ŞUTSO Başkanı Ertekin: İhracatçı Firmalarımız Devlet Yardımların Faydalansın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞUTSO Başkanı Ertekin: İhracatçı Firmalarımız Devlet Yardımların Faydalansın
Güneydoğu Anadolu Projesinin merkezi konumunda olan Şanlıurfa’daki ihracatçıların

Devletin ihracat yapmak isteyen firmalara çeşitli yardımlarının bulunduğunu hatırlatan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E.Sabri Ertekin, Şanlıurfalı ihracatçı firmaların bu desteklerden yararlanması istedi. Bir taraftan Şanlıurfa’nın ihracatını artırmak için danışmanlık hizmeti vermeye başladıklarını dile getiren Şanlıurfa TSO başkanı Ertekin bir taraftan da ihracatçılara yönelik bilgilendirme çalışmalarını yürüttüklerini bu kapsamda da devletin ihracatçıya çeşitli desteklerinin olduğu konusunda hatırlatmalar yaptıklarını aktardı.

ŞUTSO Başkanı Ertekin ”Devletin ihracatçıya ayırdığı bir bütçe bulunuyor. Bizim ihracatçılarımız neden bundan faydalanmasın ki. Ola ki bu ihracat desteklerinden bilgisi olmayan firmalarımız vardır diye böyle bir hatırlatama yapmak istedik.”ifadelerini kulandı

İhracatın artırılması için firmalara devletin eğitim ve danışmanlık yardımlarının yanı sıra yurtdışı fuarlara bireysel ve milli düzeyde katılım desteği sağlamasının yanı sıra pazar araştırması desteği verdiğini dile getiren ŞUTSO Başkanı Ertekin, ayrıca devletin ihracatçı firmalara çevre maliyetleri, analiz ve belgelendirme ücretleri desteği bulunduğunu vurguladı.

Şanlıurfalı ihracatçı firmaların devlet desteklerinden faydalanması konusunda ŞUTSO Başkanı Ertekin açıklamasını şöyle sürdürdü: “Devletimiz ihracatçıya yurtdışında ofis-mağaza açma, işletme ve tanıtım desteği de sunuyor. Öte yandan marka desteği, yurtiçi ihtisas farları organizasyonu desteği, tasarım desteği  gibi  bir faaliyetin yapılması şartına bağlı olarak ve ihracatçı birliklerinin uygulamacısı olduğu devlet yardımlarımız bulunmaktadır”

ŞUTSO Başkanı Ertekin, bütün bu devlet desteğinin dünya piyasa fiyatlarında hammadde temin etmek suretiyle ihracatı artırmak, ihraç ürünlerine uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazandırmak, ihraç pazarlarını geliştirmek ve ihraç ürünlerini çeşitlendirmek amacıyla hazırlandığının altını çizdi.

TARIM ÜRÜNLERİ İHRACATINDA İADE YARDIMI YAPILIYOR

Devletin bu yardımları tarımsal ürünlerimizin uluslararası piyasalarda rekabet gücünün ve ihracat potansiyelinin artırılması amacıyla hazırlandığına dikkat çeken ŞUTSO Başkanı Ertekin, bu yardım kapsamında; vergiler, vergi cezaları, SSK primleri, haberleşme giderleri, enerji giderleri, tasarruf mevduatı sigorta fonu’na ve ilgili tasfiye halindeki bankalara olan borçlar ve bunların gecikme zammı faizlerine ilişkin giderlerin tamamı mahsup edildiğini aktardı.

İHRACATÇI FİRMAYA AVUKATLIK DESTEĞİ DE VAR

İhracatçı firmalara devletin avukatlık desteği de verdiğini da anımsatan ŞUTSO Başkanı Ertekin, “Yurt dışında muhatap olunan ticaret politikası önlemi soruşturmaları ve ülkemiz ihraç ürünlerinin yararlandığı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi uygulamaları kapsamında ihracatçı firmalarca satın alınan avukatlık danışmanlık hizmetleri için İhracatçı Birliklerinin bütçesinden karşılanıyor.”dedi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VALİ OKUTAN KURTULUŞ MÜZESİNDE.Önceki Haber

VALİ OKUTAN KURTULUŞ MÜZESİNDE.

İbo Şov'da OlaySonraki Haber

İbo Şov'da Olay

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!