Sabancı Yurtta Dayak Skandalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sabancı Yurtta Dayak Skandalı
Şanlıurfa'da yerleştirildiği Sabancı Kız Yetiştirme Yurdu'nda kız öğrenci, kardeş olan iki arkadaşıyla birlikte yurttan kaçtı. Sosyal Hizmetler Vali Yardımcısı Malğaç'ın sorumluluğunda

3 yıl önce Hatay'da önce 5 erkeğin, ardından öz babasının tecavüzüne uğrayınca koruma altına alınan 17 yaşındaki A.Y., Şanlıurfa'da yerleştirildiği Sabancı Kız Yetiştirme Yurdu'nda arkadaşları tarafından hırsızlıkla suçlanınca, kardeş olan iki arkadaşıyla birlikte yurttan kaçtı. Muğla'ya gitmek isteyen ve kent çıkışında yardım etmek isteyen bir kişi tarafından bulunan 3 kız çocuğu, Çocuk Polisi Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi. Polislere, 'Biz annemize gitmek istiyoruz. Aç kalır, sokakta yatarız ama ne olur bizi yuva yerine annemizin yanına götürün' diyerek gözyaşı döken çocuklar işlemlerinin ardından tekrar kaçtıkları Sabancı Kız Yetiştirme Yurdu'na teslim edildi.


Akşam saatlerinde, Şanlıurfa'da kent çıkışındaki Akabe mevkiinde bulunan TOKİ Konutları yakınlarında motosikletiyle evine giden 35 yaşındaki Bekir Fırat, el ele yolda yürüyen 3 kız çocuğunu gördü. Fırat, TOKİ konutlarında oturduğunu düşünerek yardımcı olma teklifinde bulunduğu kızların yurttan kaçtığını öğrendi. Bunun üzerine Yetiştirme Yurdu'nun bulunduğu Refahiye Mahallesi'ne getiren Bekir Fırat, burada kız çocuklarının gözyaşı dökerek yurda dönmek istemediklerini söylemesi üzerine durumu polise bildirdi.


BEN HIRSIZ DEĞİLİM, ANNEMİ İSTİYORUM


Polislerin gelmesi beklenirken gözyaşı dökerek gazetecilere yurda dönmek istemediğini söyleyen kızlardan 17 yaşındaki A.Y., kendisiyle ilgili hırsız iftirası atıldığını, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından dövüldüğünü ileri sürdü. 14 yaşındayken 5 erkeğin tecavüzüne uğradığını, ardından bir gece babasının kendisine tecavüze kalkıştığını söyleyen A.Y., "Ben daha önce Hatay ve Adana'daki yurtlarda kaldım. Bir yıldır da Şanlıurfa'da kalıyorum. Ama burada her gün üzerime geliyorlar. Arkadaşlarım ve öğretmenlerim beni dövüyorlar. Bana sürekli ağza alınmayacak küfürler ediyorlar. Bugün de beni hırsızlıkla suçladılar. Ben kimsenin parasına dokunmadım ama bana böyle yaptıkları için kaçtım. Ben yeniden yurda dönmek istemiyorum, ben annemin yanına gitmek istiyorum" diye gözyaşı döktü.


BABAM BİZİ HORTUMLA DÖVDÜ, ANNEMİ BIÇAKLADI


A.Y. ile birlikte yurtta kaçan 16 yaşındaki H.D. ile 12 yaşındaki H.D. isimli iki kızkardeşte gözyaşı dökerek, yurt yerine Van'da yaşayan annelerine gitmek istediklerini söyledi. Aslen Şırnak'lı olan ve kısa süre önce Muğla Yetiştirme Yurdu'ndan Şanlıurfa'ya gelen iki kızkardeş, iftiraya maruz kalan arkadaşlarına destek olmak için birlikte kaçtıklarını belirterek, "Muğla'daki yurt çok iyiydi. Biz yürüyerek Muğla'ya gidecektik" dedi.


5 kardeş olduklarını ve diğer kardeşlerinin de yurtta kaldığını söyleyen iki kız kardeş, tarım işçiliği yaptıklarını ancak babalarından sürekli şiddet gördüklerini ileri sürdü. Babaları M.D.'nin kendilerine şiddet uyguladığını söyleyen kızkardeşler, gözyaşları içerisinde yaşadıklarını şöyle anlattı:


"Biz babamızdan çok işkence çektik. Bizi sürekli olarak hortumla dövüyordu. Her gece içki içip bizi dövüyordu ama sesimizi çıkarmıyorduk. Bir defasında beni ağaca bağlayıp üstüme su döktükten sonra hortumla dövdü. Her yerim mosmor olmuştu ve sürekli ağlıyordum. Bir gece hepimizi dövdü, sonra kolunu kırdığı annemi sırtından bıçaklayıp, bizi sokağa attı. Ondan sonra bizi yurtlara yerleştirdiler. Ama biz annemizi istiyoruz. Yine gider tarlada çalışırız, aç kalır, sokakta yatarız ama yeter ki annemizin yanında olalım. Dayanamıyoruz artık, biz annemizi istiyoruz."


Gözyaşları içerisinde yaşadıklarını anlatan ve annelerine dönmek istediklerini söyelyen 3 kız, bölgeye gelen Çocuk Polisi Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından teslim alındı. Yurda gtimek istemediklerini söyleyen ve çekinen kız çocuklarını, 'Korkmayın' diyerek yanlarına alıp Çocuk Şubesi'ne götürdü. Burada bir süre dinlenen ve sağlık kontrolünden geçirilen 3 kız daha sonra tekrar kaçtıkları Sabancı Kız Yurdu'na götürüldü.


Şanlıurfa Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Selimoğlu ise, kız çocuklarının görevlilerin şiddetine maruz kaldıkları şeklindeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.


Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç'ın sorumlu bulunuyor


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başhekimin Evine Silahlı SaldırıÖnceki Haber

Başhekimin Evine Silahlı Saldırı

Okul Müdürünü DövdülerSonraki Haber

Okul Müdürünü Dövdüler

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!