Şanlıurfa'da 112 Acil Servis Asılsız İhbardan Şikayetçi<br />

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şanlıurfa'da 112 Acil Servis Asılsız İhbardan Şikayetçi<br />
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Demir, vatandaşları 112 Acil Servis ekibine "asılsız" ihbar yapmamaları konusunda uyararak, "Ortalama olarak günlük, 9 bin ila 11 bin arası çağrı gelmektedir. Ancak bu çağrılardan sadece 80 ila 120 arasında gerçek vaka olduğu tespit edilmiştir" dedi.
Dr. Demir, kısa süre önce faaliyete geçen "112 Komuta Kontrol Merkezi"nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Şanlıurfa'da 26 adet "Acil Yardım İstasyonu"yla acil sağlık hizmeti verdiklerini belirten Demir, bir-iki ay içerisinde 5 adet daha açarak istasyon sayısını 31'e çıkaracaklarını bildirdi.

İlde 40 adet ambulansla acil yardım hizmeti yürütüldüğünü aktaran Demir, kentte istasyon başına düşen nüfus oranının da ortalama 50 ila 55 bin arasında değiştiğini ifade etti.

-"ÇOK SAYIDA ASILSIZ İHBAR GELİYOR"

Komuta kontrol merkezindeki çalışmalarda izlenen yolla ilgili bilgi veren Demir, "Gelen çağrıların 1 dakikalık ön değerlendirmesinin ardından, yüzde 92'lik bir oranda ambulansımız 10 dakika içerisinde olay yerine ulaşmaktadır" dedi.

112'ye çok sayıda asılsız ihbar da geldiğini, vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını isteyen İl Sağlık Müdürü Demir, şunları kaydetti:

"Ortalama olarak günlük 9 bin ila 11 bin arası çağrı gelmektedir. Ancak bu çağrılardan sadece 80 ila 120 arasında gerçek vaka olduğu tespit edilmiştir. Vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çok sayıda asılsız ihbar geliyor. Özellikle ekiplerimizin karşılaştığı diğer büyük sorun ise ihbarcı vatandaşımızın adresini tam bildirememesinden kaynaklanan, vakaya geç müdahaledir. Bunu önleyebilmek için de her vatandaşımızın adresini çok iyi öğrenmesini istiyoruz. Vatandaşlarımızın trafikte ambulanslara yeterince yol vermiyor. Lütfen siren çalan ambulansımıza yol vermeye çalışalım. "

Dr. Demir, zaman zaman gündeme gelen ambulansın olay yerine geç geldiğine dair iddiaların; yanlış adres bildirimi, asılsız ihbarlar ve trafikteki ambulansa yol vermeme nedenlerinden kaynaklandığının tespit edildiğini de sözlerine ekledi. haberler.com


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Toplu Taşıma Araç İhalesi YapıldıÖnceki Haber

Toplu Taşıma Araç İhalesi Yapıldı

Otomobilde 846 Karton Kaçak Sigara Ele GeçirildiSonraki Haber

Otomobilde 846 Karton Kaçak Sigara Ele G...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar