STK'lardan Vali'ye destek: Mertlik değil, cahillik!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
STK'lardan Vali'ye destek: Mertlik değil, cahillik!
Şanlıurfa Valisinin 'silahlanma' açıklamasına destek veren STK Temsilcileri, "Özel günlerde havaya silah sıkmak mertlik değil, cahillik" dedi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kente Şanlı unvanının verilmesinin 35. yıldönümünde yaptığı açıklamada, 'Silahlanmaya dur diyoruz' çağrısında bulundu.

Vali Erin'in bu açıklamasının ardından birçok destek gelirken, Şanlıurfa'da görev alan Sivil Toplum Kuruluşları da bu çağrıyı destekledi. Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesinde bir araya gelenSTK Temsilcileri, ortak bir basın açıklaması ile 'Vali Erin'in yanındayız' dedi.  
 

STK'lar adına açıklamayı yapan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şanlıurfa İl Başkanı Fevzi Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Gün geçmiyor ki silahlarla cinayetler işlenmesin, yaralanmalar olmasın. Türkiye’de ortalama her 65 kişiden biri silah taşımakta ya da bulundurmaktadır. Ülkelere göre, silaha sahip olma sıralamasında Türkiye, tüm dünya ülkeleri sıralamasında 20. sıradadır. Ülkemizde ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kat artmıştır. Halen Türkiye'de 2,5 milyon’un üzerinde ruhsatlı, bu sayının iki katından daha fazlası da ruhsatsız silah olduğu tahmin edilmektedir.
Bireysel silahlanmada ilk sırayı mesleği gereği risk alanlar, ikinci sırayı bireysel korunma, üçüncü sırayı yeterli gerekçe göstermeden 'evde bulunsun' isteğiyle silah edinenler oluşturmaktadır. Dördüncü sırada ise merak, hobi veya hatıra gerekçesiyle silah edinenler bulunmaktadır. Avcılık ve atıcılık ayrı bir kategori olup ateşli silahların 2/3’ü bu amaçla ruhsatlandırılmaktadır.
Ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin kişi silahla ölmekte, 12 binden fazla insanımız da yaralanmaktadır. Ateşli silahlarla işlenen suçların yaklaşık üçte ikisi ruhsatsız, üçte biri ruhsatlı silahlarla işlenmektedir. Evde silah bulunması, aile içi şiddet olaylarında ciddi yaralanma ve ölümlere yola açabilmekte, intiharları kolaylaştırmakta, çocukların kaza ile ölüm ve yaralanmalarına neden olabilmektedir.
Özel günlerde havaya ateş edilmesi sonucu ölen ve yaralananların sayısı da azımsanmayacak kadar çok olmakla beraber, çocuklar üzerinde olumsuz ve derin tesirler bırakmaktadır.
Şanlıurfa STK’ları olarak, güvenlik elemanları ve can güvenliği ciddi manada tehdit edilenler dışında, silah taşınmasına veya bulundurulmasına karşıyız. Özel günlerde havaya silah sıkmanınmertlik değil, cahillik olduğu kanaatindeyiz. Silahların toplatılması konusunda, Valimiz Sayın Abdullah Erin beyi desteklediğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."

BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Akçakale'de 11 'can'ın sınır savaşı!Önceki Haber

Akçakale'de 11 'can'ın sınır savaşı!

Dün açıklanmıştı! Bakanlık bugün yayımladıSonraki Haber

Dün açıklanmıştı! Bakanlık bugün yayımla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar