Şanlıurfa'da 15 liralık Kursa Bin kişi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa'da 15 liralık Kursa Bin kişi
Asgari Ücretle Çalıştırılmak Üzere Porselen Fabrikasına Alınacak 220 İşçinin Kurs Seçmelerine Bin kişi Başvurdu.

Şanlıurfa’da açılacak olan bir Seramik Fabrikasına asgari ücretle çalıştırılmak üzere alınacak  220 işçi için açılan kursa bin kişi başvurdu. İşçi alınacağını duyan Şanlıurfalı işsizler elemelere katılmak için sabahın erken saatlerinden itibaren İş Kur İl Müdürlüğünün önünde uzun kuyruk oluşturdu.

İşsizliğin yaygın olduğu Şanlıurfa’da Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğünün bir seramik fabrikası ile ortaklaşa açtığı 120’si bayan olmak üzere 220 kişinin alınacağı seramik açacağı 3 aylık kursa katılmak için bin kişi başvurdu. Günlük 15 lira yevmiye alacak olan kursiyer adayları İş-Kur önünde metrelerce kuyruk oluşturdu.

Şanlıurfa’da açılacak olan bir seramik fabrikasına işçi alınacağını duyan vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren İş Kur Şanlıurfa İl Müdürlüğü önünde toplanmaya başladı.  220 kişilik kursa  katılımın yüksek olması nedeniyle adaylar arasında eleme yapıldı. İşsizler elemeye katılabilmek için İş Kur İl Müdürlüğü önünde oluşan uzun kuyrukta saatlerce bekleyerek elemeden geçmek için sıranın kendilerine gelmesini bekledi. Uzun kuyruk nedeniyle zor anlar yaşayan işsizler elemeden geçerek listeye girebilmek için çaba sarf etti.

Kalabalık nedeniyle izdiham yaşanmaması için İş Kur Yetkilileri zaman zaman sıra bekleyen işsizleden kurumun son 24 ay içersinde açtığı kursa katılan ve örgün eğitim kurumlarında öğrenci olanların alınmayacaklarından dolayı sırada beklememelerini istediler.

Şanlıurfa İş Kur Müdür Vekili Mahmut Kaya, "İş Kurumu işsizlere ve iş sahiplerine hizmet vermektedir. İlimizde yeni açılacak olan Seramik Fabrikası için İş Kurumu kurs açıyor. Toplam 220 kişi alınacak. Bunun için bin kişi müracaat etti. Fabrikaya bayan ağırlıklı eleman alınıyor. 160 bayan kalanı erkek olacak. 3 ay bunlara kurs vereceğiz. 3 ay sonunda işyerinde çalışacak işçiler sigortalı olacak. Bu da yüzde 65’e intikal etmiş oluyor. Müracaat sayısı fazla olunca ön elemeler seçimi yapılıyor. Bizim her dönem kurslarımız vardır. İstihdam garantili tercih ağırlıklı oluyor. Seramik işçiliğini bilen fabrikada kurs görecek. Şanlıurfa’da işsizler ordusu yüzde 18’lerdedir. Bu Şanlıurfa için büyük bir rakamdır. Kurs görecek elemanlara günlük 15 TL masraflarını ödeyeceğiz. Bu harçlık kurs sona erdikten sonra kendilerine teslim edilecek. Kursun sonunda belge verilecek kursiyerlerimize girecekleri işlerde öncelik tanınacak. Türkiye’de serim fabrikası 1 adet Kütahya, 1 adet İstanbul’da üçüncüsü de Şanlıurfa’da olacaktır. Kursa katılmak isteyen adayları tek tek ön elemeden geçiriyoruz” dedi.

  Seramik kursuna katılacakların ise en az ilkokul mezunu olması şartı aranıyor. 16-45 yaş arası 220 kişinin alınacağı bildirildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'daki Balıklı Göldeki Balıklar ÖlüyorÖnceki Haber

Şanlıurfa'daki Balıklı Göldeki Balıklar...

Keneden ÖlmemişSonraki Haber

Keneden Ölmemiş

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar