Papandreu İstifasını Açıkladı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Papandreu İstifasını Açıkladı!
Başbakan Papandreu istifasını verdiği Yunanistan'da yeni başbakan belli oldu...
Papandreu ve Samaras yeni başbakan konusunda anlaştı: Yunanistan'ın yeni başbakanı Lukas Papadimos olacak

Yunanistan'da, Başbakan Yorgo Papandreu ve ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras'ın, geçici ulusal birlik hükümetinde kimin başbakan olacağı konusunda anlaştığı bildirildi.

Yunan devlet televizyonu NET, iki büyük partinin desteğiyle oluşturulacak yeni hükümetin başına Lukas Papadimos'un geçmesi konusunda Papandreu ve Samaras'ın arasında uzlaşma sağlandığını duyurdu.

NET haberinde, taraflar arasında yeni hükümetin oluşumuyla ilgili son ayrıntıların ele alındığı görüşmelerin sona ermek üzere olduğunu belirtti.

Lukas Papadimos kimdir

Yunanistan'ın avroya katılımında önemli rol oynamakla tanınan Lukas Papadimos, 1947 yılında Atina'da doğru. Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) fizik ve ekonomi okuyan Papadimos, Columbia Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 8 yıl Yunanistan Bankası'nın yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunan Papadimos, daha sonra Avrupa Merkez Bankası Başkan yardımcılığını yaptı. Atina Akademisi'nin asil üyesi olan Papadimos, 2010 yılından bu yana Papandreu'nun ücretsiz danışmanlığını yapıyor.

Kabinede yar alan tüm bakanlar istifalarını Başbakan Papandreu'ya sundu
  
Yunanistan'da, kabinede yer alan tüm bakanlar, Başbakan Yorgo Papandreu'nun isteği üzerine istifa etti.

Yunan devlet televizyonu NET, Papandreu'nun çağrısı üzerine bugün gerçekleştirilen olağanüstü Bakanlar Kurulunda hükümette yer alan tüm bakanların, istifalarını başbakana sunduğunu duyurdu.

NET televizyonu, hükümetin istifa etmesi ve ülkeyi erken seçime götürecek geçici bir hükümet kurulması konusunda varılan anlaşmanın ardından ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) ile başlatılan görüşmelerin sürdüğünü belirttiği haberinde, taraflar arasında bu konuda uzlaşma sağlanması durumunda Papandreu'nun da istifasını Cumhurbaşkanı'na sunacağını belirtti.

Papandreu ve Samaras ulusal birlik hükümetinde anlaşamadı: Görüşmeler sürecek

Yunanistan'da, Başbakan Yorgo Papandreu ve ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras'ın, hükümetin istifa etmesi ve ülkeyi erken seçime götürecek geçici bir hükümet kurulması konusunda vardığı anlaşmanın ardından taraflar arasında başlatılan görüşmelerde uzlaşma sağlanamadı.

Yunan medyası, dün geç saatlere kadar süren görüşmelerde, Papandreu ve Samaras'ın, seçim yapılana dek iktidarda kalacak ulusal birlik hükümetinin yapısı ve görev süresi ile bu hükümetin başına geçecek isim üzerinde anlaşamadığını duyurdu.

Haberlerde, yeni hükümette ND'nin hiçbir üyesinin yer almasını kabul etmeyen Samaras, en geç 19 Şubat'a kadar erken seçim yapılmasını isterken, Papandreu'nun ise, yeni yardım paketiyle ilgili memorandumun uygulanmasıyla doğrudan ilişkili bakanlıklarda ND üyelerinin de yer almamasın mümkün olmadığını savunduğu belirtildi.

Papandreu ve Samaras'ın ulusal birlik hükümetinin başına geçecek isim üzerinde de anlaşamadığı belirtilen haberlerde, bu görev için daha önce adı geçen Avrupa Merkez Bankası yardımcısı Lukas Papadimos'un ardından, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'ndaki temsilcisi Panayotis Rumeliotis'in isminin de konuşulmaya başlandığı ifade edildi. Rumeliotis'in bugün akşam saaatlerinde Atina'ya gelmesinin beklenildiği bildirildi.

Taraflar arasındaki temasların sürdüğü ve uzlaşma arayışlarının bugün de sürdürüleceği belirtildi.

Bu arada, dün geç saatlere kadar süren görüşmelerde uzlaşma sağlanamamasının ardından, Papandreu'nun bugün saat 12:00'da bakanlar kurulunu olağanüstü toplantıya çağırdığı bildirildi.

Yunanistan'da, PASOK ve ND arasında birlik hükümetinin yapısı ve yeni başbakanın ismi konusunda uzlaşma sağlanmasının ardından Papandreu ve hükümeti istifa edecek. Ardından da, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas partileri yeni hükümete katılmaya davet edecek.

Yunanistan, Papandreu ve Samaras teminat verirse 8 milyar avroluk kredi dilimini bu ay alabilecek

Lüksemburg Başbakanı ve Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan'da iki büyük partinin liderinden son kurtarma paketine bağlılık teminatı gelmesi halinde bu ülkeye 8 milyar avroluk 6'ncı kredi dilimini bu ay serbest bırakacaklarını söyledi.

Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları toplantısının ardından konuşan Juncker, George Papandreu ve Antonis Samaras'ın ortak imzalayacakları bir mektupla kurtarma paketine ve kemer sıkma önlemlerine bağlı kalacakları taahhüdünde bulunmalarını istedi.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, Yunanistan'da kurulma aşamasındaki milli birlik hükümetinin AB/IMF programına bağlılığını yazılı olarak bildirmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, bu taahhüdü almak şartıyla yeni Yunan hükümetiyle birlikte çalışabileceklerini dile getirdi.

Olli Rehn, ''Yeni hükümetin açık ve net şekilde taahhütte bulunması ve ikinci paket doğrultusunda çalışmak için açık irade beyanı şartının yerine getirilmesi halinde (8 milyar avroluk) 6'ıncı kredi diliminin Kasım ayı içinde ödenmesinin mümkün olduğuna inanıyorum'' dedi.

(AJANSLAR)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aspirin Kullanımına Dikkat !Önceki Haber

Aspirin Kullanımına Dikkat !

AK Gençlikten Kimsesizler Yurduna ZiyaretSonraki Haber

AK Gençlikten Kimsesizler Yurduna Ziyare...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar