Tarihin Sıfır Noktasında TKB Buluşması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarihin Sıfır Noktasında TKB Buluşması
Şanlıurfa’nın Göbeklietepe kazılarında ortaya çıkan bulgularda geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan Dünyanın en eski yerleşim yeri Şanlıurfa’da 24–25 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek “Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşması” için TKB üyeleri ve davetliler kente gelmeye başladı.
“Tarihe Tanıklık Eden Kentlerin Şanlıurfa Buluşması”na katılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından Şanlıurfa’ya gelmeye başlayan valiler, kaymakamlar, il, ilçe ve belde belediye başkanları kendileri için ayrılan otellere birer birer yerleştirildi. ÇEKÜL Başkanı Metin Sözen’inin de aralarında bulunduğu davetliler Tarihi kentler Birliği buluşmasında kentteki otellerde büyük hareketlilik yaşatıyor. Bir kısmı kente gelen ve yaklaşık 700 civarında davetlinin katılması beklenen Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşmasında, Şanlıurfa Belediyesi 30 civarında rehberle hizmet veriyor.

Yarınki (24.09.2011) toplantı öncesi bugün akşam saat 18.00 ile 22.00 arasında Hilton Oteli’nde Vali Celalettin Güvenç ve Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba akşam yemeğinde misafirlerle bir araya gelecek.

Zengin bir tarih ve kültürel mirasa sahip olan Şanlıurfa’da, son yıllarda yapılan koruma ve onarım çalışmalarının ele alınacağı TKB Meclis toplantısı 24 Eylül 2011 Cumartesi Günü Saat 10.00’da Esentepe’de yer alan Belediye Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Şanlıurfa’da ortak akıl hareketiyle tarihin nasıl yeniden canlandırıldığına tanıklık edecek olan yaklaşık 700 davetli adeta beyin fırtınası estirecek.

Tarihi Kentler Birliği Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açılış konuşmalarıyla başlayacak olan toplantının ardından ise Urfa’nın tarihi ve kültürel mirası bakımından zengin bölgeleri katılımcılara gezdirilecek ve bir dizi açılışlar yapılacak.

Gezi kapsamında ise, Balıklıgöl, Çarşı, Gümrük Hanı, Meclis Evi, Mevlevihane, Divanyolu, Ulucami, Samsat Kapı Meydanı, Topçu Meydanı, Fırfırlı Cami, Selahaddin Eyyübi Camii, Göbekli Tepe, Eyüp Peygamber Makamı ve Harran v.b tarihi ve turistik mekânlar ziyaret edilecek.

SERGİ AÇILIŞI YAPILACAK

Esentepe’de Belediye Nikah ve Konferans Salonunda yapılacak olan TKB Toplantısının ardından “Şanlıurfa’da Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma Çalışmaları” adlı serginin açılışı yapılacak. Ardından alan incelemeleri ile devam edecek olan buluşmada “Geleneksel Mutfak Müzesi”nin açılışı yapılacak.

MUTFAK MÜZESİ AÇILIYOR

Hacıbanlar Evi olarak bilinen evi satın ve restorasyon işlemlerini tamamlayan Şanlıurfa Belediyesi, mekanı “Geleneksel Mutfak Müzesi” olarak hizmete açıyor.

24 Eylül 2011 Cumartesi Günü Saat 15.30’da açılışı yapılacak olan mutfak müzesinde kente özgü yemeklerin Tarihi Kentler Birliği Şanlıurfa Buluşmasına katılan davetlilere sunulması hedefleniyor.

İBRAHİM TATLISES MÜZİK MÜZESİ AÇILIYOR

Harrankapı’da “Yasinin Kahvesi” olarak bilenen mekanı ise yine restore eden Belediyemiz geçmişte olduğu gibi gelecekte de mekanı Urfalı müzisyenlerin ve mahalli sanatçıların hizmetine açıyor. Sanatçı İbrahim Tatlıses’in isminin verildiği Müzik Müzesi, 25 Eylül 2011 Pazar Günü Saat 10.00’da geniş bir davetli kitlesinin katılımıyla açılıyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Viranşehir'de Hasta Taşıyan Ambulans Kaza YaptıÖnceki Haber

Viranşehir'de Hasta Taşıyan Ambulans Kaz...

Şanlıurfa'da Kaçak Yapıda Radikal yıkım‏Sonraki Haber

Şanlıurfa'da Kaçak Yapıda Radikal yıkım&...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar