Kentteki 'sağlık' sorunları masaya yatırıldı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kentteki 'sağlık' sorunları masaya yatırıldı!
Şanlıurfa’daki sağlık sorunlarını ele alan Sivil Toplum Kuruluşları, ŞUTSO Başkanlığında bir araya geldi. Ortak akılla hareket edeceklerini vurgulayan Sivil Toplum Kuruluşları hem bir yol haritası belirleyecek hem de sorunları ilgili taraflara iletecek.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanlığında bir araya gelen Şanlıurfa’daki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) kentin karşı karşıya kaldığısorunların çözümü için ortak akılla hareket etme kararı aldı.

20’ye yakın Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisinin katıldığı ve Şanlıurfa’dakisağlıksorunlarının ele alındığı ilktoplantıda STK’lar hem bir yol haritası belirleyecek hem sorunları ilgili taraflara iletecek. Yapılan ilk toplantıya ilişkin basın mensuplarına bilgi veren ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Urfa’nın sağlık alanında karşılaştığı en büyük sorunun personel yetersizliği olduğunu dile getirdi.

Yapılanistişaretoplantısının sonunda daha kapsamlı bir açıklama yapacaklarını belirten Peltek, “Bilindiği gibi hep tartıştığımız, konuştuğumuz Şanlıurfa’da hizmetlerle ilgili, farklı düşüncelerle, farklı alanlarla, farklı taleplerle gündeme geliyoruz. Bizim bu toplantımızın amacı Şanlıurfa’da gerek turizmde gerekse tarımda ve sanayide hep beraber ortak akılla, Şanlıurfa’da Ticaret ve Sanayi Odasında bütün STK’larla birlikte Urfa’nın eksik kalan hizmetleriyle ilgili istişare ederek ortak akılla hareket etme platformu olarak değerlendiriyoruz. Bunun için çıkış noktamız olan Urfa’da maalesef son günlerde sağlıkla ilgili sıkıntıları dile getirmek, örneğin fakültemizde geçtiğimiz günlerde Faruk Bey ve diğer arkadaşlarımızla bir toplantı yaparak, o kadar makinemiz, o kadar detaylı ortamımız olmasına rağmen kadro yetersizliği var. Doktorların burada olmayışı, alt yapımız iyi olmasına rağmen, hizmet sunamıyor. Biz de buradaki konumuzun sağlık olması münasebetiyle eksik olan meselelerimizi dile getirerek ortak akılla bir basın bildirgesi yayımlamak. Yıllardır süregelen hizmetlerle ilgili yeterli bilgi almadan hareket eden arkadaşlarımız, bundan sonra nerede ne eksiklikler var, ne yapmamız gerektiğini tespit ederek, hem bir yol haritası sunacağız yetkililere hem de Urfa’nın ihtiyaçlarını giderme adına bir çalışma düzenliyoruz. Bunun için arkadaşlarımız özveriyle çalışarak bundan sonraki süreçte periyodik olarak kamuoyuna, siyasilere gerekli bilgileri aktaracağız” diye konuştu.


AKBAŞ: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Şanlıurfa Sebze Ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ŞASEMKOM) Başkanı Faruk Akbaş ise sorunları çözmek için ortak hareketlerini söyledi. Akbaş, “Kamuoyunda sık sık dile getirilen sivil toplum kuruluşları arasındaki kopukluk konusunu biz aramızda irdeledik ve yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda Şanlıurfa’nın en büyük STK’sı olan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının Başkanlığında ilgili sivil toplum kuruluşlarının başkanlığında bir araya gelerek Şanlıurfamızın özelde, genelde de ülkemizin sorunlarla ilgili elimizi taşın altına koymak birlikte hareket etme duygusuyla bugün bir araya geldik. Bu ilk toplantımız inşallah son toplantımız olmayacak. Bundan sonra Urfamızın sorunlarıyla ilgili ne gerekiyorsa hep birlikte yapacağız. Eğer konu burada halledilebiliyorsa burada, Ankara’ya gitmek icap ediyorsa Ankara’da. Siyasilerimizle yan yana, el ele Şanlıurfa’mızın sorunlarını çözmek için biz de üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

MELİK: SAĞLIK SORUNLARI VATANDAŞI BAŞKA İLLERE İTİYOR

Kentte yaşanan sağlık sorunları nedeniyle vatandaşları başka şehirleri tercih ettiğini kaydeden Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Melik, "Geç de olsa belki de Urfa'nın en kanayan yaralarından birine belki de bir nebze derman olmak için bir araya geldik. Bu süreçte bir araya gelmek önemli. Urfa Türkiye'de en çok doğum oranı yüksek olan, yeni doğan sayısında birinci sırada olan bir ilimiz. Bu yüzden sağlık en baştaki sorunlardan birisi. Sorunlar noktasında bir araya gelmek önemli, bu yüzden başkanımıza da teşekkür ediyorum. Şu var, Urfa'nın gerçekten sağlık alanında kangrenleşmiş sorunları var. Üniversitede ayrı, aile hekimlerinde ayrı sorunlar var. Hem hekim cephesinde hem de çalışan cephesinde, personel kısmında ciddi sıkıntılar var. Özel hastaneler zaten başlı başına bir problem, bunları ayrı başlık altında oturup konuşmalıyız. Vatandaşımız derdine çare bulamadığı için en yakın Diyarbakır, Mardin olmak üzere başka kentlere gidiyor. Diyaliz anlamında olsun, başka operasyonlar olsun hem ekonomik anlamda, hem de vatandaşın sağlığı hakkında mağduriyetler yaşatıyor" sözlerine yer verdi.

COŞKUN: HER YERDE SORUN SIKINTI MEVCUT

Memur-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun ise Urfa’nın artan nüfusuna artışına dikkat çekerek , “Destek organizasyonu yapmada emek harcayan Ticaret Sanayi Odamıza ve tüm sivil toplum kuruşu başkanlarımıza ben de teşekkür ediyorum. Gerçekten Urfa için önemli diye ben de önemsiyorum bugünkü konumuz belki sağlıktır ilerde eğitimdir ve diğer sorunlar olabilir. Özellikle başkanlarımız da bahsetti iki milyonu aşan bir nüfus, beş yüz bine yakın Suriyeli kardeşimiz. Urfa iki buçuk milyona yakın bir il ama sağlık açısından baktığında her yerde bir sorun sıkıntı mevcut. Özellikle bu alt yapısı olanların yerine işte hekimlerin gelmesi Urfa’nın biraz daha cazibesini artırılması, gelenlerin sosyal alanlarla ilgili sıkıntıların giderilmesi, ilgili mutlaka çalışma yapılması gerekir ki en azından buraya gelen hekimlerimiz doktorlarımız ya da bu işle iştigale yapan arkadaşlarımız uzun bir süre burada kalmaları gerekir ama maalesef bazı sebep ve sorunlardan dolayı çok kısa bir sürede burada gidilmekte. En azından bu sorunlarımızı sivil toplum kuruluşları olarak ele alıp siyasilerimiz üzerinde özellikle daha etkin olan yer orası bununla ilgili nasıl çözüm üretebiliriz, çözüm önerilerimizi siyasilerle paylaşıp inşallah biz de Urfa vatandaşı halkına bu konuda yardımcı olmak için bu tür toplantıyı tertip etmiş bulunmaktayız. Ben tekrar başkanlarıma katkı katkılarından dolayı teşekkür ediyorum Allah razı olsun” diye konuştu.


Hüseyin ÖZKAN/AJANS URFA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ev alacaklara güzel haber! Düştükçe düşecekÖnceki Haber

Ev alacaklara güzel haber! Düştükçe düşe...

Urfa'da ev küle döndü! İtfaiyeyi kovdularSonraki Haber

Urfa'da ev küle döndü! İtfaiyeyi kovdula...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar