Şanlıurfa'nın Şaşırtan Nüfus Tabelaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa'nın Şaşırtan Nüfus Tabelaları
Şanlıurfa'nın komşu illerle olan sınır tabelalarında yer alan farklı nüfus bilgileri görenleri şaşırtıyor.
Diyarbakır yönünden gelenler kent merkezi nüfusunu 472 bin olarak okurken, Gaziantep veya Mardin tarafından gelenler 518 rakımlı kentin nüfusunun 498 bin olduğunu görüyor. Bozova İlçesi'nde ise, Şanlıurfa yönünde 14 bin 500 nüfusun yazılı olduğu tabela, Adıyaman yönünden gelişte ise, 11 bin 900 olarak okunuyor. Farklı tabelalar görenleri şaşırtırken, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, karışıklığın takipçisi olacaklarını ve gerekirse tabelaları yenileyeceklerini söyledi.

Şanlıurfa ile Bozova sınırında bulunan nüfus tabelalarındaki farklılık görenlerin dikkatini çekiyor. 2010 yılında yapılan TÜİK tarafından yapılan nüfus sayımında ŞanlıUrfa'nın toplam nüfusu 1 milyon 663 bin 371 olarak belirlendi. Kent merkezindeki nüfusun ise 498 bin 111 olarak sayılmasının ardından, Şanlıurfa sınırlarındaki tabelalar yenilendi. Daha önce 472 bin olarak yazılan nüfus tabelaları, son sayımda belirlenen rakam yuvarlanarak 498 bin olarak değiştirildi. Mevcut tabelaların nüfus bilgilerinin yazılı olduğu bölümün üzerine yeni bilginin yazılı olduğu çıkartmalar yapıştırıldı. Ancak, ya hiç değişmeyen, ya da yapıştırılan etiketlerin çıkması ardından Diyarbakır yönünden gelenler Şanlıurfa'nın nüfusunu 472 bin olarak görürken, Gaziantep ve Mardin tarafından gelenler ise nüfusu 498 bin olarak okudu.

BOZOVA'DA DA AYNI SORUN

Kent merkezinin yanı sıra Bozova İlçesi'nde de iki farklı tabela görenlerin gözünden kaçmıyor. Son sayımda toplam nüfusu 58 bin 230 olan Bozova'nın ilçe merkezinde yaşayanların sayısı ise 11 bin 917 olarak belirlendi. Bir önceki sayıma göre nüfusun düştüğü Bozova'nın girişindeki eski tabelada nüfus Bozova'nın girişindeki tabelada nüfus 15 bin 400 yazarken, çıkış tabelasında ise, rakam 11 bin 900 olarak gözüküyor.

KARAYOLLARI TABELALARI YENİLEYECEK

Karayolları 9'uncu bölge Müdür Yardımcısı İhsan Güç, Şanlıurfa ve Bozova'da yaşanan tabela karışıklığının giderilmesi için çalışacaklarını söyledi. Nüfus bilgilerinin farklı olduğu tabelaların yenilenip yenilenmediği konusunda bilgi sahibi olmadığını belirten Güç, "Farklılığın sebebini araştıracak ve sorunun çözümünü kısa sürede sağlayacağız" dedi. haberler.com

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memurlara Kötü Haber !Önceki Haber

Memurlara Kötü Haber !

Şanlıurfa'da Telefonda Dolandırıcılık İddiasıSonraki Haber

Şanlıurfa'da Telefonda Dolandırıcılık İd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar