Öğrencinin Aylık Harcaması Ne Kadar?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Öğrencinin Aylık Harcaması Ne Kadar?
Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre; eğitim harcamalarının geçen yıla oranla yüzde 12, 6 oranında zamlandığı belirtildi
ŞANLIURFA(GAPHA)-Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şubesi İbrahim Coşkun, yaptığı açıklamada 2011-2012 Eğitim ve öğretim yılında eğitim harcamalarının yüzde 12,6 oranında zamlandığını  ve  bir öğrencinin aylık eğitim maliyetinin 97 TL olduğunu açıkladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;  “2011-2012 öğretim dönemi, 19 Eylül’de yaklaşık 16 milyon öğrenci için başlarken, veliler bu yıl eğitim harcamalarını geçen yıla oranla ortalama yüzde 12,6 zamlı yapmaya başladı. Öğrencinin eğitim maliyeti her yıl enflasyon oranından fazla artıyor. Bu da velileri ekonomik anlamda zorluyor.  Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM), öğrencilerin okula başlangıç masrafları ile veliye maliyetini araştırdı.

İlköğretime Başlangıç Masrafı 490 TL

Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için başlangıç masrafı olarak ortalama 295 TL, ilköğretime başlayan bir öğrenci için 490 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 605 TL harcama yapılması gerekiyor. Bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 10 bin 181 TL harcama yapılıyor. Söz konusu rakam, ayda ortalama 94 TL olarak veliye yansıyor. Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 4 bin 920 TL, ayda ise ortalama 103 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 198 TL, ortaöğretimde 219 TL’ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde, okul öncesi ve ilköğretimde maliyet 198 TL’de 302 TL’ye, ortaöğretimde ise 219 TL’de 319 TL’ye çıkıyor. Veli, 8. sınıfta SBS, 11 ve 12. sınıflarda YGS-LYS için çocuğunu dershaneye gönderdiği takdirde ise, maliyetler yine artıyor ve okul öncesi eğitim ile ilköğretimde aylık ortalama 353 TL, ortaöğretimde aylık ortalama 548 TL masraf yüküyle karşı karşıya kalıyor. Okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadar olan süreçte öğrencinin velisine maliyeti ise, aylık ortalama 97 TL olarak yansıyor. 2010-2011 öğretim dönemi başında hesaplanan rakam 86 TL iken, söz konusu rakam, bu yıl yüzde 12,6 oranında, yani 11 TL’lik bir artış göstererek 97 TL’ye yükseldi. Eğitim harcamalarındaki artışın yıllık enflasyon oranından fazla olması; TÜFE, TÜİK madde sepetindeki 446 madde baz alınarak hesaplanırken, bu araştırmada ise, öğrencinin mecburi ihtiyacı olan 50 civarındaki madde üzerinden hesaplama yapılmasından kaynaklanıyor.

İlköğretime Giden Her Çocuk İçin En Az 94 TL Yardım Yapılmalıdır

Eğitim, bir devlet hizmetidir ve ücretsizdir. Bu durum göz önünde bulundurularak, çocuğu ilköğretime giden memurlar için, maaşlarında yer alan 6 yaş üstü çocuk yardımı olan 16,12 TL’nin en az 94 TL’ye çıkarılması gerekmektedir. Gelir düzeyi düşük olan ailelere ise, ilköğretime giden her çocuğu için devlet en az 94 TL yardım yapmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, okullara ihtiyaçları doğrultusunda bir bütçe ayırarak, öğrencilerden sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi ihtiyaçlar için para alınmasının önüne geçmelidir. Eğitim giderleri veliye büyük bir yük getirirken; okullardaki aidat, sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi ekstralar velilerin belini iyice bükmektedir. Öğrencilerin eğitim giderlerini devlet karşılaması anayasal bir zorunluluktur. Devlet, eğitime yatırım noktasında cimri davranmamalıdır. Çünkü en büyük yatırım, geleceğimiz olan çocuklarımıza yapılandır.


 
 


  • 0
    SEVDİM
  • 0
    ALKIŞ
  • 0
    KOMİK
  • 0
    İNANILMAZ
  • 0
    ÜZGÜN
  • 0
    KIZGIN
Bakan Günay Şanlıurfa'da (Video İzleyiniz)Önceki Haber

Bakan Günay Şanlıurfa'da (Video İzleyini...

Şanlıurfa'da Çıkan Yangınlar Korkutuyor<br />Sonraki Haber

Şanlıurfa'da Çıkan Yangınlar Korkutuyor<...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar