×
×
Ekonomi
Mardin Mısır Üretiminde Birinci Sıraya Yükseldi
Çukurova'da Mısır ve Pamukta Yaşanan Hastalık Yüzünden Üretim Mardin ve Şanlıurfa'ya Kayarken, Mardin, Türkiye'de En Çok Mısır Üreten İller Arasında İlk Sırayı Aldı.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21

Mardin Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü M.Şirin Irmak, açıklamasında, son yıllarda özellikle Çukurova'da yaşanan bazı hastalıklar yüzünden mısır ve pamuk üretiminin özellikle Mardin ve Şanlıurfa'ya kaydığını belirtti. Irmak, Mardin Ovası'nda çiftçilerin artık ikinci ürün olarak mısır ektiğini söyledi.

Mardin'de dünya standartlarında mısır üretimi yapıldığını ifade eden Irmak, "Yazın boş kalan tarlaları değerlendiren çiftçi mısır ekimine ağırlık vermektedir. Ekiplerimizin kontrolünde yapılan mısır ekimi son derece verimli bir şekilde yetiştirilmektedir. Geçen yıl bölgede 500 bin dekar alanda mısır üretimi yapıldı. Bu yıl ise 750 bin dekar alanda mısır ekilmesi düşünülüyor." dedi.

Irmak, Tarım İl Müdürlüğü olarak çiftçinin ekim kalitesini yükseltmek için yeni proje başlattıklarını ifade etti. Proje kapsamında, Mısırda bin 500 dekar, pamukta ise 2 bin 500 dekar alanda entegre çalışma başlattıklarını belirten Irmak, mısır ve pamuk üretiminin tamamen ekiplerin ve mühendislerin kontrolünde gerçekleştirileceğini kaydetti.

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı