Şanlıurfa’da bayramda yasak olacak mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa’da bayramda yasak olacak mı?
Vaka sayısında pik yapan Urfa’da bayramda sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı konusunda gözler yetkililere çevrilirken Sağlık Bakanı il bazlı yasaklar gelebileceği mesajını verdi. Cumhurbaşkanı ise "Böyle bir adım atmak zor" dedi.

Koronavirüs ile mücadelede normalleşme sürecine geçilmesinin ardından Şanlıurfa’da karantina sayısı günde 200’ü aşarken, vatandaşlar Kurban Bayramı’nda salgının yayılımının önlenmesi amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyor.

BAKAN NE DEDİ?

Sosyal medyada da sık sık gündeme getirilen yasağa ilişkin yetkililer tam olarak net bir açıklama yapmazken geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nda konunun tartışıldığını ve gelecek hafta gelen tabloya göre tekrar konuşulacağını belirterek 'Bugün kısmen Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netleşmiş olur. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Bir takım tedbirlerin olabileceği. İl bazında kısıtlamalar söz konusu olabilir.' dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

İl bazlı yasağın artan vaka sayısında ilk 5’te olan Şanlıurfa için de uygulanması istenirken, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yasak kararın uygulanmasının şuan için söz konusu olmadığı mesajını vererek "Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor ama değerlendirmesini Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu tabii paylaşabiliriz." diye konuştu.

BİLİM KURULU ÜYESİ NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan da benzer ifadeler kullanarak Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlamasının şu anda Bilim Kurulu'nun gündeminde olmadığını söylemiş ve "Ramazan Bayramı'nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında da azalma oldu. Bu nedenle halkımız Kurban Bayramı'nda önlemlere uyacak" demişti.

SOSYAL MEDYADA ÇAĞRI VAR

Artan vaka sayıları endişe yaratırken sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan vatandaşlar yetkililerden Şanlıurfa’da vaka sayısında düşüş yaşanması için sokağa çıkma yasağının uygulanması gerektiğini belirterek çağrıda bulundu.

Bayrama sayılı günler kala yasak ile ilgili net bir açıklamanın yapılması bekleniyor.

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
‘Mezopotamya Benim’ Şanlıurfa’da çekilecek!Önceki Haber

‘Mezopotamya Benim’ Şanlıurfa’da çekilec...

Bayram tedbirlerinde "Mevsimlik işçiler" detayıSonraki Haber

Bayram tedbirlerinde "Mevsimlik işçiler"...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar