Nepotizm zirve yaptı... Urfa hariç!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Nepotizm zirve yaptı... Urfa hariç!
Üniversitelere yapılan atama ve alımlarda akraba kayırmacılığının üst düzeyde tutulması skandal boyutlara ulaştı. Son dönemlerde bazı rektörlerin yakın çevrelerine özel ilanlar açtığı görülürken, Harran Üniversitesine alınacak eczacı kadrosu için yapılan sınav yöntemi takdirleri topladı.

Üniversitelerde akraba kayırmacılığının ve kadrolaşmanın geldiği seviye skandal boyutlara ulaştı. Son dönemlerde ortaya çıkan kayırmacık, akademide nepotizmin zirve yaptığını gösterdi.

ÜNİVERSİTE GENÇLERİ İŞ ARARKEN...

Yetkili isimlerin yakın çevrelerini göreve almak için açtıkları 'kişiye özel ilanlar', bilim yuvaları için tehlike çanlarını çaldı. Üniversite mezunu birçok gencin işsizlik ile mücadele ettiği, işsizlik nedeniyle intiharların meydana geldiği bu atamalara ise tepkiler oldukça büyük.

EŞİNE ÖZEL İLAN AÇMIŞTI!

Son olarak skandal ile gündeme gelen Pamukkale Üniversitesinde, Personel Daire Başkanlığı için kriterleri karşılayan tek isim rektörün eşi olmuştu. Kısa sürede sosyal medyada yayılan ve tepkilere neden olan ilan sonrası Rektör Hüseyin Bağ görevden alındı.

Bu gelişmeler sonrası Harran Üniversitesinin eczacı kadrosu için izlediği yöntem ise "İşte olması gereken bu!" dedirtti.

VİDEO KAYITLI SÖZLÜ SINAV

Üniversite Hastanesi, 4/B’li sözleşmeli 2 adet eczacı kadrosu için ilana çıktı. İlana müracaat eden 44 kişi, dün Harran Üniversitesi Rektörlüğünce oluşturulan 5 kişilik komisyon tarafından sınava alındı. Harran Üniversitesi Senato Salonunda yapılan sınavda adaylar, sırayla sözlü sınavdan geçti.
 

ADAYLAR KENDİ SORULARINI SEÇTİ

Sınav sırasında anlık video kaydı alınırken, yazılı raporlama da yapıldı. Yapılan bu yöntem ile adayların şeffaflık ilkesine uygun bir şekilde değerlendirilmesi sağlandı. Her adayın eczacılıkla ilgili hazırlanan bilimsel soru havuzundan 2 adet soruyu ise kurayla belirlemesine imkan tanındı.

Üniversitenin uyguladığı bu yöntem kısa sürede alkışları topladı. Nepotizmin bu denli öncelikli tutulduğu günlerde üniversitenin liyakati esas alması, "özlediğimiz tablo" yorumlarını da beraberinde getirdi.

İşte, gelen bazı yorumlar:ÇELİK: AMACIMIZ ŞEFFAF BİR SINAV YAPMAK

Sözlü sınav anında çok dikkatli davrandıklarını ve şeffaf bir yöntem uyguladıklarını aktaran Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ise şöyle dedi:

"Komisyonumuz büyük bir özveriyle adayların liyakatleri göz önüne alınarak gerçekleştirdi. Amacımız kimsenin aklında soru işareti kalmayacak şekilde ve hakkaniyet ölçülerinde şeffaf bir sınav yapmaktı. Bunu başardığımıza inanıyorum. Adayların kurayla belirledikleri sorulara verdikleri cevaplar objektif bir şekilde değerlendirilmiş, ayrıca Harran Üniversitesi tarihinde ilk defa adaylara sorulan sorulara verilen cevaplar ve nihai puanlama anlık olarak kaydedilmiştir, böylelikle bir diğer adaya geçmeden adayın sınav puanının belirlenmesi sağlanmış sınav sonrasında herhangi bir adayla ilgili yeniden değerlendirme yapılmasının önüne geçilmiştir.

Üniversitenin uyguladığı ve kısa sürede Şanlıurfalıların takdirini toplayan bu yöntemin, kentte yapılan tüm alımlarda örnek olması bekleniyor.

NEPOTİZM NEDİR?

Nepotizmi, iş yaşamında sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Türk Dil Kurumu, bu kavramı ‘arkadaş veya akraba kayırma’ şeklinde açıklıyor. Nepotizm kavramı, günümüzde akraba ve yakınların aynı işletmede işe alınması şeklinde ele alıyor. Ayrımcılık içeren alımlar liyakte bakılmaksızın istihdam ediliyor.

Haber detay altı

Kaynak:BİHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa’da düzenlenmesi planlanan yarışma ertelendiÖnceki Haber

Şanlıurfa’da düzenlenmesi planlanan yarı...

Dikkat! Su kesintisi uyarısı geldiSonraki Haber

Dikkat! Su kesintisi uyarısı geldi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar