ŞUTSO, GAP’ta Çiftlik Tarzı Hayvancılığı Öneriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞUTSO, GAP’ta Çiftlik Tarzı Hayvancılığı Öneriyor
Güneydoğu Anadolu Projesinin(GAP) merkezi Şanlıurfa’da Tarım ve Hayvancılığı Kârlı Hale Getirmek için Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası düğmeye bastı.

Atatürk Barajının ve GAP Projesinin devreye girmesiyle hayat bulan kurak topraklarda Tarım ve hayvancılığın daha kazançlı hale getirilmesi için ŞUTSO bir komisyon oluşturdu.

Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonu ŞUTSO binasında yaptığı toplantıda hayvancılığın geliştirilmesi için çiftlik tarzı hayvancılığın GAP’ta çok önemli olduğu kararına vardı. ŞUTSO binasındaki toplantıya katılan komisyon üyelerinin çalışmasını izlemek için ŞUTSO Meclis Başkanı M.Sait Melik de hazır bulundu.  Tarım ve Hayvancılığın geliştirilmesi için fikir alış verişinde bulunan komisyon üyeleri hayvancılığın geliştirilmesinde çiftlik tarzı hayvancılığa yönelmenin en doğru karar olacağı yönünde fikir birliğine vardığını açıkladı.

ŞUTSO Tarım ve Hayvancılığı Kârlı Hale Getirme Komisyonu, yem bitkisi konusunda çiftçilerin ikinci ürün Mısır’ın yanı sıra Yonca ve Sorghum yem bitkisini üretmesi için çalışma yürüteceklerini aktardılar. Bu konuda Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarım İl Müdürlüğüyle temasa geçmek için toplantıda karar alan ŞUTSO Tarım ve Hayvancılığı Kârlı Hale Getirme Komisyonu, çalışmalarını üniversiteyle iş birliği içerisinde yürütme kararı aldı.

ŞUTSO Tarım ve Hayvancılığı Kârlı Hale Getirme Komisyonu üyelerinden Mehmet Recep Uğur ile Ali Ekrem Şelli toplantının sonunda yaptıkları ortak açıklamada “İlimizde tarım arazilerinin sulamaya geçmesiyle birlikte son yıllarda Mısır ekiminin artığını gözlemledik. Sulu tarım Mısırın yanı sıra diğer yem bitkilerinin de ekilmesini mümkün kılmıştır. Buradan yola çıkarak çiftlik tarzı hayvancılık yapan çiftçilerimizin gelirlerini yaklaşık 2 kat arttırdığı hesaplanmıştır. Dolayısıyla çiftlik tarzı hayvancılığa geçmemiz tarım ve hayvancılığın geliştirilmesinde önemli bir dönüm noktası olacaktır. Bunun yaygınlaştırılması için Ziraat Bankası’nın verdiği krediler araştırılacak. Ayrıca Tarım İl Müdürlüğünden tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi içi ne gibi destek kredilerinin sağlandığına araştırma kararı da almış bulunmaktayız. GAP’a yurt dışından ve yurt içinden gelecek heyetlerle bu konu üzerinde ilgisi olanlarla fikir alış verişinde bulunacağız. Komisyon üyelerimiz ilerleyen zamanlarda hayvancılık alanında önemli gelişmeler sağlayan ülkelerde incelemelerde bulunacaktır. ” ifadelerini kulandılar.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÖNÜL KÖPRÜSÜ ZİYARETLERİ BAŞLIYORÖnceki Haber

GÖNÜL KÖPRÜSÜ ZİYARETLERİ BAŞLIYOR

Hırsızlık,Gasp,Zorla Kaçırma Olayı,Trafik Kazası,Yasadışı Ekme Sonraki Haber

Hırsızlık,Gasp,Zorla Kaçırma Olayı,Trafi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!