendisinden türkü, gazel, hoyrat, ilahi olmak üzere halk hikayeleri, masal, adak yerleri, çocuk oyunları, derlemeler yapılarak TRT ve Kültür Bakanlığı arşivine kazandırılmıştır. “Alaydım elin elime”, “Bahçıya kuzu girdi”, “Daracık sokakta yare kavuştum”, “El zanneder ben deliyem”, “Fırat kenarının ince dumanı”“Kalanın ardında ekerler küncü”,Abdonun odası parmaklı camlı”, “Çekin çadırımı kuru yazıya”, “Çorabı çektim dizime”, Eminem oturmuş daşın üstüne”, “Kala yeri”, Maraş Maraş derler, Yaz gelende yaylaları gezmeli” TRT arşivine kazandırdığı eserlerden birkaçıdır. Kendisinden derlenen türküler Kültür Bakanlığınca “Urfa’dan derlenmiş türküler ve oyun havaları” adıyla kitap halinde yayınlanmıştır.

Bir usta olarak musiki meclislerinde  ve  musiki cemiyetlerinde açılan kurslarda öğretmen olarak hizmet etmiş ve birçok talebe yetiştirmiştir. Usta gazelhan Kazancı Bedih Yoluk (Kazancı Bedih) başta olmak üzere Mehmet Özbek, Abdullah Balak, Mehmet Delioğlu, Bakır Karadağlı, Halil Sezgin yetiştirdiği sanatçılardan birkaçıdır.  İbrahim Tatlıses, Mahmut Tuncer, Zekeriya Ünlü, İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay gibi birçok ses sanatçısı ondan istifade etmiş ve ondan derledikleri türküleri plaklara ve kasetlere okumuştur. Müzik meclislerinde doldurduğu bantların  Şanlıurfa müzik arşivine çok büyük katkıları olmuştur.

         Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün okuduğu bazı eserler,  Kalan Müzik firması tarafından  CD ve kaset olarak çıkarılmıştır. 

Hayatı ve yaptığı çalışmaları Abuzer Akbıyık tarafından kitap haline getirilmiş, bu kitap, “Şanlıurfa Folklorunun Kaynak Kişisi Tenekeci Mahmut Güzelgöz” adıyla ŞURKAV tarafından yayınlanmıştır.

 Tenekeci Mahmut Güzelgöz, Şanlıurfa ile ilgili birçok radyo ve televizyon programına katılmıştır. 1984 yılında Kültür Bakanlığı’nca hazırlanan “Kaynaktan Radyoya Televizyona” programı bunlardan biridir. Ankara’da yapılan bu programda Türkiye’den çağrılan üç folklor ustası arasında yer almış  ve kendisine  Kültür ve Turizm Bakanı tarafından “Halk Kültürüne Hizmet Ödülü” verilmiştir.

Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat Ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından 4 Mart 1992 Tarihinde Şanlıurfa’da  DSİ salonunda “Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ü Anma Gecesi düzenlemiştir.

Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyonu 05.01.2006 Tarih ve 34 nolu kararla Şanlıurfa’nın Sırrın Mahallesi’nde yeni açılan bir okula "Tenekeci Mahmut Güzelgöz İlköğretim Okulu ”  ismi verilmiştir.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fakıbaba Arama Kurtarma Ekibini Ödüllendirdi<br />Önceki Haber

Fakıbaba Arama Kurtarma Ekibini Ödüllend...

Kışa Girerken Güneş Lekelerinden KurtulunSonraki Haber

Kışa Girerken Güneş Lekelerinden Kurtulu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar