Mahmut Yıldız'a Dava

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mahmut Yıldız'a Dava
Anayasa Mahkemesi'nin yollarını aşındıran CHP'ye Anayasa mahkemesinin isteği üzerine dava açıldı. Şüpheliler arasında Mahmut Yıldız'da var.

2004-2006 yılları arasındaki hesaplarında usulsüzlük saptayan Anayasa Mankemesi'nin isteği üzerine CHP'liler hakkında dava açıldı

Duruşmalar eylül ayında başlıyor
Önder Sav'ın dosyası ayrıldı. Diğer eski yöneticilerin duruşmaları eylül ayında başlayacak. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesinin, CHP'nin hesaplarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmada, partinin eski Saymanı Mahmut Yıldız, eski Muhasebe Müdürü Ertuğrul Kaya ve Muhasebe görevlisi Ersin Şenol hakkında dava açtı.

Bu suçlardan cezalandırılacaklarİddianamede, sanıkların, “hizmet sebebiyle güveni kötüye kullanma”, “özel evrakta sahtecilik”, “parti defter ve kayıtlarının tutulmaması” suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

Davanın iddianamesinde, Anayasa Mahkemesi Başkanlığının, 7 Temmuz 2008 tarihli, “Siyasi Parti Mali Denetimi” konulu, “CHP'nin 1998, 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ilişkin kesin hesaplarıyla ilgili” suç ihbarı üzerine, Basın Suçları Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

İddianamede, CHP'nin 1998 yılı kesin hesaplarının incelenmesi sonucunda, “resmi belge niteliğinde posta işletmesi alındıları üzerinde tahrifat-sahtecilik” suçuna ilişkin Anayasa Mahkemesince yapılan ihbara bağlı soruşturmanın, soruşturma evrakından ayrılarak yürütüldüğü ve “dava zaman aşımının 27 Kasım 2006 tarihinde dolması” nedeniyle “kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği” belirtildi.

Anayasa Mahkemesinin, CHP'nin 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait kesin hesap incelemelerine yer verilen iddianamede, “2004, 2005 ve 2006 yıllarına ilişkin, '2820 sayılı Yasa'nın 60. maddesine göre usulüne uygun kayıtların tutulmaması, yevmiye defterinin zamanında tasdik ettirilmemesi, defter-i kebire sayfa numarası verilmemesi ve hiç tasdik ettirilmemesi nedeniyle' Siyasi Partiler Yasası'nın 113. maddesine aykırılık eyleminden, ilgili dönemlerde CHP Genel Saymanı olarak görev yapan Mahmut Yıldız ile CHP Muhasebe Müdürü Ertuğrul Kaya'nın sorumlu olduğu” ileri sürüldü.

Partinin zarara uğratıldığı iddiası
İddianamede, partinin zarara uğratılmasına neden olduğu iddia edilen eylemler şöyle sıralandı: “31 Aralık 2004 gün ve 188 yevmiyeli numaralı mahsup fişinde gider yazılan 13 bin 387 TL 94 Krş'luk harcamaya ilişkin hiçbir belgenin bulunmaması, gider yazılan harcamalara ilişkin belgelerin 10 Ocak 2005 gün ve 4 yevmiye numaralı mahsup fişine eklenerek tekrar gider olarak yazılması ile 2004 yılı için 13 bin 387 TL ve 94 Krş'luk harcamanın belgesiz, gider olarak gösterilmesi;

980 TL 08 Krş tutarındaki gider belgelerinin fotokopileri kullanılarak mükerrer gider olarak yazılması suretiyle 980 TL 08 Krş'un belgeye dayandırılmaması;

Partinin satın aldığı otobüslerin bedellerinin ödenmemesine ilişkin düzenlenen 31 Aralık 2005 tarih ve 185 yevmiye numaralı mahsup fişi ve eklerinin incelenmesinde, otobüs alımıyla ilgili ÖTV'nin mükerrer olarak gider yazıldığı, mükerrer gider yazılan bin 787 TL 74 Krş'un ÖTV tutarının, Yasa'nın öngördüğü anlamda belgeye dayandırılmış olduğunun kabul edilememesi;

Bin 898 TL 64 Krş'un, seyahati gerçekleştiren kişilerde kalan nüshaları kullanılmak suretiyle mükerrer gider olarak gösterilmesi;

Yurt dışı seyahatleri ile ilgili, İtalya seyahatindeki taksi ücretlerine ilişkin düzenlenen iki belgede, havaalanı ücretine ilişkin düzenlenen belgede tahrifat yapılarak bin 132 TL 13 Krş'un fazladan gider yazılması.”

Sav'ın dosyası ayrıldı
“Siyasi partinin zarara uğratılması şeklindeki eylemlerden, CHP Muhasebe Servisinde çalışan Ersin Şenol, Muhasebe Müdürü Ertuğrul Kaya, söz konusu dönemde Genel Sayman olarak görev yapan Mahmut Yıldız ile Genel Sekreter Önder Sav'un sorumlu olduğu düşünülmüştür” denilen iddianamede, “Sav hakkında, yasama dokunulmazlığına sahip olması nedeniyle soruşturma evrakı üzerinden işlem yapılmadığı, soruşturma evrakından bir örneğin milletvekili Önder Sav hakkında gereğinin takdir ve ifası için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Bürosuna gönderildiği” kaydedildi.

İddianamede, Yıldız, Kaya ve Şenol'un, savcılık sorgularında, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedikleri aktarıldı.

İstenen cezalar
İddianamede, 2004 yılı Genel Merkez giderlerine ilişkin olarak, Ersin Şenol, Ertuğrul Kaya ve Mahmut Yıldız'ın TCK'nın 155/2. maddesinde düzenlenen “güveni kötüye kullanma” ve TCK'nın 43. maddesi uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmaları talep edildi.

Sanıkların, 2005 yılı Genel Merkez giderleriyle ilgili de TCK'nın 155/2. maddesi ile “özel belgede sahtecilik” suçunu düzenleyen TCK'nın 207. maddesi ve TCK'nın 43. maddesine göre ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi.

Davanın iddianamesinde, 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ilişkin, “2820 sayılı Yasa'nın 60. maddesine göre usulüne uygun kayıtların tutulmaması, yevmiye defterinin zamanında tasdik ettirilmemesi, defter-i kebire sayfa numarası verilmemesi ve hiç tasdik ettirilmemesi nedeniyle” Yıldız ve Kaya'nın, TCK'nın 37. maddesinin yollamasıyla 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 113. maddesi uyarınca üç kez ayrı ayrı cezalandırılmaları talebinde bulunuldu.

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesine sunulan iddianamenin kabul edildiği, sanıkların Eylül ayında yargılanmasına başlanacağı öğrenildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şanlıurfa'ya 400 Yataklı Doğum Ve Çocuk Hastanesi KuruluyorÖnceki Haber

Şanlıurfa'ya 400 Yataklı Doğum Ve Çocuk...

ÖSS'yi kazanamayanlara iki müjdeSonraki Haber

ÖSS'yi kazanamayanlara iki müjde

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!