ÖCALAN I BİR Mİ KURTARDI?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÖCALAN I BİR Mİ KURTARDI?
Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ün, Çevik Bir in MİT in hazırladığı suikastı Öcalan a bildirdiği iddiasıyla ilgili sorguladığı iddia edildi...
Çevik Bir'in Ergenekon savcısı Öz tarafından 'MİT'in hazırladığı suikasti gazeteye sızdırıp Öcalan'ı uyardı' suçlaması yüzünden sorgulandığı ileri sürüldü. MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Eymür, Ergenekon savcısına verdiği ifadede Çevik Bir'i Apo'ya düzenlenecek suikastı sızdırmakla suçluyor

Genelkurmay eski 2. başkanı Çevik Bir'in Ergenekon savcısı Zekeriya Öz tarafından Mehmet Eymür'ün 17 Haziran 2008 tarihinde alınan ifadesindeki suçlamalar nedeniyle sorgulandığı ileri sürülüyor.

'PKK'yı Ergenekon kurdu ve yönetiyor' iddialarını örtülü olarak yanıtlayan MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür, Abdullah Öcalan'a karşı hazırlanan suikastin gazeteye sızdırılarak engellendiğini söylemişti. Savcı Öz'ün, Çevik Bir'e bu suçlamanın doğru olup olmadığını sorduğu, Bir'in de “Bizimle bir alakası yok” cevabını verdiği ileri sürüldü. Çevik Bir'in sorgudan ayrılırken oldukça sakin bir görüntü vermeye çalışmasına karşın öğleden sonra ayrıldığı Adliye çıkışında gazetecilerin sorularına “İyi akşamlar” şeklinde karşılık vermesi sorgunun zorlu geçtiği yorumlarına neden oldu.

Gazeteport'un derlemesine göre, Mehmet Eymür, hem polise hem de Zekeriya Öz'e verdiği ifadelerde Öcalan'a karşı yapılacak devlet operasyonunun engellendiğini dile getiriyor. Tansu Çiller'in özel çağrısıyla Sönmez Köksal döneminde MİT Özel İstihbarat biriminin başına getirilen Eymür, terör örgütü PKK'nın lideri durumundaki Abdullah Öcalan'a yapılacak suikastin çeşitli şekillerde PKK'ya sızdırıldığını, bunun sorumlusunun da Çevik Bir olduğunu açıkça anlatıyor.

İLK TÜNEL SUİKASTI SIZDIRILDI
Öcalan'ı öldürmek için birkaç yol denediklerini anlatan Mehmet Eymür ilk olarak Öcalan'ın Şam'da kaldığı yeri tespit ettiklerini, daha sonra da her gün gittiği Şam havalimanı yakınlarındaki Mahsun Korkmaz akademisine gittiğini anlatıyor. Önce Mahsun Korkmaz akademisinin altına tünel kazarak gitmek istediklerini, bunun için de özel birlik oluşturarak çalışma yaptıklarını ifade eden Eymür, ancak bu ekibin yaptığı çalışmanın sızdırılması üzerine vazgeçtiklerini belirtiyor.

1 TON PATLAYICI DA NESİ?

Daha sonra da Genelkurmay aracılığı ile Gölcük Donanma Komutanlığından suikastte kullanılmak üzere 1 ton patlayıcı alarak bir minibüs hazırladıklarını kaydeden Eymür, birkaç gün sonra da “Cumhuriyet gazetesinde MİT bir ton patlayıcıyı ne yapacak” haberi çıktığını bunun sorumlusunun da Genelkurmay 2. başkanı Çevik Bir olduğunu izah ediyor. Öcalan'ı yaklamak için MİT, Genelkurmay ve emniyet görevlilerinden özel bir birlik oluşturduklarını anlatan Eymür, ekibin çalışmaya başlayacağı zaman “Özel bir ekibin Suriye'ye gönderileceği” haberleri basında çıktığı için ekibin biribirine düştüğünü, emniyetten gelenlerin aradan çekildiklerini dile getiriyor. Eymür, Öcalan'a karşı hazırlanacak suikastin çok gizli olarak hazırlanmasına rağmen dinlemeye aldıkları yurtdışı telefonu ile Genelkurmay İstihbarat Başkanı tarafından Şam askeri ataşesine mesaj verilir şekilde iletildiğini açıkladı.

ANA HEDEFİMİZ ÖCALANDI
Eymür, Zekeriya Öz'e verdiği ifadede iddialarını şu şekilde sıraladı: Ana hedeflerimizden birisi de PKK'nın başı Abdullah Öcalan'dı. Görevi devraldığımda Bekaa'daki kampını kapatmış olan Öcalan'ın ne MİT'de ne de diğer güvenlik birimlerinde nerede olduğuna dair bir bilgi yoktu. Öcalan'ı Suriye'de öldürmek için büyük bir operasyon başlattık. Asker ve polisin de katılımıyla müşterek faaliyet grubu kurduk. Daha sonra Suriye'ye özel bir ekibin gönderildiğine dair basında haberler çıkınca polis aramızdan çekildi. Neticede bir minibüse yerleştirilmiş bir ton kadar C4 patlayıcıyla bir eylem planlandı. Ancak, araç planlandığı şekilde kampın önüne bırakılmadığı için eylem hedefine ulaşmadı.

ÇEVİK BİR EKİBİNİ GERİ ÇEKTİ
Bütün bu süreç içerisinde hem kendi teşkilatım içerisindeki bazı kişilerden hem de diğer bazı kurumlarda çalışan görevlilerin Öcalan'a yönelik bu faaliyeti sabote etmeye çalıştıklarına şahit oldum. Hatta Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, özel olarak kurduğumuz birlikteki elemanlarını geri çekti. Bu engellemelerin dış istihbarat servislerinin etkisindeki bazı görevlilerce yapıldığı kanaatini taşıyorum.


Çolakkadı'ya suikast soruldu
Ergenekon soruşturması kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifadesi alınan Çevik Bir'e İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı'ya yönelik suikast girişimi planı da soruldu. Post modern darbenin yapıldığı 28 Şubat Süreci'nin en önemli aktörü dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, önceki gün Ergenekon soruşturması Savcısı Zekeriya Öz tarafından 5,5 saat sorgulandı. Bir'e İşçi Partili sanık Adnan Akfırat'ta ele geçen ancak uzun süredir araştırılan suikast planı soruldu. Suikast planının hedefinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı olduğu öğrenildi.

PLANI İNKAR ETTİ
Beş saati aşkın bir süre boyunca savcı Zekeriya Öz'e yaklaşık 50 sayfalık ifade veren Bir'in suikast planını ve hakkındaki diğer tüm iddiaları red ettiği kaydedildi. Ergenekon sanıklarıyla bağlantısı hakkında delillerin de kendisine gösterildiği Çevik Bir'in bunlara rağmen her şeyi inkar etmesi dikkat çekti. Bir'in ayrıca ifade sırasında çok rahat bir görüntü vermeye çalıştığı da gelen bilgiler arasında.

Ergenokan davasının birinci iddianamesinin sanığı İP'li Adnan Akfırat'ta ele geçen suikast planı araştırılmak üzere iddianame eklerine konulmadı. Uzun süre planı ve perde arkasını araştıran savcılar tüm detayları elde ettikten sonra Bir'in ifadesine başvurdu. Birinci iddianamede yer alan ve Adnan Akfırat'ta ele geçen belgeler arasında Çevik Bir ile Abdullah Öcalan'ın Osman Albay aracılığıyla görüştüğüne dair iddialar vardı. • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE Önceki Haber

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE MÜJDE

VE İRAN IN GLADYOSU ORTAYA ÇIKTI! Sonraki Haber

VE İRAN IN GLADYOSU ORTAYA ÇIKTI!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar