Sadaka-i fıtır için sayılı günler kaldı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sadaka-i fıtır için sayılı günler kaldı!
2020 fitre bedelini her Ramazanda olduğu gibi bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı.

Fitre bedeli belirlenirken kamuoyunda 2020 fitreler ne zaman verilecek, ne kadar ödenecek ve kimler verecek şeklinde sorular da artmaya başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yılki fitre bedellerini açıklandı. bu yılki fitre bedeli 27 TL olarak açıklanırken kamuoyunda da fitreler ne zaman verilecek, ne kadar ödenecek ve kimler verecek, kimler fitre verecek şeklinde sorular da artmaya başladı. 

FİTRE NEDİR?
Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

NE ZAMAN VERİLİR?
Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. 

MİKTARI NE KADAR?
Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklama ile fitre miktarının 2020 yılında 27 TL olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada ''Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL. olarak belirlenmesine karar verildi'' ifadelerine yer verildi. 

FİTRE KİMLERE VERİLİR VE KİMLERE VERİLMEZ?
Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul Müslümanlara verilir. Fitre ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esas. Aynı zamanda zekât için de aynı kural geçerli. Kişi, annesine, babasına, büyükbabasına, büyükannesine, çocuklarına, torunlarına, eşine, zengine, babası zengin olan ergen olmamış çocuğa fıtır sadakası veremiyor. Fitreler, bir fakire de verilebilirken birkaç fakire de dağıtılabiliyor. Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalı. Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine fitre verilebiliyor.

KİMLER FİTRE VERMEKLE YÜKÜMLÜ?
Ramazan Bayramı'na kavuşan, temel ihtiyaçlarının ve bir yıllık borçlarının dışında nisap miktarı (80.18 gram altın veya bu değerde) mala sahip olan Müslümanlar, kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için fıtır sadakası vermekle yükümlü. Kişi aynı zamanda, kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle de yükümlü.

Haber detay altı

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kritik toplantı başladı: Erdoğan açıklama yapacak!Önceki Haber

Kritik toplantı başladı: Erdoğan açıklam...

Urfa'nın ilçesinde kavga: Yaralılar var!Sonraki Haber

Urfa'nın ilçesinde kavga: Yaralılar var!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar