×
×
Ekonomi
Sağlık-Sen'den Kınama
Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Atçı, Siverek Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Çıngı'nın ev ve otomobilinin kurşunlanması olayını kınadı.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Atçı, Siverek Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Çıngı'nın ev ve otomobilinin kurşunlanması olayını kınadı.
     Atçı, yazılı açıklamasında, Başhekim Dr. Çıngı'ya yönelik silahlı saldırının Türkiye'nin, özellikle de Şanlıurfa'nın sağlık ortamında günlük şiddetin, sağlık çalışanlarına yönelen potansiyel tehlikenin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını göstermesi bakımından ''tüyler ürpertici'' olduğunu belirtti.
     Toplumda, özellikle genç nüfusta biriken yoksulluk, işsizlik, bilinçsizlik, adaletsizlik, eşitsizlik ve geleceksizlik gibi temel toplumsal sorunlardan kaynaklanan öfke ve şiddet potansiyelinin savunmasız kesimlere yöneldiğine değinen Atçı, açıklamasında şunları kaydetti:
     ''Son 1 yılda hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik yüzlerce saldırı gerçekleşti. Siverek'te ise onlarla ifade edebileceğimiz fiili saldırı vakası mevcut. Giderek ölümlerin de sıradanlaştığı korkunç bir uçuruma doğru gidiyoruz. Cephe savaşlarında bile dokunulmazlığı olan sağlıkçıların hukuk devleti olduğumuzu söyleyenler tarafından hedef tahtasına yerleştirildi. Tüm sağlık çalışanlarının tehlike içinde olduğu, can güvenliğinden yoksun çalıştığı bir dönemi yaşıyoruz.
     İnsan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilir mi? Sorumluları ve siyasi iktidarı göreve çağırıyoruz. Sağlık kurumlarındaki, hastanelerdeki ve 112 Hızır acil servislerdeki şiddeti durdurun, sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlayın. Sağlık ocaklarına ve hastanelere silahla girilmesine engel olun. Sağlık çalışanlarına her ne koşulda olursa olsun saldıranlara karşı müsamahalı ve uzlaştırıcı davranmayın.''
     Siverek'te gerçekleştirilen olayın sorumlularının bir an önce yakalanması gerektiğini ifade eden Atçı, ''Bu olayı gerçekleştirenleri kınıyoruz'' dedi.

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı