Şanlıurfa'ya giriş çıkış kapatıldı! İşte yeni tedbirler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa'ya giriş çıkış kapatıldı! İşte yeni tedbirler
Bilim Kurulu toplantısı sonrası basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs ile mücadelede yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre Şanlıurfa dahil 30 büyükşehir ve Zonguldak'a araç giriş çıkışına kapatılırken, 20 yaş altındakilere de sokağa çıkma yasağı getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Biz hem hazırlık, hem malzeme hem de müdahale konusunda sağlam bir duruş gösteriyoruz.
Bilim Kurulumuz hastalığın gelişimini anbean takip ediyor. Alınması gereken tedbirler de tavsiye olarak bizlere iletiliyor. Cumhurbaşkanlığı olarak biz de kurumlarımız başta olmak üzere tüm gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararları gözden geçiriyor ve uygulamaya koyuyoruz.

Her bireyin kendi karantinasını, kendisi uygulamasıdır. Herkesin hassasiyet gösterdiğini biliyor ve şükranlarımı sunuyorum. Ancak sayı azda olsa sosyal izolasyon, sosyal mesafe gibi kurallara uymayanları da görüyoruz.

Uygulamalı kuralları zorunlu hale dönüştürmemiz gerekiyor.


15 GÜN ARAÇ GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI

Salgınla mücade çerçevesinde attığımız adımlara bu gece itibariyle yenilerini ekliyoruz. Kendi arabalarıyla şehirler arası yolculuk yapan vatandaşlarımızı kontrole tabi tutuyorduk.

Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehirinde, Zonguldak ilimizi de araç giriş çıkışına kapatıyoruz. Bu şehirlerimize gıda temizlik gibi zorunlu ihtiyaç lojistik araçlar dışında giriş çıkış yapılamayacaktır.


20 YAŞ ALTINA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

İl pandemi ve il hıfsısıhha kurumları kendi ihtiyaçlarına göre, kendileri bu tedbirleri geliştirecektir. 30 büyükşehir ile Zonguldak’taki araç giriş çıkışlarını 15 gün boyunca yasakladık. Sokağa çıkma kısıtlamasını da 20 yaş altına çektik. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası da bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

65 yaş üstü sıkınta da 20 yaş altı sıkında değil gibi bir garantimiz yok. Temel ihtiyaç malzemeleri temin edilebilir. Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Pazar yerleri ve marketler gibi, insanların toplu bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.

SOSYAL MESAFAYE UYMAYANA CEZA

Tüm bunlara ilave olarak Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Gereken ilave tedbirler illerde alınıp uygulanabilecektir.

Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda asla bir arada bulunulmayacak, sosyal mesafeye en az 3 adım olarak riayet edilecektir. İkazlara uymayanlara gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.

Tüm kamuya açık mekanlarda asla bir arada bulunamayacak. 

İkazlara uymayanlara gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacak.

PROF. DR. CEMİL TAŞÇIOĞLU ŞEHİR HASTANESİ OLACAK

Ülkemide hayatı ne zaman normale döndüreceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir.

Doktorundan hemşiresinden, teknikerinden temizlik işçisine milletimiz fedakarlıklarını unutmayacaktır. Geçtiğimiz günlerde Covid-19 hastalığından kaybettiğimiz Cemil Taşçıoğlu adını Okmeydanı Eğitim Hastanesi’ne vereceğimizi duyuruyorum.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi olacak. Bu salgında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 şehre giriş çıkış yasaklandı!Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 şehre giriş çı...

Yasaklı illerden kimler hangi koşullarda çıkabilir?Sonraki Haber

Yasaklı illerden kimler hangi koşullarda...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!