ŞEYH SAİD'İN MEZARI BULUNSUN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞEYH SAİD'İN MEZARI BULUNSUN
Kürt sorununun çözülmesi isteniyorsa, öncelikle Kürt değerlerine sahip çıkılması ve bu nedenle de Şeyh Said, Seyit Rıza, Said-i Nursi'nin mezarlarının bulunması gerektiği ifade edildi.

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ortak Çalışma Grubu'nun "Kürt sorununda çözüm arayışları" konulu toplantısında, Şeyh Said'in mezarının yerinin bulunmasıyla ilgili tartışma yaşandı. Bazı katılımcılar Kürt sorununun çözülmesi isteniyorsa, öncelikle Kürt değerlerine sahip çıkılması ve bu nedenle de Şeyh Said, Seyit Rıza, Said-i Nursi'nin mezarlarının bulunması gerektiğini dile getirirken, bazı katılımcılar ise " önce insanların ölmediği bir sistemi kurmak gerekiyor" dedi.Diyarbakır Makine Mühendisleri Odası'nda Diyarbakır forum ortak çalışma grubu üyeleri düzenledikleri toplantıda, "Kürt sorununda çözüm arayışları", "Diyarbakır sivil toplumunda empati ve hoşgörü", " Etnik kimlik ve Anayasa" konularını ele aldı.


Toplantıda Kürt sorununun çözümü konusunda da görüşlerini dile getiren Avukat Tahir Elçi, 25 yıldır süren çatışmalar karşısında son günlerde Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık düzeyinde iyimser bir hava oluştuğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Toplumda şu anda iyimser bir hava hakim. Bu fırsatı değerlendirmek gerekiyor. Bu sorunu kendi aramızda konuşmamız gerekiyor. Kürt sorununun çözümü konusunda Türkiye toplumu artık bir yol ayrımındadır. Silahlı güçlerin 15 Temmuz'a kadar çatışmasızlık olarak tanımlanan bir süreci ilan ettiğini dile getirdiği bilinmektedir. Ancak Güneydoğu'da kapsamlı bazı askeri operasyonlarda devam ediyor. 25 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar karşısında cumhurbaşkanı, başbakan gibi üst düzeylerde sorunun artık daha farklı tarzda tartışmaya açmaları artık bu sorunun bugüne dek tartışıla gelen biçimiyle sürdürmenin aslında doğru ve mümkün olmadığını görmeleri çok önemli bir gelişmedir.”


Toplantıda söz alan Muhittin Batmanlı, Şeyh Said, Seyit Rıza, Said-i Nursi Kürt şahsiyetlerin mezarların bulunmasını isteyerek, Şeyh Said'i Libya halk önderi Ömer Muhtar'a benzetti.


Toplantıda konuşan Mazlum-Der yöneticisi Sedat Doğan ise, Kürt sorununun sadece Türkiye'de bulunmadığını, Suriye, Irak, İran ve hatta Azerbaycan'da bile yaşandığını belirterek, sorunun çözümüyle ilgili hazırladıkları 10 maddelik paketi okudu.


Toplantıda Eczacılar Odası adına konuşan Mesut Azizoğlu ise, Dicle-Fırat Grubu adına konuşan Muhittin Batmanlı'yı eleştirerek, " öncelikle insanların artık ölmeyeceği bir sistemi kurmak için çaba sarf etmeliyiz. İlk adım kanın durması olmalı. İnsanların artık ölmeyeceği bir sistem kurulduktan sonra bunun devamında Şeyh Said ve diğerlerinin mezarlarını daha rahat araştırabiliriz" dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa'da sağlık karnesi skandalıÖnceki Haber

Urfa'da sağlık karnesi skandalı

KAÇIRMA OLAYISonraki Haber

KAÇIRMA OLAYI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar