Özgürlükçü Bir Anayasa Olmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özgürlükçü Bir Anayasa Olmalıdır
Harran Adalet ve Hukuk Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı Reşit YAŞAR Yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi;
Reşit Yazar, ''Genel seçimlerden sonra oluşan yeni Meclis, 1 Ekim’de yeni yasama dönemi çalışmalarına başlayacaktır.

Öncelikle yeni yasama döneminin hayırlı olmasını diliyoruz dedi.

Reşit Yazar Sözlerine şöyle devam etti; ''Yeni meclisten halkımızın en büyük beklentisi yeni bir anayasa yapılmasıdır. Harran Adalet ve Hukuk Derneği olarak bu beklentiyi biz de paylaşıyoruz.   Beklentimiz; evvela demokrasinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasıdır.  Meclis’te temsil edilen hemen tüm siyasi partiler yeni anayasa yapılması gerektiği konusunda hem fikir olduklarını kamuoyuna beyan etmişlerdir. Düzenleyici işlemlerin kaynağı olan yeni bir anayasa yapılmadan daha alt kademedeki düzenlemelerin yapılamayacağı herkesin malumudur. Yeni anayasa çalışmaların millet iradesinin tecelli makamı olan Meclis’in Başkanı öncülüğünde yapılacak olması isabetli olacaktır.  

Yeni Anayasa yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle siyasi düzenimizin rahatsızlıklarının temeli olan sebepler iyi tahlil edilmeli ve uygun çözümler getirilmelidir.

Bu sorunlar tespit edilip çözümler teklif edilirken de vesayet kurumlarından tamamen bağımsız davranılmalıdır. Bağımsız düşünme ve davranma başarılamadığı takdirde daha önce anti-demokratik olduğu ve değişmesi gerektiği her fırsatta dile getirilen ve askeri dönem ürünü olmakla açıkça vesayetle yapıldığı bilinen anayasanın yeni sivil bir versiyonu oluşturulmuş olacaktır. Ancak öncekinden farklı olarak, bu yeni Anayasa sivil irade ile yapılmış olmakla tam bir meşruiyete de kavuşacağından bu sonuca varacak adımlardan kaçınılmalıdır.   

Yeni anayasa; demokratik, hukuka ve insan haklarına saygılı, birleştirici, özgürlükleri teminat altına alan, tabulardan sıyrılmış, herhangi bir ideolojinin dayatılmadığı, millet iradesine dayanan bir anayasa olmalıdır. Yine yeni anayasa, başta Kürtler olmak üzere Türkiye’de yaşayan herkesin kendisini ifade edebildiği,  bu haklarının anayasal güvenceye alındığı, evrensel ölçülerde özgürlükçü bir anayasa olmalıdır '' dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eski Vali Yusuf Yavaşcan'a Yapılan Nankörlük<br />Önceki Haber

Eski Vali Yusuf Yavaşcan'a Yapılan Nankö...

Avea'dan ''Basına'' Özel TarifeSonraki Haber

Avea'dan ''Basına'' Özel Tarife

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar