×
×
Ekonomi
Şanlıurfalılar dikkat! Kapı kapı dolaşıp uyarı yapılıyor
Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binalarda zorunlu hale getirilen "Enerji Kimlik Belgesi" alınması için sürenin bitimine 4 ay kala, Bakanlık tarafından yetkilendirilen danışmanlık şirketi tarafından Şanlıurfa'da kapı kapı dolaşılarak yöneticilere uyarı belgesi dağıtıldı. Yöneticilerden; ev sahiplerine Enerji Kimlik Belgesi sertifikası olmadan evlerini satıp ya da kiralayamayacaklarının hatırlatılması istendi.
10 Eylül 2019 Salı 14:51

Binalar için 'Enerji Kimlik Belgesi' -EKB- alımında son 4 aya girildi.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu tarafından mevcut binalar için EKB çıkarılması için tanınan süre 1 Ocak 2020 tarihinde bitiyor.  1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda evi olan kişiler hiçbir şekilde yasal olarak; alım, satım ve kiralama işlemlerini gerçekleştiremeyecekler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Şanlıurfanın Haliliye İlçesindeki enerji verimliliği danışmanlık şirketi olan "Yeşil Enerji" sertifika alımına az bir süre kala, kentte apatmanları dolaşarak yöneticilere uyarı belgesi dağıttı.

 

Yöneticilerin tüm ev sahiplerini sertifika ile ilgili bilgilendirmesi istendi.

 

Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor. Dağıtılan ve içinde sertifikaya dair bilgilern yer aldığı uyarı belgesinde, Şanlıurfadaki tek danışmanlık şirketinin Yeşil Enerji olduğu notu da düşüldüğü görüldü. 

AJANS URFA 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı