Kobilerin Yeni Hizmet Alanları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kobilerin Yeni Hizmet Alanları
GIZ (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit), Uluslararası İşbirliği Derneği ve KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)’in, birlikte organize ettiği, KOBİ’ler için Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi, konulu çalıştay Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonu’nda yapıldı.
KOBİ’lere verilen hizmetleri, yeniden değerlendirip ve geliştirmek, Bölgemizdeki şirketlerin ülkede ve uluslararası piyasada rekabet gücünü artırmak ve işletmelerin ve yöremizin karşılaştığı sıkıntılara çözüm önerileri getirmek için, Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) “Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi” ile ilgili bir çalıştay hazırlandı. ŞUTSO da Alman-Türk Ekonomi İşbirliği çerçevesinde, Ticaret ve Sanayi Odaları için oluşturulan bu projeye katıldı. Bu proje, Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odaları ortak çalışarak, geniş, kapsamlı bir şekilde personellerin eğitimi ve personel değişimini öngörmektedir.
 
Gerçekleşen çalıştay’a, GIZ temsilcileri Franz Nienhaus, Volker Schmid, Sinan Özden, KOSGEB’den Şanlıurfa Bölge Müdürü İdris Erkeksoy, Selim Öndeş,  Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin, Başkanvekili Osman Baysal, Meclis Başkanı M.Sait Melik ve Genel Sekreter Faruk Yaşar, davetlilerden Vedat Kılıç, Orhan Söylemez, Yusuf Altın, Metin Beyazkuş, M.Emin Yıldırım, Cüneyt Yıldız, Hıdır Ayneli, Seydi Bozkurt, İ.Halil Külahlı, Mehmet Yıldız, Ali Oktay katıldı.
 
Franz Nienhaus yaptığı değerlendirmede, “Bizler, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda bulunmaktan oldukça mutluyuz. Amacımız şuan Ticaret ve Sanayi Odası’nda durum tespiti yaparak ihtiyaçları belirlemek, yapabileceklerimiz hakkında fikir sahibi olmak, ayrıca yeni hizmetler verilmeden önce mevcut durumu irdelemektir. Var olanı, yenilerle entegre ederek hizmet kalitesini arttırmak düşüncesindeyiz. Bu projeye Şanlıurfa’yla beraber, Sivas, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Antakya illeri Ticaret ve Sanayi Odaları da katılıyor. Bu illerimizde de organizasyon analizleri yaparak çalışmalar başlatacağız” dedi.
 
ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin ise “Bu projede yer almak bizim için çok önemli, Avrupa Standartlarında çalışmalar yapmak ve hizmetler geliştirmek için bu projede olmak istedik. Özellikle bölgemizin gıda üretimleri konusunda dışa açılımını ve ihracatını desteklemek için bu projeye katıldık. İlimiz için önemli olan tüm projeler bizler için de önemlidir. Hizmet kalitemizi artırmak adına bizler de bazı çalışmalar yapıyoruz. Mesela şuan tüm üyelerimizin üyelik bilgilerini güncelledik, istediğimiz an tüm üyelerimize ulaşabilmekteyiz. Ayrıca Nace Kodları’yla ilgili çalışmalarımız devam ediyor, yeni hizmet binamız ise Mart ayı’na kadar hizmete girecek. Bu çalışmalarla birlikte Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odaları ortak çalışarak, geniş ve kapsamlı bir şekilde personellerin eğitimi ve personel değişimini de gerçekleştirirse hizmet kalitesi tam manasıyla oturmuş olacak” dedi.
 
Çalıştay’da Şanlıurfa’nın işletmeler ve bölgesel noktalardaki sıkıntıları, katılımcılar tarafından belirtildi.
 
Buna göre işletmeler noktasındaki sorunlar şöyle;
 
·        Ulaşım maliyetlerinin yüksekliği·        Kalifiye eleman yetersizliği·        Pazarlama ile ilgili sıkıntılar·        Teknolojiye ulaşmadaki zorluklar·        Gayret ve sermaye eksikliği·        Kurumsal yapılaşmanın olmayışı·        İşletmelerde özgüven eksikliği·        İhracat yetersizliği·        Teknolojik yetersizlik·        Firmaların ölçek ekonomisine uygun olmaması·        Finans’a ulaşmadaki zorluk·        Nakit döngüsündeki sıkıntılar (peşin alınıp vadeli satışlardaki tahsilât sıkıntıları)Bölgesel noktadaki sorunlar ise şöyle;·        Nitelikli iş gücü eksikliği
·        Haksız rekabet ortamı
·        Hammadde sıkıntıları
·        Ulaşım sıkıntıları
·        Yedek parça ve servis imkânı sıkıntıları
·        Üniversite ve sanayi firmaları işbirliğindeki yetersizlik
·        Lokomotif sektörün olmaması
·        Finans sektörünün bölge konusundaki düşünceleri
·        Örnek sanayicilerin olmaması
·        Teşvik alt yapısını yetersizliği
·        Bölgenin ticaret ağırlıklı çalışmaması
·        Enerji maliyetlerinin yüksekliği
·        Ürünlerin işlenmeden satılması (Nihai ürün üretiminin olmaması)
·        Bilgiye ulaşmada sıkıtılar
Belirlenen sorunlar için çözümler de tartışıldı. • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeni Malatyaspor Pusu'daÖnceki Haber

Yeni Malatyaspor Pusu'da

Çizgi Roman Karakterlerine Yoğun İlgi<br />Sonraki Haber

Çizgi Roman Karakterlerine Yoğun İlgi<br...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar