Ödenmiş Bedelleri Gün Yüzüne Çıkarıyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ödenmiş Bedelleri Gün Yüzüne Çıkarıyoruz
Şanlıurfa Eğitim-Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Çoşkun Yaptığı Yazılı Açıklamasında şunları söyledi.
Çoşkun; ''Tarihin tekerrür etmemesi için başta 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi darbe dönemlerinde bedel ödeyenler ile baskılar ve antidemokratik süreçlerde mağdur olanların katılacakları Sendikamızın düzenlemiş olduğu  "Ödenmiş Bedeller Unutulmasın" konulu hatıra yarışmamıza Sadece eğitimcilerin değil, bütün toplum kesimlerinin katılımını bekliyoruz dedi.

          Ayrıca İbrahim Çoşkun sözlerine Şöyle devam etti. ''Geleneksel Mehmet Akif İnan Hatıra Yarışması’nın 5’incisi olan “Ödenmiş Bedeller Unutulmasın” yarışmasını, darbe dönemlerinde işkence gören, sürgüne gönderilen, mesleğinden ihraç edilen, eğitim-öğretim hakkından mahrum bırakılanların hatıralarını toplumla paylaşıp anılaştırmak,insanlık dışı davranışları bir daha yaşamamak için  her kesim  üzerine düşeni yapmalıdır. Halkın seçerek Meclis’e gönderdiği, fakat millet iradesini hiçe sayanlar tarafından haddi bildirilen, kişilik hakları dahi gözetilmeyip aşağılanan Milletin vekili başta olmak üzere, görevini yaparken ‘andıç’lanan, köşesini kaybeden, işine son verilen basın çalışanları, inancı gereği başını örttüğü için mesleğinden atılan kamu çalışanları, eğitim-öğretim hakkı ellerinden alınan kız öğrenciler gibi bütün sosyal kesimlerden bedel ödeyenlere, devletin özür borcunu yerine getirmeye devam etmesi gerektiğini buradan da yeniliyoruz. Gayemiz ; Hakları iade edilmeyen hiçbir mağdur kalmamalıdır. Hukuk devletinden beklentimiz, şimdiye kadar bedel ödetenlerin de bedel ödemesini sağlamak, adaleti tesis etmek ve vicdanların rahatlaması için hukukun gereğinin yapılmasını sağlamaktır.  

           Geçmişten bu yana susturulan, bastırılan, yok sayılan özgürlükleri elinden alınan, sesleri kısılanların konuşma, sorumlularının ise gerçeklerle yüzleşme zamanının geldiğini düşünüyoruz. Çeteler, karanlık odaklar, vesayetçi güçler tarafından tehdit olarak görülen, hak ve özgürlükleri ortadan kaldırılmaya çalışılan insanlara; milli iradeyi güçten düşürmeye çalışan anlayışın temsilcileri tarafından hep bedel ödetildi.

 Türkiye darbecilerden hesap sorarken, paramiliter yapılar hukukun karşısına çıkarılırken, faili meçhullerin üzerine gidilirken; horlanıp aşağılanan, işten atılıp hakları ihlal edilenlerin yüreklerinde oluşan tahribatın tamiri için çalışılmaya devam edilmesi, itibarı iade edilmeyen hiç kimsenin bırakılmamasını istiyoruz.

    Anıları yazmaya teşvik etmek, tarihe not düşmeye vesile olmak ve gelecekte demokratikleşme sürecini geride bırakmış, ileri demokrasiye sahip bir ülkenin aldığı mesafenin altındaki hak sahiplerini tanımak ve tanıtmak istiyoruz.  Güçlü, özgür ve ileri demokrasiye sahip bir ülkenin inşasında herkesin ortalama gayretinden öte bedel ödeyen insanlarımızı gelecekteki nesle tanıtmayı görev sayıyoruz.Baş vurular şahsen İlde şubemize İlçelerde ise Temsilciliklerimize yapılacaktır. Başvuru son tarihi 25/kasım/2011’ dir. Ayrıntılar; http://www.egitimbirsen.org.tr ‘den öğrenebilirsiniz dedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esentepe'deki Şelale Tamamlandı<br />Önceki Haber

Esentepe'deki Şelale Tamamlandı<br />

Sokak Köpekleri İçin Hummalı ÇalışmaSonraki Haber

Sokak Köpekleri İçin Hummalı Çalışma

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar