ŞUTSO İhracatta Danışmanlık Hizmeti Vermeye Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞUTSO İhracatta Danışmanlık Hizmeti Vermeye Başladı
İhracatta istenilen seviyeyi bu güne kadar yakalayamayan Şanlıurfa, dış pazara çok daha fazla ürün sata bilmek için Ticaret Sanayi Odası içerisinde Dış Ticaret Birimi kurdu.

İhracatta istenilen seviyeyi bu güne kadar yakalayamayan Şanlıurfa, dış pazara çok daha fazla ürün sata bilmek için Ticaret Sanayi Odası içerisinde Dış Ticaret Birimi kurdu. Ayrıca oda içerisinde İhracatı Geliştirme Komisyonu da oluşturan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası kentin ihracatını artırmak için komisyonunu haftada bir gün toplamaya başladı. ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, ihracatı artırmak için ortaya koyduğu kararlılığı Dış Ticaret uzmanı ile birlikte bu haftaki toplantıya katılarak gösterdi. ŞUTSO Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Polat’ın ve yaklaşık 20 üyenin katıldığı İhracatı Geliştirme Komisyonu toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ertekin, oda içerisinde kurdukları Dış Ticaret Biriminin ihracat yapmak isteyen üyelerin ve firmaların emrinde olduğunu dile getirdi.

Ertekin konuşmasını şöyle sürdürdü;“Üyelerimiz yeter ki Şanlıurfa’nın ihracatını artırmak için ellerinden geleni yapsınlar. Bizler de Dış Ticaret Birimi kurarak üyelerimizin ihracatını artırmak ve onlara danışmanlık hizmeti vermek için gayret göstereceğiz. Bu günden itibaren Dış Ticaret Uzmanımız Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Kıvanç Terzi görevine başlamıştır. Bundan sonra üyelerimiz, ihracat yapmak isteyen firmalarımız bu birimi iyi değerlendirmelidir. İhracattaki payımızı biz de Gaziantep gibi artırmak istiyorsak karamsarlıktan kurtulmalıyız. Şanlıurfa’nın potansiyeli olmasına rağmen Gaziantep bizden 40 kat daha fazla ihracat yapıyor. Yanı başımızdaki bir il bu kadar ihracat yapıyorsa biz neden yapmayalım. Bunun için herkesin kafa yorması lazım. Araştırma yapması lazım. “

ŞUTSO Başkan E.Sabri Ertekin’in açılış konuşması yapmasının ardından İhracatı Geliştirme Komisyonu üyeleri de Şanlıurfa’nın ihracatını artırmak için toplantıda çeşitli görüş ve önerilerde bulundular. İstanbul Sanayi Odasında yönetim kurulu üyesi olan Şanlıurfalı işadamı Fevzi Yeşilçimen Şanlıurfa’ya hizmet için elinden gelen gayreti göstereceğini ihracatta bürokrasi anlamında Ankara ve İstanbul’da çözülmesi gereken sorunların çözümünde çaba sarf edeceğini belirtti.

”Şanlıurfa’ya hizmet etmek için burada bulunuyorum.”diyen Yeşilçimen Şanlıurfa’da ihracat yapmak için her şeyin mevcut olduğunu tıpkı yağ, şeker, un meselesinde olduğu gibi helva yapılması konusunda sıkıntıların bulunduğuna dikkat çekti.

İhracatta Şanlıurfa’da söz sahibi olan Ufuk Borunun üreticisi Mehmet Öksüzoğlu ise ihracatı geliştirmek için komisyon olarak öncelikle bir takvim oluşturulmasını istedi. Öksüzoğlu, oluşturulacak 6 aylık takvim içerisinde ihracat yapmak isteyen firmaları en yakın Irak pazarına götürüp ne gibi ürünlerini bu ülkede satabileceklerini görmelerini sağlamak gerektiğinin altını çizdi. Şanlıurfa’daki firmaları yurt dışına açılma konusunda fabrikalarında İngilizce bilen bir elaman bulundurmasının önemli olduğunu dile getiren Öksüzoğlu, bir fuara katılıp ya da bir Irak gezisine katılıp hemen geri dönüşüm beklemenin doğru olmayacağını aktardı. Öksüzoğlu, bir fuara katılan firmanın ancak 2 yılda geri dönüşüm alabildiğini bu kadar zamandan önce geri dönüşüm alanların ise şans eseri geri dönüşüm aldığını ifade etti.

 Zümrüt Tekistilin Sahibi Naci Toplu, ilk defa ihracat yapmak isteyen firmaların acenteler aracılığı ile de acentesiz de ihracat yapmaların zor olmadığını anlattı. Kendi firmasındaki Dış Ticaret uzmanlarının ŞUTSO’ya destek vermesi konusunda buna hazır olduğunu belirten  Toplu, ŞUTSO’yu ve ihracat yapmak isteyen firmaları çok fazla masrafa sokmadan da ihracat girişimleri konusunda bilgilendirmenin mümkün olduğunun altını çizdi.

Kapaklı Pasajında esnaf olan ve ŞUTSO’nun İhracatı Geliştirme Komisyonunda da yer alan Mahmtut Catın kapaklı pasajının esnafını toplayıp ithalat kadar ihracata yönelik nasıl bir katkıda bulunacakları konusunda ŞUTSO’da bilgilendirme çalışması yapmak istediğini vurguladı.

Ürettiği trafoları Irak pazarına satan Hamza Tavas da Şanlıurfalı firmalardan Irak pazarına ihracat yapmak isteyenlere tecrübelerini aktarma ve yardımcı olma konusunda elinden gayreti göstermeye hazır olduğunu bildirdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
320 S'en yine aç kaldın emekçim!Önceki Haber

320 S'en yine aç kaldın emekçim!

Millethanı TemizleniyorSonraki Haber

Millethanı Temizleniyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!