Mazlum- Der'den Öğrenci Andına Tepki

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mazlum- Der'den Öğrenci Andına Tepki
Şanlıurfa'da, Mazlum- Der üyesi bir grup, ilköğretimde okutulan öğrenci andının kaldırılması için bir araya geldi.
Grup adına konuşan Mazlum- Der Şube Başkanı Ömer Sinikan, yaptığı açıklamada Atatürk için 'Ölmüş gitmiş bir komutan' ifadesini kullanıp, "Adına 'andımız' denilen ve çocukların eğitim hakkını ipotek altına alan bu ideolojik yeminin bir an evvel kaldırılmasını ve ilköğretim okullarında okutulmamasını talep ediyoruz" dedi.

Yeni ders yılının ilk gününde, Mazlum- Der ŞanlıUrfa Şube Başkanı Avukat Ömer Sinikan ve yanındaki 10 kişilik grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne geldi. Ellerinde; 'Çocuğumun varlığı hiç kimsenin varlığına armağan olmasın. Andımız ve Milli Güvenlik dersi kaldırılsın' yazılı pankart taşıyan grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde gazetecilere açıklama yaptı. Grup adına basın açıklamasını Mazlum- Der Şube Başkanı Ömer Sinikan okudu. Sinikan, her sabah okullarda okutulan andın öğrencilere yönelik dayatma olduğunu savunarak, "Türkiye Cumhuriyeti devletinde, ancak ilkel ve antidemokratik ülkelerde olabilecek haksızlık ve zulümlerden biri de her sabah rahat, hazır ol denip hizaya konulduktan sonra, askeri bir seremoni ile çocuklara zorla okutturulan andımızın dayatılmasıdır" dedi.

'ÖLMÜŞ GİTMİŞ BİR KOMUTAN'

Sinikan, öğrencilere okutturulan andın, Atatürk'ü kast ederek ölmüş gitmiş bir komutana ithafen yaptırıldığını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Ölmüş gitmiş bir komutana ithafen yaptırılan bu yemin; temel hak ve özgürlüklere, insan haklarına aykırıdır. Başta çocuk hakları sözleşmesi olmak üzere birçok sözleşmeye aykırıdır, ilahi ve doğal hukuka aykırıdır. Türkiye'nin çok kimlikli ve kültürlü yapısına da taban tabana zıt olan bu yemin metni; toplumun tek tipleştirici, toplumda farklılıkları yok sayıcı, ilkel Türkçü, milliyetçi zihniyetlerin dayattığı militarist bir zulüm ve işkencedir. Adına 'Andımız' denen ve çocukların eğitim hakkını ipotek altına alan bu ideolojik yeminin biran evvel kaldırılmasını ve ilköğretim okullarında okutulmamasını talep ediyoruz."

Sivil polislerin de önlem aldığı açıklamanın sona ermesinin ardından Mazlum- Der üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünden ayrıldı. haberler.com

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Birliktelik Başarı GetirirÖnceki Haber

Birliktelik Başarı Getirir

Atilla'nın Somali İzlenimleriSonraki Haber

Atilla'nın Somali İzlenimleri

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar