Kumayı Alan Maaşı Bırakır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kumayı Alan Maaşı Bırakır
Diyarbakır'da Yenişehir Belediyesi ile Belediye -İş Sendikası, Son Derece İlginç Maddelere Sahip Bir Toplusözleşme Üzerinde Anlaşarak İmzaları Attı.

Bölge kadınına destek veren maddelerden biri, ’evli olmasına rağmen ikinci evlilik yapan’ erkeğin maaşının, ilk eşe bağlanması. Ayrıca eşi ve çocuklarına şiddet uygulayanların maaşları da, yine eşe verilecek. Bir dikkat çekici durum da, ortalama yüzde 14 zam öngören sözleşmeye, işçilerden ’tepki’ gelmemiş olması.

DİYARBAKIR merkez Yenişehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan ve 2009- 2010 yılını kapsayan toplu iş sözleşmesinde kadını koruyan hükümler yer aldı. Sözleşmenin maddeleri şöyle:

Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan işçinin maaşı eşe verilecek.

Sözleşmenin imzalanmasından sonra evli olmasına rağmen ikinci evlilik yapanların ücretleri, şikayet halinde eşlerine bağlanacak.

İstifa eden bir çalışanın sosyal alacakları da, eşinin rızası olmadan kendisine verilmeyecek.

Yenişehir Belediyesi ile Belediye-İş sendikası arasındaki toplu iş görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. Yenişehir Belediyesi’nin ait şantiyesinde gerçekleşen ve işçilerin de hazır bulunduğu törende, DTP’li Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ile Belediye-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan 2009- 2010 yılını kapsayacak ve işçilere ortalama yüzde 14 ücret zammı getirecek sözleşmeyi imzaladı.

Belediye İş-Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan, sözleşme hazırlanırken Yenişehir Belediyesi’nin bütçesinin de göz önünde bulundurulduğunu belirterek şunları kaydetti: "Bizler emekçi arkadaşlarımızın mağdur olmaması için elimizden gelen bütün çabayı sendika olarak sergiledik. Yenişehir Belediyesi yönetimi de sözleşmenin bu noktaya getirilip imzalanmasında üstün çaba harcadı. Sözleşmemize yeni maddeler de ekledik. Örneğin evli olarak çalışan biri istifa ettiğinde sosyal alacaklarının ödenmesi eşinin rızasının alınması şartına bağlanmıştır.

İşçilerden itiraz yok

Ayrıca, karısına veya çocuklarına şiddet uyguladığı tespit edilen işçilerin maaşları kendisine değil karısına verilecek. Bir diğer madde ise ikinci evliliklerle ilgili. Sözleşmenin imzalanmasından sonra, evli olmasına rağmen ikinci evlilik yaptığı tespit edilen ve ilk eşi şikáyetçi olan çalışanların maaşları da, ilk eşe bağlanacak. Bu uygulamamız çalışan erkekleri rendice etmeye yönelik değil. Bu maddeler sanki erkek işçiler eşlerine şiddet uyguluyor diye de sözleşmeye eklenmedi. Çalışanların eşlerinin mağdur olunmasını engellemeye yöneliktir. İşçiler de bu maddelere herhangi bir itirazda bulunmadı. Ancak biz yine de önlem olsun diye bunları sözleşmeye ekledik."

Benzeri sözleşmeler

Adana, Küçükdikili Beldesi’nin DTP’li Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmeye, ’Eş ve çocuklarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen, şiddet uygulayan işçinin ücretinin yüzde 50’si eşe ödenir’ ve ’Resmi nikáhsız yaşadığı belirlenen işçinin iş akdi, ihbar tazminatı ödenmeksizin feshedilir’ hükmü kondu.

Şanlıurfa’nın DTP’li Viranşehir Belediyesi ile yine Genel-İş arasındaki toplu iş sözleşmesine de, ’eşine şiddet uygulayan işçinin yarım maaşı mağdur kadına verilr’ maddesi kondu.

Belediye-İş’in Bismil Belediyesi ile imzaladığı toplusözleşmede de, kız çocuğunu okutmayanların maaşlarının eşlerine verilmesi ve ailesine şiddet uygulayanın maaşlarının eşlerine verilmesi maddeleri konuldu.

Uzman görüşü

Hukukçular ise, ücretin başka kişiye verilmesinin mümkün almadığını belirtiyor. İş hukuku uzmanı Avukat Hüma Ozan, "İcra yoluyla zor alımda dahi ücretin dörtte birine el konulabilir. İyi niyetli bir girişim, belki psikolojik etkileri olur. Hukuki olmayan maddeler uygulanmaz" bilgisini verdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ONUR VERİCİ GÖREV…Önceki Haber

ONUR VERİCİ GÖREV…

Milletvekili İzol Rusya'daSonraki Haber

Milletvekili İzol Rusya'da

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!