‘Sakin Şehir’de karagülün ardından ‘Yeşil gül’ de yetiştiriliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘Sakin Şehir’de karagülün ardından ‘Yeşil gül’ de yetiştiriliyor
Halfeti’de yetişen ve ilçe ile özdeşleşen karagülün ardından, aynı bölgede yeşil gül yetiştirilmeye başlandı. Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak da seri üretime geçeceklerini belirterek, “Yeşil gül de Halfeti’ye endemik bir tür. Şu anda bizim yeşil gülle ilgili de sera çalışmamız var” dedi.

Kendine özgü rengi ve kokusuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken karagül, yörenin nadir bulunan değerleri arasında. Halfeti ilçesinin sembolleri arasında yer alan karagül, bu yıl ilkbaharı koronavirüs salgınından dolayı ziyaretsiz karşılıyor.

Birçok ünlü firmanın parfüm, deodorant, çikolata, sabun ve krem gibi ürünlerine de ilham veren karagülün bu anlamda hem üretiminin hem de tanıtımının arttırılması beklenirken, Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak, konuyla ilgili bilgiler verdi.


5 dönümlük yeni bir sera kuracaklarını ifade eden Albayrak, “Buradan elde edilen gelirle de hem seranın bakımını sağlıyoruz, hem de karagülün üretim alanlarını çoğaltmaya çalışıyoruz. Şu anda dikim bekleyen yaklaşık 6 bin adet gül fidemiz var. Bunları da yine kuracağımız 5 dönümlük yeni seramızda yetiştireceğiz. Bu sera kurulduktan sonra seri üretime geçeceğiz. İşte karagülün paketlenmesini ondan sonra turizme yönelik satışını gerçekleştireceğiz. Şu anda da Halk Eğitim Müdürlüğümüzle beraber karagül reçeli ve çikolatası üretiyoruz. Karagülden üretebileceğimiz ürünlerin çeşidini arttırma gayreti içerisindeyiz” dedi.


 Dünyaca ünlü bir parfüm markasının, karagülden parfüm üretmeyi planladığını kaydeden Albayrak, “Karagülün kolonya, parfüm ve gül suyu şeklinde üretilip satılması için uğraşıyoruz. Böylelikle bir karagül pazarının oluşmasını istiyoruz. Bu da Halfeti’ye ekonomik anlamda ciddi katkı sağlayacaktır” diye konuştu.


YEŞİL GÜL DE ÜRETİLECEK

Bölgenin simgesi olan karagülden sonra yeşil gül de ürettiklerini aktaran Albayrak, “Yeşil gül de Halfeti’ye endemik bir tür. Şu anda bizim yeşil gülle ilgili de sera çalışmamız var. İnşallah o serayı da Eylül ayında açmış olacağız ve yeşil gülün de seri üretimini gerçekleştireceğiz” sözlerine yer verdi.

Haber detay altı
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Urfa'da sağlık çalışanları için balkonlara davetÖnceki Haber

Urfa'da sağlık çalışanları için balkonla...

Her yasak tutabilir ama bu asla!Sonraki Haber

Her yasak tutabilir ama bu asla!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar