Özbek'in TRT Müzik Tv'de Programı Başlıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özbek'in TRT Müzik Tv'de Programı Başlıyor
Türk Halk Müziğinin usta yorumcusu Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Mehmet Özbek, TRT Müzik Televizyonunda her Çarşamba hayranlarıyla yapacağı programda buluşacak.
5 Ekim 2011 Çarşamba günü ilk programı başlayacak olan Özbek, bu tarihten itibaren her çarşamba sevenlerine saat 19,00’da TRT Müzik TV’de bir birinden güzel Türküler de seslenecek.

Türk Halk Müziği’ne solist, yönetici, koro şefi, derlemeci, notist ve akademik yayınlar yoluyla verdiği sayısız hizmetler veren Özbek TRT Müzik TV’deki programının ismi “Bahçe Biziz, Gül Bizdedir” olacak.

 İstanbul Belediye Konservatuvarı Folklor Tatbikat Topluluğu, TRT İstanbul Radyosu ve TRT Müzik Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü ve Müzik Dairesi Başkanı olarak verdiği kurumsal hizmetler, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu kurucu şefi ve yöneticisi olarak verdiği idari hizmetler, yurt içi ve yurt dışında verdiği ve yönettiği konserler, derlediği ve notaya aldığı eserlerle Halk Müziği repertuvarına kazandırdığı eserler ve yetiştirdiği öğrenciler Türkiye’nin ve Şanlıurfa’nın gururu olan Mehmet Özbek, 5 Ekim 2011 tarihnden itibaren her Çarşamba TRT Müzik TV’de programını sürdürecek.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 11 Nisan Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden kurtuluş yıl dönümünde Türk Halk Müziği Sanatçısı hemşerimiz Mehmet Özbek’e, 50. Sanat Yılında Üstün Hizmet Payesi vermişti.

MEHMET ÖZBEK KİMDİR

Mehmet Özbek 1945’te Şanlıurfa’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. “Urfa Türkülerinin Dil ve Anlatım Özellikleri” adlı teziyle doktorasını tamamladı ve “edebiyat doktoru” unvanını aldı. Öğrencilik yıllarında, İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Türk Müziği Nazariyatı Bölümü’ne devam etti. 1966’da girdiği İstanbul Radyosu’nda sanatçı, şef ve müdür olarak çalıştı. 1983’ten itibaren Hacettepe, Gazi ve Ankara Üniversiteleri’nde Türk Halk Müziği dersleri verdi.1986’dan başlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun şefi olarak da görev yapan Özbek, Ekim 2007’de emekliye ayrıldı. Başta Urfa olmak üzere Anadolu’da birçok yörenin; yurt dışında ise Irak, Azerbaycan, Yugoslavya, Bulgaristan ve Romanya türklerinin halk ezgilerini derledi. Sözlü ve sözsüz olmak üzere bunların 300 kadarını TRT repertuarına kazandırdı. Yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler verdi ve yönetti, çok sayıda ödül kazandı.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Müftü Tahiroğlu'ndan Fakıbaba'ya ZiyaretÖnceki Haber

Müftü Tahiroğlu'ndan Fakıbaba'ya Ziyaret

Halil İbrahim Buluşmalarında 50 Çocuk Sünnet OlduSonraki Haber

Halil İbrahim Buluşmalarında 50 Çocuk Sü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar