Teknopark İlk kez Toplandı (Video)

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Teknopark İlk kez Toplandı (Video)
Harran Üniversitesi bünyesinde kurulan unvan olarak “Şanlıurfa teknoloji bölgesi kurucu ve işletici A.Ş.” bugün Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesinde ortaklarıyla ilk toplantısını yaparak anlaşma imzaladı. (Videolu Haber)
Şanlıurfa ilinin ve tüm GAP bölgesinin tarımsal potansiyelini daha etkin ve sürdürülebilir bir formata dönüştürebilmek amacıyla; Harran Üniversitesi olarak 2001 yılında kabul edilen 4691 sayılı teknoloji geliştirme bölgesi kanunu çerçevesinde, Şanlıurfa’da teknoloji geliştirme bölgesi kurulması kararı alınmıştı.

Bakanlar kurulunun 29 Nisan 2010 tarihli oturumunda 2010-309 karar sayısı ile Harran Üniversitesi Gap teknoparkı resmen kurulmuştu.

Bu bağlamda bugün yapılan toplantıya kurucu ortaklardan Harran Üniversitesi Rektörlüğü adına Rektör Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu, Ticaret ve Sanayi odası adına başkan Sabri Ertekin, Progen Tarım A.Ş adına Ali Özbuğday, Türkiye Tohumculuk Enstitüsü Derneği adına yönetim kurulu üyesi İ.Hamit Esin, kanalurfa yönetim kurulu başkanı İbrahim Toru, şirket müdürü Hasan Aydoğdu, yönetim kurulu başkanı Prof.Dr. Mehmet İriadam,

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bülent Yeşilata, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Nacar, Öğretim Görevlisi Mehmet Tuncay katıldılar. Konu ile alakalı bir açıklamada bulunan Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu; “Bölgede kurulacak tarım ağırlıklı teknopark; sulu tarım ile birlikte ortaya çıkan köklü sorunların üstesinden gelmek, tarımsal ürünleri bölgede sanayi ürünlerine dönüştürmek, biyoteknoloji-sulama teknolojisi-yenilenebilir enerji gibi konularda tarımsal teknolojiyi ön plana çıkarmak, yeni teknolojiler üretmek, yaptıkları çalışmaları ulusal ve uluslararası düzeyde ilgililere aktarmak açısından son derece etkili olacaktır. Şanlıurfa’ya önemli bir hizmeti getirdiğimize inanıyorum. Ortaklarımızla ilk toplantımızı yapıyoruz, kendilerine teşekkür ederken, iş adamlarımızda bu teknoparka iştirak etmelerini bekliyoruz.” dedi. GAP-TEKNOPARK’ın merkez binası olarak Harran Üniversitesi Makine Fabrikası düşünüldüğünü ifade eden Rektör Mutlu,  Harran Üniversitesi gerek ilin gerekse bölgenin gelişmesi noktasında GAP’ın lokomotifi konumundadır. Kurulan teknoparkın ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi. Yapılan konuşmalarda ortak olarak “Şanlıurfa gelişmek isteniyorsa bilimle tanışmak ve onu kullanmak zorundadır. Biz üniversitenin gücüne inanıyoruz. Bu bir önemli bir aşamadır. Biz Harran Üniversitesi ile gurur duyuyoruz, gücüne inanıyoruz. Burada tarım alanından başka işlerde yapılacaktır. Teknolojiyi güzel kullanıp Şanlıurfa’nın önünü açmalıyız.” denildi.


VİDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa KESK'ten Van'a Yardım (Video)Önceki Haber

Şanlıurfa KESK'ten Van'a Yardım (Video)

Minik Ellerden Anlamlı YardımSonraki Haber

Minik Ellerden Anlamlı Yardım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar